Vakidioten met passie voor kermis en verleden Belasting Hulst verlaagt winst Delta Orionis geeft workshop over schuldregelen Een kleine geschiedenisles 30 WALCHEREN MIDDELBURG 8 Peter van Druenen schrijft nu de stadsgeschiedenis van Vlissingen en denkt mee over die van Middelburg. Barcodes Horeca op Walcheren Over vakidioten kun je van alles zeggen. Ze slaan soms een beetje door. Ze zijn soms misschien iets té specialistisch. Dat beeld klopt ongetwijfeld, maar ik heb toch een zwak voor mensen die ergens écht diep induiken, of die veel tijd stoppen in liefhebberijen, ook als het gaat om onderwerpen die mij persoonlijk wat minder inte resseren. Zo zat ik onlangs hardop te lachen toen ik op Facebook een discussie volgde over een oude Middelburgse foto, in dit geval van een kermistafereel. Omdat dit een evenement is dat raakvlakken heeft met de geschiedenis van de horeca, volgde ik de dialoog. Ie mand stelde dat de foto van een bepaald jaar was. Die vergat ech ter dat de ander Peter Lenting was, een echte kermisfanaat. Die gaf al vrij rap uitsluitsel over de werkelijke datering: „Even op de computer gekeken, en ik kan nu met een gerust hart een posi tief antwoord geven. Deze foto is uit het jaar 2008, het tweede jaar dat de No limit in Middelburg op de kermis stond. 2007 het eerste jaar. Daarna drie jaar de booster van Ordelman, toen een jaar de booster die nu van Spelbrink is (ipv de aangekondigde Booster Maxx van Ordelman) en de laat ste twee jaar de Booster Maxx." Zo'n reactie vind ik dus prachtig. Het verraadt de passie van deze man. Toon Franken, medewerker van het Zeeuws Archief, en co-auteur van het prachtboek Hop en Gerst veredeld, is ook een vakidioot. Dat zie je onder meer terug in zijn hobbyproject Briefhoofden en reclameafbeeldingen. Toon doet ook acquisitie van collecties bij het Archief en krijgt regelma tig dingen in handen die niet in aanmerking komen om te wor den bewaard door het archief (daar moet nu eenmaal streng ge selecteerd worden), maar die wel verdomd interessant kunnen zijn voor onderzoekers, zowel de pro fessionals als de amateurs. Ik herinner me nog dat Toon de nota's waar de briefhoofden van afkomstig zijn, net bemachtigd had. Ik geloof dat hij ze vond in een paar dozen van een oude oes terleverancier in Yerseke. De do zen roken zelfs nog een beetje naar vis. Ik denk dat veel archiva rissen de dozen, met inhoud en al, zonder meer zouden hebben weggegooid. Toon niet. Veel van die oude briefhoofden zijn name lijk niet alleen buitengewoon fraai, ze bevatten ook veel waarde volle informatie over de afne mers. Winkeladressen, persoons namen; details die je elders niet vindt. Voor projecten als Middel burg Dronk en Wij zijn De Stad zijn het zonder meer waardevolle gegevens. Voor Toon voldoende aanleiding om de documenten in zijn vrije tijd in te scannen en voorlopig in alfabetische albums te ontsluiten via Facebook. Dat platform heeft met de duurzaam heid van archieven uiteraard niet veel van doen, maar het is hon derd keer beter dan het zomaar weggooien van deze pareltjes. Het is een vorm van liefde voor het vak, die me doet denken aan fultonhistory.com van amateur Tom Tryniski. Op die lelijke web site heeft één man in zijn vrije tijd meer dan 29 miljoen Ame rikaanse krantenpagina's ontslo ten, die hij zelf digitaliseerde met een eenvoudige scanner. Daar kan de Krantenbank Zeeland (iets meer dan twee miljoen pagina's) nog een puntje aan zuigen. MIDDELBURG - Als je 800 jaar oud wordt, zie je die heuglijke dag na tuurlijk al heel lang aankomen. Toch vliegen de jaren voorbij en is er nog maar weinig tijd over om de stadsgeschiedenis van Mid delburg op schrift te stellen. Want in 2017 is het al zover. Vandaag komen in het Zeeuws Ar chiefhistorici en deskundigen bij een om te praten over een stadsge schiedenis. Hoe moet die eruit zien? En wie schrijft/schrijven dat boek/die boeken? Als je zo oud bent is er al veel over je geschreven. „Veel detailge schiedenissen ja. Maar geen inte grale stadsgeschiedenis", bena drukt Peter van Druenen, de his toricus die op 2 april de door hem geschreven stadsgeschiedenis van 700 jaar Vlissingen publiceert. „Er is veel bekend over het bombarde ment in 1940. Maar vraag mensen naar wat daarvoor is gebeurd en dan blijft het vaak stil." Het jaar 1217 is het vertrekpunt, toen Middelburg stadsrechten kreeg. „De gedachte is dat er zelfs al eerder stadsrechten waren, maar dat zou je moeten uitzoe ken. Er waren ook allerlei soorten stadsrechten: om een haven te hebben, om handel te mogen drij ven, om recht te mogen spreken, om een stadsbestuur te mogen be noemen. Zulke rechten werden in de loop van de tijd uitgebreid." En een samenleving was er op de plek van de stad natuurlijk al veel langer. De 'burg' is vermoedelijk ontstaan als verdedigingswerk te- In 1217 is door de Vlaamse gravin Johanna van Vlaanderen en de Hollandse graaf Willem I gezamenlijk het Middelburgse stads recht verleend. In de stadsrechten wordt bepaald dat de gravin van Vlaanderen en de graaf van