Toeristenheffing Veere niet langer splijtzwam Vrijspraak verdachte van aanzet prostitutie Tien jaar cel voor het doden van echtgenote Wethouder Veere hoeft klacht niet te pareren 66 Het loopt niet echt storm met het aantal passagiers, daar moet ik eerlijk in zijn 28 WALCHEREN BUURTBUS Kris van Rooijen rijdt als één van de dertig vrijwillige chauffeurs op de buurtbussen op Walcheren. Leerlingen in Heinkenszand leren Chinees Afgesproken is dat vertegenwoor digers van het toeristisch bedrijfs leven samen zeggenschap krijgen over de besteding van twee ton per jaar. Dat is maar zo'n vijf pro cent van de totale belastingop brengst. Toch spreken de belangenorganisaties (Recron, KHN Vekabo en SVR) nu ineens 'verheugd' hun vertrouwen uit. Nog geen jaar geleden keerden zij de gemeente furieus de rug toe. Aanleiding was de extra verho ging van de toeristenbelasting, dit jaar met tien procent en volgend jaar met vijf procent. SGP/CU, CDA en PvdA hadden dat bedis seld bij de vorming van het nieuw gemeentebestuur. Het stak de belangenorganisaties dat ze daar - tegen beloften in - niet in waren gekend. Recrea tie-wethouder René Molenaar (CDA) zegde meteen toe jaarlijks twee ton opzij te zetten voor ver betering van toeristische voorzie ningen. Maar dat temperde de boosheid niet. Toch is de verstandhouding nu plotseling inniger dan ooit. Vol gens de wethouder is dat vooral de verdienste van de FOV, de fede ratie van de Veerse ondernemers verenigingen. Die bracht bemid- MIDDELBURG - De 31-jarige Domini que V. uit Oost-Souburg, tegen wie vijftien maanden gevangenis straf voor het aanzetten tot prosti tutie was geëist, is gisteren daar van door de rechtbank in Middel burg vrijgesproken. V. zou van zijn 17-jarige nichtje seksfoto's hebben gemaakt en die op sekssi tes hebben gezet om klanten te lokken. Van de drie klanten die het meisje tussen 1 september en midden november 2011 zou heb- De V. werd ervan verdacht op zon dag 10 maart 2013 zijn 53-jarige echtgenote om het leven te heb ben gebracht in hun woning aan de Paul Krugerstraat in Vlissin- gen. Die dag werd de politie in de namiddag gealarmeerd door de broer van De V. Hij had in de wo ning van het echtpaar het levenlo- delingsgesprekken op gang. Be langrijk resultaat, aldus FOV-voor- zitter Ko Poppe, was dat de ge meente jaarlijks twee ton stort in een pot voor projecten die het toe risme een impuls geven, en dat dergelijke projecten pas aan de ge meenteraad worden voorgelegd na instemming van de sector. In een convenant zijn hiervoor de spelregels vastgelegd. Er komt ook een onderzoek naar de (nadelige) effecten van de belastingverho ging, en naar mogelijkheden om een deel ervan te verleggen, bij voorbeeld naar dagjesmensen. Eer ste project is de verbreding van de VeerePas naar een ZeelandPas. Ook wordt gedacht bij te dragen aan betere voorzieningen op par keerplaatsen bij de stranden. ben gehad, waren er twee alleen maar hun geld kwijt en een derde klant met wie zij wél seks zou hebben gehad, had een totaal an der signalement gegeven. Daar naast concludeerde de rechtbank dat de verklaringen van het meis je nogal wisselden en mede daar door de overtuiging ontbrak. V. werd in 2012 voor een dergelijk seksmisdrijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. ze lichaam van de vrouw aange troffen, terwijl haar man op dat moment zwaargewond was. De man werd enkele dagen later be schuldigd van moord of doodslag op zijn echtgenote. De vrouw van De V. leed aan een ernstige spierziekte en hijzelf was al een tijd werkloos. Ook liep hij met zelfmoordplannen rond. Maar als hij zelfmoord zou ple gen, zou dat voor zijn vrouw al leen maar ellende brengen, zo bleek uit verklaringen. Op de be wuste ochtend pakte hij haar bij de keel en drukte die dicht. Daar na probeerde hij met een mes zelf moord te plegen. MIDDELBURG - „Vrijwillig, maar niet vrijblijvend!" Kris van Rooijen zegt het met nadruk. In je vrije tijd chauffeur zijn op een buurtbus is leuk en nuttig, maar er wordt ook op je gerekend. Door je collega's en natuurlijk door de passagiers. Ook al zijn dat er min der dan de Westkappelaar had ge hoopt. „Het loopt niet echt storm, daar moet ik eerlijk in zijn." Gebrek aan passagiers en gebrek aan geld gaan in het openbaar ver voer hand in hand. Vervoersmaat schappij Connexxion krijgt van de provincie minder geld voor de vaste buslijnen en bekijkt dus wel ke lijnen zo weinig worden ge bruikt, dat ze kunnen worden ge schrapt. Als overheden dat willen, kunnen sommige lijnen behou den blijven; niet door Con nexxion, maar als buurtbus die in stand