Het had allemaal veel erger gekund DIZZIE 19 Win 'Het grotere wonder' van Glavinic Thriller van Lars Kepler gruwelijk en expliciet BOER BORIS Voorleestips van Boer Jan we, ongefilterde werkelijkheid ziet. De illu sie van de werkelijkheid komt alleen tot stand omdat ze geregisseerd is. En je ziet het ook met onze politici. Ze zijn tot in hun vingertoppen gespindokterd om spon taan en oprecht over te komen. Wij eisen dat, maar het is heel erg ingewikkeld." Hoe verhoudt zich dat tot de liefde? „Er heerst zo'n soort idee bij mensen dat ze de ware hebben gevonden. Dat denk jij misschien ook wel. Statistisch is dat heel erg onwaarschijnlijk. Zeven miljard men sen, en jij vindt toevallig net die ene... „De liefde is niet iets irrationeels dat je overkomt alsof je wordt getroffen door een bliksemschicht. Het is een besluit. Dat heeft te maken met dingen die je erbij be denkt. Met dingen die je in je hoofd hebt. Daarover gaat Giro giro tondo." Eigenlijk jammer, datje de liefde terugbrengt tot een besluit dat mensen nemen. Hij schudt zijn hoofd. „Ik vind het op een bepaalde manier juist mooier en romanti scher. Het beeld dat twee geliefden elkaar treffen, zoals atomen uit deeltjes bestaan, bevalt mij minder goed dan dat twee men sen de keuze maken om van elkaar te hou den." Omdat dat echter is? „Dat is natuurlijk de vraag. Misschien is echt of onecht wel helemaal geen crite rium. Dat kun je niet meten." Voor Giro giro tondo heeft Ilja Leonard Pfeijffer een lastige vorm gekozen. Een krans van vijftien sonnetten waarvan de laatste regel de eerste vormt van het volgen de gedicht. De veertien beginregels vor men het laatste sonnet. Samen vertellen ze hoe de cyclus van de liefde verloopt. Loopje niet het risico dat de bundel een etala ge van jouw vakmanschap wordt? „Dat ik mij bedien van een moeilijk te reali seren vorm wil niet zeggen dat het mij al leen om de vorm te doen is. Integendeel. Ik kies voor de strenge regels van de sonnet tenkrans om te laten zien hoe het cyclische verloop van de liefde gaat. Een relatie ont wikkelt zich van verlangen naar beminnen naar kwijtraken naar missen. Dat missen wordt een nieuw verlangen en zo kun je aan het einde van de cyclus weer van voor af aan beginnen. Het is een rondedans, waarnaar de titel ook verwijst." Hij schaamt zich niet voor zijn vakman schap, zegt hij. „Maar het is geen circusver toning. Mensen mogen best 'oh' en 'ah' zeg gen maar het is meer dan alleen een kunst je." Hij heeft zich er weieens over be klaagd, knikt hij, dat critici heel erg in de vorm blijven hangen. „Als ik het fatsoen heb om aandacht te be steden aan de vorm, is het primitief om te denken dat ik niets te zeggen heb. Ook als ik vrije verzen schrijf, is er heel erg over na gedacht. Als ik dat niet doe, zou ik mijn naam als dichter niet waard zijn." En nee, zijn poëzie is ook geen wiskunde in taal. „Dan suggereer je dat er een uitkomst is. Poëzie heeft geen oplossing. Ze is wat zij is. Net zoiets als een liedje op de radio waarvan je misschien niet de hele tekst hebt verstaan, maar waarvan je wel zeker weet dat het over jou gaat. Als een gedicht een raadsel is waarin het antwoord zit ver stopt, zou een dichter een sadist zijn." Nederland telt meer dichters dan poëzielezers, zeg jij in jouw roman 'La superba'. „Veel amateurdichters gebruiken poëzie als een veredeld dagboek waarin ze hun emo ties uitstorten. Dat is allemaal prima, maar dat wil nog niet zeggen dat je daarmee een lezer kunt bereiken. Een amateurdichter huilt. Een professionele dichter maakt de lezer aan het huilen. Een goed gedicht is eerder een vraagteken dan een uitroepte ken." Eens in de zoveel tijd wakkert ook in de Verenigde Staten zelf de discussie weer aan of de Great American Novel wel of niet be staat en zo ja wat die dan precies is? Vorige week nog weer, in The New York Times, waar de discus sie werd toegespitst op de vraag of het schrijven van die ene ro man die 'het complexe nationale karakter' van Amerika van dat mo ment het best in de kuif pikt, is voorbehouden aan één auteur. Als dat zo is, dan werd de Great American Novel van de jaren ne gentig geschreven door Richard Ford. In 1995 publiceerde hij Inde pendence day, de tweede roman waarin hij schrijver en later make laar Frank Bascombe als centrale figuur opvoerde. Niemand die de tijdgeest zo wist te pakken als Ford. Hij won zowel de Pulitzer Prize als de PEN/Faulkner met de ro man: een unicum. Ford zou een trilogie rond Bas combe schrijven, dachten we. Met The sportswriter als eerste en The lay of the land als afsluitende deel, maar zie: de actualiteit heeft Richard Ford ertoe aangezet Frank Bascombe van pensioen terug te roe pen. Die actualiteit was de orkaan Sandy die in 20t2 de Amerikaanse oost kust teisterde. In vier verhalen schetst Ford, even vermakelijk als scherp, wat Sandy bij Bascombe en zijn directe leefomgeving aanricht. De orkaan confronteert hem tegen wil en dank met sterfelijkheid en verleden. Hij is 68 en gaat onwille keurig terugblikken. In het laatste van de vier verhalen neemt een oude vriend, die ster vende is, contact met hem op. Hij wil er niks van weten, maar ne geer zo'n signaal maar eens. Zijn ex bezoeken in het verzorgings huis valt in dezelfde categorie. En zo stuurt Richard Ford Bascombe erop uit om uit te vinden hoe het ooit welvarende, blanke deel der natie aan de oostkust er in de nieuwe eeuw, na die verwoesten de storm, voor staat. De titel vat het wel mooi samen: Het had erger gekund. Thema's als de dood, ouder worden, verlies van vriend schappen en algehele teleurstel ling in het leven maken dit boek tot meer dan een naschrift bij de trilogie. De tijdgeest is bij Ri chard Ford in goede handen. VRIJDAG 23 JANUARI 2015 ACTIE Dizzie geeft tien exemplaren weg van Het grotere wonder van Thomas Glavinic. In dit boek overziet Jonas zijn leven, terwijl hij tijdens de be klimming van de Mount Everest de elementen moet trotseren. RECENSIE In Stalker van Lars Kepler is Zweden in de ban van een seriemoordenaar die zijn slachtoffers eerst filmt. „Een origineel en goed opgezet verhaal. De beschrijvingen van de moorden zijn expliciet en gruwe lijk", aldus een recensie op Dizzie.nl. VIDEO Boer Boris gaat naar zee is Prentenboek van het jaar 2015. Boer Jan, bekend van KRO's Boer zoekt vrouw, heeft voorlees tips in het kader van de Nationale Voor leesdagen die deze week van start gin gen. Zie het filmpje op Dizzie.nl. VERHALEN door Theo Hakkert HET HAD ERGER GEKUND Het had erger gekund Richard Ford Vertaling Frans van der Wiel 224 blz. De Bezige Bij Antwerpen 19,99 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19