Holland de bewoners van Middel burg in bescherming nemen. Ook was de wijze waarop recht werd gedaan in criminele en civiele zaken hiermee geregeld. Mid delburg was in die tijd een belangrijke handelsplaats, een reli gieus centrum en een bestuurlijk centrum in Zeeland. Bron: www.800jaarMiddelburg.nl gen de Noormannen. „Maar mis schien hebben de Noormannen die burg wel zelf aangelegd?" Hij noemt nog wat memorabele momenten uit de historie van de Zeeuwse hoofdstad. Zeeland was in de Middeleeuwen toonaange vend; de steden stonden qua han delsbelangen in de top-tien. Mid delburg streed in de Gouden Eeuw om de macht met Amster dam. Middelburg heeft veel van zijn rijkdom weer te danken aan Vlamingen die naar hier uitwe ken. En in Zeeland brak de op stand tegen de Spanjaarden uit en werd de basis gelegd voor de Re publiek en het latere Koninkrijk. „Op Walcheren is Nederland ont staan", zegt Van Druenen trots. Al speelde Vlissingen daar een grotere rol in dan Middelburg. Redenen genoeg om de waarheid over Middelburg te achterhalen en te boekstaven. „Ik voorspel ver rassingen. Er is over Middelburg veel meer te vinden dan over Vlis singen. Middelburg was voorna mer, ouder, rijker en groter. Tege lijkertijd zijn hun geschiedenis sen nauw verbonden. De één kan niet zonder de ander." Over twee jaar zou de stadsge schiedenis klaar moeten zijn, maar dat is eigenlijk onmogelijk. „Ik zou zeggen: schrijf het in twee delen en zorg dat deel 1 af is. Want je moet in 2017 wel iets kun nen presenteren." En waarom is dat ook alweer zo belangrijk? „Vlissingers zeggen over hun stad altijd: het was niks, het is niks en het wordt niks. Dat komt door een gebrek aan histori sche kennis. Dat geldt ook voor Middelburg: een stadsgeschiede nis versterkt je identiteit." Mensen leren er een balans tus sen inkomen en uitgaven te vin den, wat je zelf kunt doen om fi nancieel gezond te blijven of te worden, welke hulp Orionis biedt, waar mensen nog meer te recht kunnen met hun hulpvraag en hoe ze verder moeten. Orionis is de eerste organisatie binnen Zeeland die het schuld- hulpverleningstraject op deze ma nier opstart. Elders in het land wordt al zo gewerkt. De ervaring leert dat de groepsmethode taboe doorbrekend en drempelverla gend werkt: mensen kunnen deel nemen aan de workshop zonder persoonlijke informatie te moe ten delen. Daarnaast doet de groepsdynamiek zijn werk; deel nemers wisselen kennis en erva ring uit en versterken elkaar. De bijeenkomsten vinden steeds plaats op dinsdag, van 10.00 tot 11.30 uur, de eerste is komende dinsdag. Aanmelden kan via de si te van Orionis of via 0118-432700. Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van CDA-Statenle- den Patricia de Milliano en Jeffrey Oudeman. Dit 'probleem' doet zich met name in 2015 voor. Hulst besloot pas eind vorig jaar de ka belbelasting in te voeren. De extra kosten voor Delta Netwerk bedrijf, 530.000 euro per jaar, kon den daardoor niet meer in de stroomtarieven van 2015 worden verwerkt. In 2016 kan dat wel. GS hebben berekend dat alle Zeeuw se aansluitingen dan een tariefs verhoging van 2,65 euro per jaar per adres kunnen verwachten. Ook waterleidingbedrijf Evides zal door Hulst worden aangesla gen en wel voor 230.000 euro. Evi des zal in tegenstelling tot Delta Netwerkbedrijf de belasting niet spreiden over alle Zeeuwse klan ten, maar alleen die in Hulst. Per wateraansluiting betekent dit een tariefsverhoging met 17,51 euro per jaar, aldus het dagelijks pro vinciebestuur. In antwoord op de Statenvragen vellen GS geen oordeel over de in voering van kabelbelasting door de gemeente Hulst. Wel wordt er dus gewezen op de gevolgen voor de winst(uitkering) van Delta en 'dat de kosten om de lastenver zwaring op de factuur te zetten aanzienlijk zijn'. Hulst is de eer ste gemeente in Zeeland die kabel belasting daadwerkelijk gaat hef fen; landelijk gebeurt dat al door zo'n zeventig gemeenten. Delta Netwerkbedrijf heeft nog geen rekening van Hulst ontvan gen, meldt een woordvoerster. Ze weet dan ook nog niet of daarte gen bezwaar wordt gemaakt. De vraag is of een zaak juridisch veel kans maakt. Waterschap Schelde- stromen int al kabelbelasting. Dat kon, nadat tot in hoger beroep was erkend dat het waterschap ge rechtigd is de belasting te heffen. door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. vwvw.facebook.com/Briefhoofden 'Middelburg dankt rijkdom aan Vlamingen' door Maurits Sep door Harmen van der Werf door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Om mensen te hel pen bij hun eerste stappen in het schuldhuipverleningstraject, begint sociale werkvoorziening Orionis volgende week met een workshop schuldregelen. HULST - De gemeente Hulst snijdt zichzelf en andere aandeelhouders van nutsbedrijf Delta in de vingers door belasting te heffen op kabels, leidingen en buizen in gemeente grond. De belasting die Delta Net werkbedrijf in 2015 moet betalen, gaat namelijk direct ten koste van de winst van Delta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30