'Camehal risico voor kinderen' Helpende hand van burgers 8 BINNENLAND pharosreizen In Oldenzaal kiezen vmbo-leerlingen al brede profielen en keuzevakken waar straks het hele land mee gaat werken. Zomers genieten in het Beierse Woud! In Scheveningen heb je Funland, een gamehal met ouderwetse ker misattracties en spellen als air- hockey. Wie er goed in is, kan in de vitrinekast een prijs uitzoeken. In Kerkrade zit Gamestate, waar kinderen vanaf 4 jaar met behen digheidsspelletjes knuffels, tab- Iets of spelcomputers kunnen winnen. Alrecrea, de exploitant van Game state, is zo tevreden over de bezoe kersaantallen dat die zich nu op de Grote Markt in Den Haag wil vestigen. Ook Amsterdam, Utrecht en Rotterdam zijn op ter mijn in beeld. „We willen het liefst over heel Nederland zitten", zegt Roel Veltmeijer van Alrecrea. „Dit is in Amerika een groot suc ces." Maar de plannen voor een tweede vestiging van Gamestate zijn in Den Haag niet met open armen ontvangen. „Hoe meer er ge speeld wordt en hoe meer punten zijn gescoord, hoe meer tickets je verdient waarmee je prijzen kan winnen", zegt de Haagse CDA-fractievoorzitter Danielle Koster. „Dit principe heeft veel weg van gokken en kinderen zijn daar heel gevoelig voor. Vooral een kleine groep van kwetsbare kinderen die in een sociaal isole ment verkeert. Het werkt versla ving op latere leeftijd in de hand. Een kermis heeft dergelijke attrac ties ook, maar die is van tijdelijke aard." Deze spellen zijn zeker geen on schuldig kindervermaak, beaamt verslavingspycholoog Ellen van Geffen van Jellinek Jeugd in Am sterdam, die zelf onlangs een der gelijke gamehal in Los Angeles be zocht. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan een spel waarin je muntjes kunt werpen die blijven hangen in een schuif, die naar voren wordt geduwd. De muntjes die naar beneden vallen zijn dan voor jou. Ouders kunnen hierbij ook hun verantwoordelijkheid ne men. Door bijvoorbeeld een be drag af te spreken dat de kinderen maximaal mogen uitgeven." Een kermis heeft ook attracties, maar die is van tijdelijke aard gahujb OLDENZAAL - In een klas vol tie ners houdt een groot konijn zich koest. Stoïcijns zit het op een tafel tje voor in de klas, terwijl de do cent rondloopt met een ander, kleiner exemplaar in zijn armen. Tïissen de schooltafeltjes door snuffelt een zwarte teckel, alsof het de normaalste zaak van de we reld is. En dat is het ook op het Twents Carmel College in Olden zaal. Op de vmbo-locatie, afdeling Groen, scharrelen onder meer hamsters, vogels, muizen en ca via's rond. „Vanochtend hebben we de hok ken van de hamsters schoonge maakt, cavia's gevoerd en het vo gelhok gemaakt. Nu hebben de vo gels weer een stokje om op te zit ten", vertelt Koen Koldemeule (15) over zijn schooldag. Koen zit in het derde jaar en volgt het profiel Groen. Hij en zijn me deleerlingen zijn een van de eer sten in Nederland die dat profiel konden kiezen. Als het aan staats secretaris Sander Dekker (WD, Onderwijs) ligt, kiezen straks alle vmbo-leerlingen uit tien breed ge oriënteerde profielen en keuzevak ken. Nu kiezen zij in het derde jaar nog een sterk beroepsgericht programma, zoals voertuigentech niek, waarin het vakkenpakket voor iedereen hetzelfde is. Voer tuigentechniek valt straks onder het bredere profiel Mobiliteit en Transport. Daarbinnen kunnen leerlingen dan alsnog kiezen voor keuzevakken in de voertuigen techniek. De Tweede Kamer praat vandaag over het voorstel. Het Twents Carmel College is een van de pilotscholen die al werkt volgens het nieuwe systeem. Vol trots laat plaatsvervangend locatie directeur Tonnie Franke alle afde lingen zien waar hij de profielen heeft ondergebracht. Bij Zorg en Welzijn zit een aantal tweedeklas sers dat zich komt oriënteren. Leerlingen lakken de nagels van een klasgenoot, voor het vak uiter lijke verzorging. Bij Bouwen, Wonen en Interieur timmeren leerlingen een brieven- houder in elkaar. Midden in de zaal liggen projecten van boven bouwleerlingen: geraamtes van nieuwe huizen, deur- en raamko zijnen, gemetselde muren. Ook