Energielabel vergt gedegen onderzoek Houten kattenluikje past beter bij interieur l 2 WONEN 0 Huizenbezitters die met verba zing en ergernis kennis hebben genomen van het lage energiela bel van hun huis krijgen bijval van misschien wel de grootste expert op het gebied van ener- gie-efficiëntie in Europa. „Een globale bepaling van het energie verbruik van een huis zonder deskundig onderzoek is comple te onzin", zegt ir. Luc Werring in een interview met vakblad Bouwformatie. Tot 2007 was hij de belangrijkste adviseur binnen de Europese Commissie over energiezaken. Als 'één van de grootvaders', zo als hij zelf zegt 'van de Europese richtlijn die de energieprestatie van gebouwen moet verbeteren', heeft hij zich geërgerd aan de hy pocriete houding van Neder land. 'Iedereen de maat nemen, zeggen voorop te lopen met effi ciency en dit vervolgens zelf niet doen'. In het vakblad haalt hij hard uit: „Ten minste vijf ministers heb ben de uitvoering van de richt lijn doelbewust gesaboteerd. Het is onbegrijpelijk dat deze richt lijn zo gesaboteerd is. Constant." Sinds enige tijd is er een nieuw merk kattenluik verkrijgbaar. Het grote verschil? Deze kattenluiken zijn gemaakt van watervast Ok- oumé hardhout. Een argument om met een hou ten kattenluik te komen is dat het aansluit bij het interieur. Ze zijn gemakkelijk in te bouwen en wor den geproduceerd van duurzaam hout. Daardoor zijn ze dus veel milieuvriendelijker dan kunststof kattenluiken. De nieuwe katten luiken zijn beschilderbaar zodat iedereen het kattenluik naar zijn of haar eigen smaak kan aanpas sen. Zo kan ervoor gekozen wor den om het luik in dezelfde kleur als de deur te schilderen, zodat het minder opvalt. Of het er juist uit laten springen door voor ande re kleuren te kiezen. Omdat ze ge maakt zijn van watervast Ok- oumé en niet uitdrogen door de zon (zoals kunststof wel doet) gaan ze vele jaren langer mee dan andere kattenluiken. Het hout 'werkt' niet en is weerbestendig. Ze sluiten geruisloos, klepperen niet, worden op hun plek gehou den door een magneetsluiting. Meer info: www.catstyled.com CÉ LU OU Een luxe keuken, een ruime woonkamer of een eikenhou ten vloer. Het zijn zomaar een paar dingen waarvoor je kunt vallen tijdens een zoektocht naar een nieuw huis. Voor Ofkje Teekens en Kees Paling speelde de binnenkant nauwelijks een rol toen ze hun woning aan de Kraaijen- steinweg bij Burgh-Haamstede kochten. De buitenkant was belangrijker. Het was namelijk de uitgestrekte tuin waar het echtpaar uit Den Haag verliefd op werd. Toen ze de Burghse Hof - die naam gaven de vorige eigenaren het huis en bijbehorend erf - in 2011 bezich tigden, was het terrein overwoe kerd en donker. Ofkje: „De schuren en het woonhuis waren oud en aan een opknapbeurt toe." Planten groeiden langs de muren omhoog en overal kwam onkruid tussen de tegels vandaan. Toch wisten we meteen dat we er wilden wonen. We konden hier iets heel moois van maken. Dat voelden we." En dat lukte hen. Met hulp van een tuinman namen ze het woon erf onder handen. „Dat was nog niet zo gemak kelijk", herinnert Kees zich. „De Zeeuwse klei is keihard. Het is lastig om die grond te bewer ken. Maar de klei heeft ook voordelen, die is na melijk erg vruchtbaar. De planten groeien veel harder dan op zandgrond." Een van de schuren werd omgebouwd tot gas- tenvertrek. De kinderen, Cathelijn en Olivier, slapen er als ze op bezoek zijn in Zeeland en Ofkje, die van huis uit psycholoog en coach is, geeft er geregeld cursussen. Een nichtje sluit zich er zo af en toe eens op als ze werkt aan haar boek. Sinds ze er wonen, ontdekken Ofkje en Kees steeds meer over de geschiedenis van de Burgh se Hof. Zo blijkt de tuin, die zo'n drie vierkante kilometer beslaat, destijds een bezichtigings- tuin te zijn geweest. Ofkje: „Dorpsbewoners en mensen van buitenaf kwamen hier speciaal naartoe om te genieten van de mooie bloemen en de rust." Want hoewel de tuin vlak langs de provinciale weg ligt, merk je daar door een ho ge heg weinig van. „We hopen dat we de tuin over een tijdje opnieuw open kunnen stellen voor publiek, we willen dit moois graag delen met anderen." Inmiddels weten ze veel over de bloemen en planten die hier groeien. „We kunnen bijna alle soorten bij naam noemen. Ik verzamel de soor ten op een website over de tuin. Binnenkort wil ik daar nog de vogelsoorten die er zo nu en dan neerstrijken aan toevoegen. Maar dat vergt nog iets meer tijd en kennis", lacht Paling. Hij laat foto's zien die hij vorig jaar maakte in de lente. De crèmekleurige bloemen en roze bloesem vormen een dromerig geheel. Er staan bankjes en overal zijn beeldjes van vogels terug te vinden. „In mei en juni is de tuin op zijn mooist", vindt hij. „Maar de kunst is juist om ie der seizoen iets te laten bloeien, iets moois te la ten zien." Hij wijst op de lichtroze helleborus- sen naast het woonhuis. „Deze bloeien ook in januari. Iedere tijd van het jaar is hier wel iets moois te zien." Ofkje en Kees wonen een gedeelte van de week in Burgh-Haamstede. Daarnaast hebben ze hun huis in Den Haag. Voor hun werk in de Rand stad wisselen ze hun verblijf regelmatig af met Den Haag. Maar, ook dat verplaatst zich steeds meer naar Zeeland. Ze ontwikkelden zelfs sa men een training die ze ook in Zeeland geven. Ofkje: „De Burghse Hof is de perfecte plek voor onze trainingen en cursussen. De natuur inspi reert. Zelf krijg ik veel nieuwe ideeën voor mijn trainingen als ik hier ben. We horen vaak van onze cursisten dat ze hier helemaal tot rust komen. Zo voelen wij dat zelf ook." Ze wijst naar de zijkant van de tuin. Rond een oude ei kenboom staan Boeddhabeelden. „Hier geef ik meditatiesessies." Ze sluiten niet uit dat ze op een bepaald mo ment definitief zullen verhuizen naar Burgh-Haamstede. Al zijn ze op dit moment te vreden met de situatie zoals die nu is. Maar het leven op Schouwen-Duiveland went steeds meer. „Het heeft allebei zijn charme", vindt Kees. „We houden van de stad met al haar culturen, maar de rust en natuur zoals je in Zeeland hebt, vind je daar niet. Daar leef je met de tijd, hier met het weer." ir. Luc Werring 1 1 1 1 LU f ïl We hebben het huis gekocht voor de tuin door Sharon van Oost 4 Overal in de tuin zijn beeldjes van vogels terug te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46