^Hoogwerkers eerst met de personenbak door de slagboom r "iden PRODUCTIE GEBIED Het is de toekomst. Rob Rutjens, projectleider van het Main tenance Value Park in Terneuzen, weet het zeker. Tal van onder houdsbedrijven en grote proces industrieën als Dow en Yara zijn bij het park betrokken. „Inno vatie vindt hier plaats." 32 ZEELAND MAINTENANCE VALUE PARK TERNEUZEN Het klinkt niet erg sexy, onder houdswerk aan installaties van chemische bedrijven. Laat Rob Rutjens en Theo Knijff, general manager van het Kennis en In novatie Centrum in Terneuzen, erover vertel len en het begint te leven. Rutjens en Knijff, allebei officieel in dienst bij Dow, weten wat erbij komt kijken om chemi sche installaties veilig te laten draaien. Onder houd is daarbij cruciaal. Veel geld gaat daarin ook om. Voor chemiebedrijven in Europa is onderhoud zelfs belangrijker dan ooit. Investe ringen in nieuwe fabrieken vinden er nauwe lijks meer plaats. Je moet daarvoor in de Vere nigde Staten en het Midden-Oosten zijn. Wil len de bedrijven in Europa concurrerend blij ven, dan moeten ze wel slimme, vernieuwen de èn kostenbesparende onderhoudstechnie ken ontwikkelen. Het Maintenance Value Park moet nog ge bouwd worden, direct ten oosten van het beproefd voor camera-inspecties van chemi- Dow-terrein en de weg van de Westerschelde- sche installaties." Dat lijkt overigens meer tunnel, maar op papier én in de praktijk is er voor de hand te liggen dan het is. „De vraag al veel bereikt. Tal van projecten zijn in gang was of een drone voldoende bestuurbaar om gezet en ook uitgevoerd. De grote (petro)che- tussen al die pijpen te bewegen." Een proef is mische concerns werken eraan mee als op- uitgevoerd bij een fabriek van Dow, Styreen 3, drachtgevers. Onderhoudsbedrijven doen die toch gesloopt moest worden. Rutjens: „En mee en ook kennisinstituten als de Techni- het werkte uitstekend. Vervolgens kun je dan sche Universiteit Delft. samen zo'n techniek gaan uitrollen wat veel Rutjens en Knijff schrijven samenwerking kosten zal besparen. Je hebt minder hoogwer- met hoofdletters. „We hebben elkaar steeds kers of steigers nodig." meer nodig. Technieken zijn door automatise ring complexer geworden. De grote opdracht- e initiatiefnemers van het Mainte- gevers hebben zelf minder vaardigheden in I nance Value Park zetten hoog in. huis en zijn afhankelijker van onderhoudsspe- I W Ze hebben zich tot doel gesteld in- cialisten. Je kunt gewoonweg niet meer zon- novatieve onderhoudstechnieken der elkaar." te ontwikkelen van 'wereldklasse'. Dow in Ter- Het Maintenance Value Park en het Kennis In- neuzen en havenbedrijf Zeeland Seaports zijn novatie Centrum hebben zich tot doel gesteld de trekkers van het park dat bij de Wester partijen bij elkaar te brengen. In het begin scheldetunnel moet komen, met een directe was dat niet gemakkelijk. Wie wil zijn kennis verbinding over het dak van de tunnel naar delen met concurrenten aan tafel? Volgens het Dow-terrein. Rutjens en woordvoerder Marinus Puyen- De onderhoudsbedrijven die nog op het verou- broek is dat ondervangen door goede afspra- derde contractorspark met nissenhutten op ken te maken en omdat is gebleken dat, zeg- het Dow-terrein zitten, moeten naar het Main- gen ze, 'je samen veel meer vooruitgang kunt tenance Value Park. Dow speelt daarmee boeken dan in je eentje'. grond vrij voor nieuwe fabrieken. Het concern In het Bio Base Training Center in Terneuzen, verkast ook de eigen onderhoud- en ontwerp- het gifgroene gebouw bij skihal Skidöme, zijn afdelingen plus ondersteunende diensten al verschillende seminars gehouden waar des- naar het park, goed voor 460 werkplekken. Al kundigen elkaar treffen. Onder anderen ex- met al, schat Rutjens, komen er meer dan dui- perts van het Nederlands Lucht- en Ruimte- zend mensen te werken, vaartinstituut van de TU Delft waren daarbij De voorbereidende werkzaamheden voor de aanwezig. Lucht- en ruimtevaart, wat heeft aanleg van het Maintenance Value Park begin- dat met onderhoud aan chemische installaties nen nog dit jaar. Het overgrote deel van de te maken? Veel, stellen Rutjens, Knijff en twintig partijen die eraan meedoen, kan eind Puyenbroek. 2016 onderdak zijn op het park, verwacht Rut- Veel chemische installaties zijn tientallen me- jens. De grote onderhoudsbedrijven die veelal ters hoog. Om de zoveel tijd moeten die geïn- actief zijn in heel zuidwest-Nederland, zitten specteerd en onderhouden worden. Moderne dan bij elkaar. Rutjens, Knijff en Puyenbroek vliegtechnieken blijken daarbij goed van pas zijn er zeker van dat die een vliegwieleffect te komen. Als voorbeeld noemt Rutjens de in- zal geven. „Ons doel is", stellen zij, „om sa- zet van drones, kleine onbemande vliegtuig- men onderhoudstechnieken van wereldklasse jes die vooral bekendheid hebben verworven te ontwikkelen. We hebben ook al laten zien als militaire wapens. „We hebben een drone dat dit mogelijk is." Technieken van wereldklasse Fabrieksterrein van Dow in Terneuzen. Goedkoper en toch veilig werken op grote hoogte is één van de uitda gingen waarvoor de chemi sche industrie staat, foto Ed Oudenaarden door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32