Verveling en verhalen DIZZIE 17 Theo Raats heeft net afscheid genomen als stadsdichter van Middelburg. Hij geeft nu een selectie van zijn 'stadsgedichten' uit. Opvang Belgische vluchtelingen op Walcheren Het relaas van Solle Het is een vast ritueel. Iede re stadsdichter van Middel burg krijgt aan het eind van zijn tweejarige zit tingsperiode een bedrag om een aantal gedichten voor het nage slacht veilig te stellen. Dat kan in een boekje. „Maar ja", zegt Theo Raats (68), „een boekje is ook maar een boekje." Daarom koos hij voor een uitgave in de vorm van een bureaustandaard. Het idee kwam van fotograaf Willem Rade maker, die ook daadwerkelijk de foto's voor de poëzie-uitgave leverde. Raats was in 2013 en 2014 de zesde stads dichter van Middelburg. Karei Leeftink volgde hem per 1 januari op. Je mag de stadsdichter volgens Raats zien als een soort hofnar. Hij legt uit: „Hofnars konden goed met tekst om gaan, en ze hadden veel verstand van po litiek. De stadsdichter van nu zit in een vergelijkbare positie. De gemeenteraad ziet de dichter als een middel om toeris ten te lokken. Maar je bent natuurlijk meer. Ik ben wel een dichter die op een milde manier kijkt. Mijn moeder zat in de gemeenteraad van 's-Heerenhoek. Door haar weet ik hoe moeilijk het is Stadstuin om politiek te bedrijven en hoe makke lijk het is om af te branden." De net gestopte stadsdichter krijgt - net als zijn voorgangers - nog een tegel op het Koorkerkplein in Middelburg. De re gel die erin wordt gegraveerd, heeft hij al klaar: Ontdaan van elk vals licht krijgt alles een eigen gezicht Misschien komt er ook nog een gedicht op een gevel in de Verwerij straat. Een fo to van het huis staat op de eerste pagina van de bureaustandaard. Alsof het ge dicht al op de gevel is geschreven. Vanachter onze tuinmuur hoorden wij hun stemmen, hun haperende adem. Hoe zij elkaar vervloekten en zich in elkaar vervlochten en vervolgens luidkeels vochten. Het moet haast liefde zijn geweest. Gegrepen door de schimmigheid, de valsheid van hun toon, hun onschuld en geslepen leugens volgden wij hun rafelig geschreeuw. Toen hoorden wij het breken van iets. Iets kleins, iets ijls, iets onvervangbaar moois Terneuzen is voor mij, ik be ken het eerlijk, altijd de stad aan de overkant geble ven, een silhouet aan de andere zijde van de Westerschelde. Ter- neuzen is ook de stad van mijn favoriete oma, Maria Margaretha Marsil- je, daar geboren in 1902, dochter van Jannis Mar- silje, slager, kleindochter van een andere Jannis Marsilje, eveneens sla ger. Zelf was ze vooral van het bakken. Als een boterkoek een uur oud was, vond ze die niet meer vers genoeg. Hoog tijd voor een nieuwe, en dat vond ik altijd een pri ma idee. Terneuzen is verder de stad van Een winterreis (1961), het eer ste en meteen het beste boek van Willem Brak man (1922-2008). Het is een roman die blijkbaar genealogische neigingen aanwakkert. Een fami liekroniek speelt er dan ook een belangrijke rol in. Geschiedenis van de familie Akijn heet die in de ro man, in werkelijkheid Geschiede nis van de familie Brakman, weet Gerrit Jan Kleinrensink te mel den, Brakmanspecialist bij uit stek. Brakman is niet in Zeeland geboren, zijn beide ouders kwa men er wel vandaan, vertelde hij in een essay 'Zeeland bestaat niet'. De reizen erheen waren 'het grote gebeuren' van zijn jeugd, het was vooral het land van verve ling en verhalen. Veel later, in fei te in de zomer, keerde hij terug en zo ontstond Een winterreis. Terug naar Terneuzen, terug naar de Donze-visserstraat. Terneuzen komt zelden voor in de literatuur, des te meer aandacht verdient de ze roman. 'Al was hij nu dichtbij, het was alsof Akijn het stadje pas goed kon zien toen de motor van de provinciale boot opeens langza mer, minder luidruchtig begon te draaien.' Dezelfde boot waarmee, na een lange reis, Dordrecht, Goes, Hoedekenskerke, mijn oma soms naar haar geboorteplaats ging. Brakmans familie was niet bijster over Een winterreis te spre ken. In 1994 kwam de schrijver, op een basis van een Aanvulling op de geschiedenis van de familie Brakman, met de roman Late veref fening, een soort eerherstel voor zijn vader. Helaas werd het goed- makertje niet zo'n goed boek, een beetje als boterkoek van de vorige dag. Maar Een winterreis zet mij er toe aan ook eens te gaan kijken in de stad van mijn voorgeslacht, het sil houet van flats en fabrieken reali teit te laten worden. VRIJDAG 23 JANUARI 2015 JANUARINUMMER VAN DE WETE In het januarinummer van het tijdschrift De We te van de Heemkundige Kring Wal cheren schrijft archivaris Leo Hollestelle over de opvang van Belgische vluchtelin gen in de jaren 1914-1915. Vooral de Duitse belegering van Antwerpen eind september-begin oktober 1914 bracht een massale vluchtelingenstroom naar Zeeland op gang. Ruim 650.000 Belgen - burgers en militairen - kwamen de Zeeuwse grens over. In allerijl werden ve len vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar Beve land en Walcheren getransporteerd. Hol lestelle vertelt over de opvang, de onder steuning, de voedselvoorziening, de dag besteding en de terugkeer. ROMAN ANDREAS OOSTHOEK Andreas Oosthoek, oud-hoofdredacteur van de PZC, schreef in 1974 Het relaas van Solle over een eigengereide boerenzoon en een jongen van rijke huize. Het manu script lag veertig jaar op zolder en zal vol gende maand bij Uitgeverij Cossee ver schijnen. Lees fragmenten uit hoofdstuk 6 en 7 opwww.pzc.nl/zeelandgeboekt. Andreas Oosthoek Het relaas van So e VUVUUUliUUUUtfVtfililViiUUt Een stad die oogt als een gedicht Stadsgedichten 2013 en 2014 Een stad die oogt als een gedicht Stadsgedichten 2013 en 2014 Theo Raats: gedichten Willem Rademaker: fotografie Oplage 200 stuks Prijs 5 euro Theo Raats, de net afgezwaaide stadsdichter van Middelburg, foto Lex de Meester Afscheid van een hofnar door Jan van Damme Willem Brakman Een winterreis Salamander Een winterreis (1961) Willem Brakman (1922-2008) Tussen 1961 en 2004 publiceerde Willem Brakman 51 romans, verhalenbundels, novellen en een enkel essay. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17