Tbs Westkapellenaar met twee jaar verlengd Leden en bestuur van belangendub van homo's leggen ruzie bij Allemachtig prachtig Moordenaar Sint Philipsland krijgt een jaar langer tbs Veel Zeeuwen zijn geveld door de griep. En het worden er nog meer. In februari komt de piek. 26 ZEELAND - n INFLUENZA KV vrijdag Eind december was ik in Egypte. Vanwege ge scheiden ouders, veelei sende oma's en een lichte afkeer van grote gezel schappen is de kerst zo'n inge wikkelde periode dat ik meest al het land ontvlucht. De ideale winterbestemming is een land waar de zon heerst en ze niet aan kerst doen; op die manier herinnert niets je aan de situa tie die je thuis achterlaat. Dit jaar werd het Egypte. Eenmaal aangekomen stapte ik in een taxi. De chauffeur bleek een praatgrage kerel die me teen vroeg waar ik vandaan kwam. Ik antwoordde naar waarheid. 'Allemachtig prach tig!' riep hij uit. Waar men in Italië bij het vernemen van mijn afkomst altijd een of ande re oranje voetbalgod noemt, stootte deze Egyptenaar een wonderlijke, wellustig rijmen de woordcombinatie uit. Was dat niet allemachtig prachtig? De volgende dag stak ik in een motorbootje de Nijl over. De schipper vroeg naar mijn thuis land, en tot mijn verwondering spuide ook hij de magische woorden. Bij het kopen van de toegangskaartjes van de tempel was het al niet anders. The Netherlands? Allemachtig prachtig! De man die mij een koetsritje wilde aansmeren zei het. De man die mijn eten ser veerde zei het. De jongen die het ontbijt bracht zei het. De man die de weg wees naar de bank zei het. Langzaam begon het me te da gen: alle mannen in Egypte ken nen dit zinnetje; het behoort tot de standaarduitrusting van iedereen in de toeristenindus trie. Maar waar hebben ze dit geleerd? Heeft de allereerste Nederland se toerist in Egypte dit iemand verteld en heeft het zich daar na als een virus verspreid? Is er een geheim boekje dat alle Egyptenaren lezen voor ze taxi chauffeur, schipper of gids wor den? Gaan ze allemaal op cur sus? Of wordt het van vader op zoon doorgegeven, als essentië le vaardigheid om te overleven in een land dat grotendeels op toerisme leunt? Ik zal het nooit weten, maar als iemand me vraag hoe mijn reis was, zeg ik: allemachtig prach tig! De deskundigen zijn van oordeel dat de 63-jarige W. uit Westkapel- le met de behandeling nog maar een beperkte vooruitgang heeft geboekt en er een hoog herha lingsgevaar bestaat. W. kreeg die tbs - naast twee jaar cel - in 2012 opgelegd. K. kreeg in 2003 - naast een cel straf van vier jaar - tbs met dwangverpleging opgelegd voor verkrachting en doodslag van de toen 80-jarige mevrouw J. Serné- Dooms. De vrouw (zijn achter buurvrouw) werd in december 2002 in haar woning in Sint Phi lipsland op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Zo had hij het slachtoffer, die tijdens haar slaap werd overvallen, vreselijk toegeta keld, een kussen werd op haar ge zicht gedrukt en haar keel dichtge knepen. Ook bleek de vrouw sek sueel te zijn misbruikt. Een grootscheeps DNA-onder- zoek onder de mannelijke inwo ners van Sint Philipsland leidde tot zijn aanhouding. K. woont in middels buiten de kliniek en heeft een fulltime baan. Een van de voorwaarden voor die voorwaardelijke beëindiging is dat K. zich - zonder toestemming van de reclassering - niet in de ge meente Tholen vertoont. VLISSINGEN - Gistermiddag wer den de laatste cijfers bekend voor Zuid-Nederland: 9,6 zieken per 10.000 inwoners. De griepgolf lijkt daarmee op zijn retour, want vorige week zaten we nog op twaalf per tienduizend inwoners. Een woordvoerder van de GGD Zeeland laat weten dat er toch sprake is van een stijgende lijn, maar dan met een 'golfpa- troontje'. Nu zitten we in een dip je, maar het worden er weer meer. In februari zal de epidemie Destijds bekende W. in de jaren zestig tot 2011 zeker honderd jon gens in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar seksueel te hebben misbruikt. Van alle misbruikte jongeren de den er uiteindelijk slechts enkele aangifte. De Westkapellenaar viel voornamelijk op jongens vanaf twaalf jaar. De jongens werden ge lokt met geld, snoep, bier en belte goed. Binnen de gemeenschap van Westkapelle was de handel en wandel van W. een publiek ge heim. Ouders waarschuwden hun kinderen wel voor de activiteiten van hun dorpsgenoot, maar de den verder weinig tot niets. op zijn ergst zijn, is de verwach ting. Volgens planner Isabel Groenewe- gen van de Stichting Onderwijs- Campus