wordt gehouden met vrij willige buschauffeurs. Connex xion stelt alleen nog een klein busje voor maximaal acht passa giers ter beschikking. Het lijkt daardoor soms of de vrij willigers directe concurrenten zijn van de chauffeurs in vaste dienst. „Maar dat zijn we juist niet", stelt de gepensioneerde Van Rooijen (67), die sinds juli 2013 met buurtbussen op Walcheren rijdt. „We zitten niemand in de HEINKENSZAND - Leerlingen van basisschool de Reiger in Hein kenszand gaan Chinees leren. Deze lessen worden na schooltijd aangeboden. Kinderen leren niet alleen de beginselen van de taal, zoals groeten en danken, maar ma ken ook kennis met de cultuur. Op ontdekkingsreis door China le ren de kinderen met stokjes eten en tellen. De eerste les start op maandag 2 februari. Er zijn twaalf lessen. De lessen Chinees zijn on derdeel van het pakket Talent voor de Toekomst. Scholenorgani satie Omnis biedt hier bij de Om- nis Kindcentra op drie middagen workshops van aan. weg en dat willen we ook niet. Wij rijden op lijnen die toch al ge schrapt zouden worden." Op Walcheren rijden nu twee buurtbussen: 181 van Middelburg via Nieuw- en Sint Joosland en Ritthem naar Oost-Souburg en te rug, en lijn 183 van Westkapelle via Domburg, Oostkapelle, Seroos- De klachtencommissie vindt het 'belangrijk' dat een wethouder zelf aanwezig is bij de behande ling van een klacht over zijn ge draging. In dit geval ging de klacht over de weinig voortvarende houding bij kerke en Gapinge naar Zanddijk en terug. Van Rooijen rijdt op bei de lijnen, normaal gesproken één ochtend of middag per week. Het is dus echt vrijwilligerswerk, geen dagtaak. „Het zijn vooral ouderen die dit doen, dus in mei zijn er vaak collega's weg, op va kantie. Dan rij je wel eens drie dagdelen per week. Dat is wel het maximum voor mij hoor." Vanaf maart komt er een buurt bus bij: van Middelburg naar Veere en terug. Van Rooijen sluit niet uit dat in de toekomst meer vaste lijnen worden omgezet in buurtbussen. „Het draait om geld en passagiers. En als ik zie hoe veel mensen er 's avonds en in het weekeinde in de bussen zit ten... Ook wij rijden soms leeg rond. In de zomer zijn het vooral toeristen die meegaan." Op Walcheren zijn een kleine der tig vrijwilligers beschikbaar als buschauffeur. De meesten zijn volgens Van Rooijen al twee jaar bezig. „Het is een stabiel groepje, met weinig uitval. Nee, de buurt bussen worden niet in hun voort bestaan bedreigd. Maar ik zou wel meer passagiers willen hebben." de aanpak van de illegale huisves ting van Om 't Uus Bestratingen bij Serooskerke. Het college van B en W stelt daar tegenover dat de klacht niet was gericht tegen een gedraging van één bestuurder, maar tegen beleidsafwegingen van het college als geheel. Het is 'vaste lijn' dat het college zich dan laat vertegenwoordigen door een ambtenaar, zo reageren B en W in een speciale notitie. Wel accepteert het college het ver wijt dat is nagelaten een eind datum te stellen voor de procedu re, waarmee wordt geprobeerd de bedrijfsvestiging alsnog te legali seren. TIEN BUURTBUSVERENIGINGEN IN ZEELAND 'Wij zitten de vaste chauffeurs niet in de weg' door Henk Postma DOMBURG - Het toeristisch bedrijfs leven spreekt zelfs over een histo risch moment, juicht de gemeente Veere nu een akkoord is bereikt over besteding van een deel van de toeristenbelasting. door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 55-jarige Vlissinger Ron de V. een gevange nisstrafvan tien jaar voor doodslag opgelegd. Het vonnis was overeen komstig de eis. FOV-voorzitter Ko Poppe bemid delde bij de totstandkoming van het akkoord, foto Gemeente Veere door Maurits Sep Kris van Rooijen door Henk Postma DOMBURG - Dat wethouder Jaap Melse (SGP) niet zelf verscheen voor de gemeentelijke klachten commissie, valt hem niet te verwij ten. Dat vindt het Veers college van B en W. Het wijst de terecht wijzing van de wethouder door de commissie dan ook van de hand. De buurtbussen zijn een jaar gele den in het leven geroepen om on rendabele lijnen van Connexxion te vervangen. De buurtbussen worden bestuurd door vrijwillige chauffeurs die vere nigd zijn in buurtbusverenigingen. Zeeland telt momenteel zo'n 250 buurtbusvrijwilligers en een kleine tien buurtbusverenigingen. Door de nieuwe dienstregeling gaan er meer buurtbussen rijden. Op de Bevelanden gaat het om de lijn Goes-Zuid via 's-Gravenpolder naar Hoedekenskerke en de lijn Wemeldinge via Kapelle en Hans- weert naar Kruiningen. Connexxion zoekt nieuwe vrijwilli gers voor deze lijnen en voor Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28