VERDIEPING 13 Historische actiefilm De Nederlanders vernieti gen de Engelse schepen bij Chatham op dit schil derij uit 1669 van Jan van Leyden. De tocht naar Chatham, bij de Britten bekend als The raid on the Medway is de grootste vernedering van de Britten ooit. De Nederlan ders voeren de rivier de Medway op richting de Britse marinebasis en de koninklijke scheepswerf bij de plaats Chatham. Ze vernietigden daar dertien oorlogsschepen en kaapten het vlaggenschip Royal Charles. De spiegelversiering van het schip maakt deel uit van de col lectie van het Rijksmuseum. Conservator James Davey van het Britse National Maritime Museum vertelt de Britse zienswijze op de slag bij Chatham in 1667: de Britten kijken er niet naar om in wrok. „Het was een pijnlijke nederlaag voor de marine en een blamage voor de ko ning. Na de raid werd de Britse mari ne ernstig bekritiseerd. De tocht naar Chatham was een opmerkelijk staaltje van stoutmoedigheid. Van daag de dag staat die hier bekend als voorbeeld van de Nederlandse militaire durf en de Engelse over moed. De Ruyter wordt overigens ook door ons beschouwd als een van de meest competente comman danten van zijn tijd." Michiel de Ruyter, van pro ducent Klaas de Jong en regisseur Roel Reiné is de makers een historische actiefilm. De première van de film is op 26 januari in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. De hoofdrol wordt gespeeld door Frank Lammers. Andere acteurs in de film zijn onder anderen Barry Ats- ma, Sanne Langelaar en Lieke van Lexmond. De Britse acteur Charles Dance - bekend als Tywinn Lannister in Ga me of Thrones - speelt de Engelse koning Karei II. Voor de film zijn honder den figuranten ingezet. VRIJDAG 23 JANUARI 2015 Frank Lammers als Michiel de Ruy ter in de gelijknamige film. foto Marcel van den Bergh/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13