zijn de invalleerkrachten nu al niet aan te slepen. „We moe ten alle zeilen bijzetten", ver zucht ze. OnderwijsCampus re gelt invallers voor twaalf Zeeuw se basisschoolkoepels. „Deze tijd van het jaar is altijd erg druk, maar nu zijn er tientallen zieken per dag. En de meeste griepgeval len zijn niet in twee dagen opge lost. Mensen blijven vaak een week ziek. Het is een sneeuwba leffect. Vorige week had ik nog een directeur aan de lijn, die ver telde dat de ene na de andere leer kracht omviel. Veel mensen begin nen te snel weer met werken. Dat is niet altijd goed." Tot nu toe kan Groenewegen er voor zorgen dat in elk klas een juf of meester staat, maar daarvoor moeten af en toe wel kunstgre pen uitgehaald worden. „Als er twee parttimers voor de klas staan, dan werkt één van de twee tijdelijk fulltime. Soms valt een di recteur of een intern begeleider in. We zetten ook wel pabo-stu denten in die bijna klaar zijn met de opleiding. Zij kennen de kinde ren en mogen al voor de klas staan. En het is beter dan een groep van 25 leerlingen verdelen over verschillende klassen. Dat is echt een noodscenario." Gisteren waren 105 leerlingen van het Rey- naertcollege in Hulst ziek, meldt afdelingsleider Peter Winters. „Dat is twee keer zoveel als op een normale dag. We hebben ook flink wat zieken onder collega's." De school zorgt dat onderbouw- leerlingen gewoon hun lessen kunnen volgen. „De bovenbouw moet soms in een stilteruimte werken. Sommige examenleerlin- gen missen een luistertoets. Die kunnen ze later inhalen." 'V •- V Het Admiraal De Ruyter Zieken huis moest vorige week alle ge plande operaties schrappen. De verpleegafdelingen waren vol, als gevolg van de griepepidemie. Daarom moesten op de acute op name afdeling bedden vrij gehou den worden om acute gevallen op te kunnen vangen. De geplande operaties gaan nu gewoon door, zegt woordvoerder Dick Bosscher. „Maar nieuwe patiënten die een geplande operatie nodig hebben, Vlak voor de jaarwisseling ont stond binnen de organisatie on enigheid. De aanleiding was kri tiek van leden en vrijwilligers op het functioneren van het bestuur. In een brief aan alle leden en vrij willigers van het COC Zeeland sprak het bestuur in december over een vijandige houding je gens het bestuur. Ook stonden leden/vrijwilligers niet open voor enige vorm van communicatie, zo stond in de brief. Dat maakte het voor de bestuursleden onmoge lijk om in een dergelijk klimaat verder te werken. De kritiek van leden en vrijwilli gers was volgens het bestuur ver woord in dermate dreigende taal dat de bestuursleden zijn gaan twijfelen of ze er nog wel mee door willen gaan. Vervolgens wa ren meer verwijten richting het bestuur geuit, die volgens de brief aan de leden gebaseerd zijn op on volledige kennis van zaken. Bestuur, leden en vrijwilligers hebben elkaar diep in de ogen ge keken en de ruzie voorlopig bijge legd, zo laat het bestuur van COC Zeeland weten. Het bestuur heeft zijn motivatie verwoord in de brief kunnen toe lichten en onduidelijkheden bij de leden kunnen wegnemen. De leden hebben uiteindelijk de con clusie getrokken dat het bestuur nu niet weg hoeft en kan blijven zitten. Het bestuur heeft de leden toege zegd dat de communicatie op alle fronten in de toekomst 'beter', 'constanter' en 'gestructureerd' zal verlopen. GRIEP BREIDT ZICH UIT Mr Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Ondanks de bezwe ring van Joost W. dat 'God hem heeft genezen van zijn ontucht- drang en hem zou bewaren voor dat soort dingen', heeft de recht bank in Middelburg het advies van de deskundigen gevolgd en de eer der opgelegde tbs met dwangver pleging met twee jaar verlengd. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de tbs van de 30-jarige Jan K. uit Sint Philips land met één jaar verlengd en de dwangverpleging voorwaardelijk beëindigd. Het griepvirus door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten infographic DO bron Nivel Ijk z/\f'-N. V'dS' w 0 'V - - - 'J .Vj -V-'/ door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De crisis binnen het bestuur van COC Zeeland, de be langenvereniging van homo's, is voorlopig bezworen. Het bestuur zit zijn termijn tot maart uit, waar na nieuwe kandidaten verkozen kunnen worden. epidemische Aantal gemelde 2012/2013 griepgevallen per 2013/2014 100.000 inwoners 2014/2015 25 35 weeknummer Griepgevallen 12-18 januari per 100.000 inw. >1500 >500 <500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26