Scheldemond scoort hoog in de keuzegids Drie Zeeuwse campings in Europese top-100 Griepaanval *Am>u V ZEELAND 27 commentaar - >^y, xv A 5=..r A Sergio Hermans 'Fucking Perfect' naar Berlijn M' :vx A V Lr-ü. 'iL'Vv.A L ,/y/*'fö vyiviMi GRIEPEPIDEMIE -VC-' &xv. Ss kunnen pas volgende week te recht. Het gaat dan bijvoorbeeld om een staaroperatie of een knie operatie." Voor acute gevallen is uiteraard wel ruimte. Op de longafdeling van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen is het ex treem druk, zegt woordvoerder René Maas. „Maar het is moeilijk te duiden of dit door de griepepi demie komt." Longpatiënten wor den soms elders in het ziekenhuis ondergebracht. Michel Verburg van rijschool Ac tief heeft - net als zijn vrouw en kinderen - de griep al achter de rug. Als rijleraar behoort hij tot de risicogroep van mensen die veel met anderen in contact staan. Elke dag is er wel een leer ling die afbelt vanwege griep, ver telt Verburg. Bij Jasperse Praktijkencentrum krijgt de assistente dagelijks tus sen de vijf en tien bellers met griepklachten. Huisarts Hilderik van Schaik van het praktijkencen trum was vorige week ook geveld, en ook onder het personeel waart het virus rond. „We hebben liever niet dat grieppatiënten op het spreekuur komen, vanwege de kans op besmetting. Als er geen ernstige benauwdheid is of ande re narigheid, is het advies: uitzie ken, met vier tot zes keer per dag een aspirientje." Dat staat in de Keuzegids Middel bare Scholen 2015. Het Schelde mond scoort ook het hoogst voor de vmbo basis en vmbo kader-af delingen. Het Calvijn College in Middelburg heeft de beste vmbo- afdeling gemengd/theoretisch. SSG De Rede in Terneuzen staat onderaan voor vwo, havo en vm bo basis. Het Edudelta College in Goes scoort het minst voor vmbo gemengd/theoretisch en vmbo ka der. Landelijk gezien gooit het Schel demond ook hoge ogen. De Vlis- singse havo is de één na beste van Nederland. Het vwo staat op plaats 8, het vmbo g/t staat 11e. De Keuzegids vergelijkt examen- cijfers en slagingspercentages van scholen, maar kijkt ook naar de bedrijfsvoering en de tevreden heid van leerlingen en ouders. De vwo-afdeling van het Schelde mond College werd eerder door RTL Nieuws bestempeld als beste vwo van het land. Volgens week blad Elsevier heeft het Reynaert- college in Hulst de beste havo- en vwo-afdeling van het land. De populairste camping in Neder land is volgens deze notering Vreehorst in Winterswijk, met een 20ste plaats. De Gelderse ac commodatie is de enige Neder landse camping buiten Zeeland die een hoge waardering krijgt van de gasten op camping.info. Naast de Julianahoeve zijn dat camping Janse in Zoutelande (55) en Strandcamping Groede (77). De populairste camping van Euro pa is het Caravanpark in het Zuid-Tiroler Sexten. De award is een jaarlijkse publieksprijs, die tot stand komt op basis van de te vredenheidsnotering van 49.000 kampeerders en bijna het dubbele aantal aan beoordelingen dat zij achterlieten op de internetsite. Camping.info is met 24.830 aange sloten bedrijven in 44 landen het grootste portaal voor kampeerva- kanties in Europa. De griep heeft Neder land al bijna twee maanden in een ste vige greep. Het is niet zomaar een verkoudheidje dat veel mensen gemakkelijk 'een griepje' noemen, maar het echte werk. De zieken zijn be hoorlijk belabberd. En het eind van de ellende is nog niet in zicht. De GGD Zeeland ver wacht dat de epidemie pas vol gende maand een hoogtepunt zal bereiken. De meeste mensen zijn geluk kig sterk genoeg om griep zon der al te veel problemen te overleven. Desondanks zijn de herhaalde griepgolven beangsti gend, vooral als er nieuwe vi- russtammen opduiken waarte gen de griepprik niet helpt. Het lijkt wel of de mens steeds min der tegen de ziekte heeft in te brengen. Vast staat, dat een goede weer stand helpt en dat het verstan dig is in een griepperiode de so ciale contacten wat te beper ken. Het is zaak dat we de paar wapens die we hebben zo goed mogelijk gebruiken. Ruim 25 jaar streeft Herman dag in dag uit naar perfectie. Uit de documentaire blijkt dat de schoonheid en het succes van de culinaire kunst van Herman ook een schaduwzijde heeft. 'Oud Sluis begint voor hem een zelfge- creëerde gevangenis te worden. Dag in dag uit, zestien tot acht tien uur werken, beuken, alles ge ven - tijd voor zijn kinderen, vrouw, familie, vrienden is er nau welijks.' Op het hoogtepunt van zijn car rière neemt hij het rigoureuze be sluit om Oud Sluis te sluiten. Do cumentairemaakster Willemiek Kluijfhout volgt het laatste jaar van Sergio Herman als chef van Oud Sluis, tot ten slotte de ope ning van The Jane in Antwerpen en zijn inbreng in Pure C in Cad- zand. Het concert van het Strijkers ensemble Con Legno in de Her vormde Kerk in Sint-Laurens wordt zaterdag 24 januari gehou den en niet op zondag, zoals abu sievelijk in de agenda stond ver meld. VRIJDAG 23 JANUARI 2015 heerst in Zeeland ""3 ^4 w r N •-a ■»-' ->• -7 -v V. v v 'V.V^ Av Emma (5) uit Oost-Souburg is alweer aan het opkrabbelen, maar moeder Diewertje Niwele heeft het nog flink te pakken. Begin vorige week woensdag had Emma het opeens heel erg koud, daarna kwamen de hoge koortsen, de keelpijn en de spierpijn. „Zondag heeft ze geijld en gehallucineerd van de koorts", vertelt haar moeder tussen het kuchen door. „Emma heeft me aangestoken, denk ik. Het ergste heb ik gisteren gehad, met hoge koorts, maar ik voel nog absoluut niet goed." Dat oma de griep al achter de rug heeft, is dubbel geluk: dan kan zij elke dag even op Emma passen, zodat haar moeder rust krijgt, foto Ruben Oreel Bekijk de video op www.pzc.nl. Nederland is de zevende week in gegaan van de griepepidemie. In Zuid-Nederland werden vorige week 12 zieken per 10.000 inwo ners geteld. Deze week zijn het er 9,6. Op de lange termijn zet de stij gende lijn zich naar verwachting echter voort, met een piek in fe bruari. Influenza (want daar gaat het ei genlijk om) is een acute aandoe ning van de luchtwegen, die be gint met koorts, koude rillingen, al gemene malaise, hoofd- en spier pijn, hoest en/of pijn achter het borstbeen. Pas na een paar weken is de patiënt weer helemaal fit. Om er zeker van te zijn dat het om influenza gaat, is bloedonder zoek nodig. Naar schatting 20 procent van de mensen met typische griepklach ten bezoekt de dokter. De Grote Griepmeting (mensen melden zelf dat ze ziek zijn, op de internetpagi na www.degrotegriepmeting.nl) laat ongeveer tien keer zoveel ziek tegevallen zien als de cijfers uit de huisartsenpraktijken. Cijfers over dodelijke slachtoffers (2012:141) geven een vertekend beeld, omdat het in de statistie ken om de onderliggende doods oorzaak gaat, en niet om de direc te aanleiding van het overlijden. Onder de slachtoffers zijn vooral veel kinderen van 0-4 jaar, maar daarnaast relatief veel 65-plussers. Het meest voorkomende type in- fluenzavirus is A(H3N2), daarna ko men B(Yamagata) en A(H1N1)pdm09. Dit seizoen is een variant van A(H3N2) gesignaleerd, die afwijkt van de stam die voor het vaccin gebruikt is. Daardoor beschermt de griepprik dit jaar mogelijk min der goed. In tweederde van de verpleeghui zen zijn preventief antivirale mid delen voorgeschreven om verdere verspreiding van het virus te be perken. Naast (verminderde) weerstand is ook het aantal sociale contacten bepalend voor de kans om het vi rus te krijgen. VLISSINGEN - Het Scheldemond Col lege in Vlissingen heeft de beste havo- en vwo-afdeling van Zeeland. Kijk ook op www.kiesjeschool.nl VLISSINGEN - Drie Zeeuwse cam pings zijn doorgedrongen tot de Eu ropese top 100 van de toonaange vende gids www.camping.info. Camping De Julianahoeve in Renes- se is nieuw in dit internationale overzicht en stootte gelijk door naar de 39ste plek. De Julianahoe ve heeft haar succes onder meer te danken aan de ligging vlak bij zee en de 'uitstekende infrastructuur'. ANTWERPEN - De film Fucking Per fect over sterrenchef Sergio Her man is geselecteerd voor de Inter nationale filmfestspiele in Berlijn. De film gaat 9 februari in première. Een maand later draait Fucking Per fect in de Nederlandse bioscopen. Fucking Perfect: Producent True- works, samenwerking met CoBO, het Nederlands Filmfonds en de VPRO. BIJ NADER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27