al wordt het aantal program ma's (nu zo'n 35) teruggebracht naar tien profielen, de leerlingen hebben wel degelijk meer te kie zen, vindt Franke. „Vroeger moes ten ze in het tweede leerjaar kie zen tussen bijvoorbeeld metaal techniek of elektrotechniek. Daar na hadden ze geen keus meer." Nu kiezen ze halverwege de der de klas nog keuzevakken, om zich te verdiepen of te verbreden. Leer lingen kunnen bovendien makke lijker switchen als ze zich beden ken. „Ik zou ook nog Horeca, Bakkerij en Recreatie kunnen doen, want ik krijg nu nog kookles", geeft Koen Koldemeule als voorbeeld. Niet dat hij dat wil. Hij moet ooit thuis de boerderij overnemen. Het vmbo moet beter gaan aan sluiten op de veranderende ar beidsmarkt, en daar ook beter op kunnen inspringen. Sinds het be gin, vijftien jaar geleden, is het vmbo nauwelijks inhoudelijk aan gepast. In Oldenzaal kunnen leer lingen nu al het vak 'mechatroni- ca' volgen. Franke: „Daarin leren ze meerdere materialen en tech nieken kennen. Er is steeds meer vraag vanuit de arbeidsmarkt naar zulke duizendpoten." De keuzevakken mag de school Het netwerk Ready2Help telt in middels 4.400 burgers die bereid zijn om in geval van nood een bij drage te leveren. Het idee is dat professionele hulpverleners in Ne derland straks snel versterking kunnen krijgen van een legertje vrijwilligers. Zij worden telefo nisch opgeroepen en kunnen een voudige taken uitvoeren zoals wa ter uitdelen, spullen sjouwen of puinruimen. „We zien in de samenleving de trend dat veel mensen in actie wil len komen als er iets gebeurt dat ze raakt", legt Eva Smits van het Rode Kruis uit. Mits goed gecoör dineerd kunnen die 'gewone men sen' volgens het Rode Kruis een grote meerwaarde hebben. „Als een dijk doorbreekt, moeten zand zakken worden gevuld. Daar kun je prima burgers bij inzetten." Het Rode Kruis kan via het net werk ook een beroep doen op mensen die wél specifieke kennis of vaardigheden hebben waar op dat moment behoefte aan is. „Stel dat ergens een ongeval gebeurt met veel Poolse slachtoffers. Dan zoeken we iemand die Pools spreekt en kan vertalen." Dreigt geen chaos als ongetrainde burgers zich met rampenhulp gaan bezighouden? „Dat hangt er van af wat voor calamiteit het is", zegt Smits. „De zorg voor slachtof fers laten we uiteraard over aan de professionele hulpverleners." Het Rode Kruis is bezig met het opzetten van een landelijk netwerk van duizenden vrijwilligers. zoek boekcode 30615 Inbegrepen door Lilian Dominicus DEN HAAG - Grote gamehallen waar kinderen prijzen kunnen winnen zo als een iPad of XBox. Op het eerste gezicht is het amusement naar Amerikaans concept dat nu ook in Nederland opduikt. Maar er zijn ook zorgen over game- en gokver slaving. Daniëlle Koster, CDA AUTOVAKANTIES VAN ANWB Meer duizendpoten REPORTAGE VMBO door Freke Remmers door Ferdinand Vleugel DEN HAAG - Na rampen is alle hulp welkom. Vanuit die gedachte is het Rode Kruis bezig met het opzetten van een landelijk netwerk van dui zenden vrijwilligers. Je hoeft er niet per se iets specifieks voor te kunnen. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoek- code 30515 of ga naar een van de reis bureaus van VakantieXperts. 2\~l 5"- of 8-olaa^s arran^g-ivi&irf Op weinig plekken is vakantie zo gezond als in de zuivere boslucht van het Beierse Woud! Gaat u heerlijk badderen in het zwemmeer of trekt u uw wandel schoenen aan om de omgeving te verkennen? Het hotel is een per fecte uitvalsbasis voor uitstapjes naar Tsjechië en Oostenrijk. Be zoekt u de mooie stadjes Aschach en Wilhering? Of gaat u zwemmen in het Lipnomeer? Donaustad Pas- sau is ook zeker de moeite waard! U logeert in het rustig gelegen Landhotel Rosenberger op ca. 500 meter van het gezellige centrum van Wegscheid, midden in het Beierse Woud. Het hotel heeft een restaurant, bar, zwembad en wellnessruimte. euro p.p. 3, 4 of 7x overnachting met ontbijtbuffet 3, 4 of 7x dinerbuffet 2, 3, of 6x middagsnack dagelijks koffie/thee met lekker nijen (15.00 - 15.00 uur) dagelijks softdrinks, huiswijn en tapbier (9.00-21.00 uur) gebruik zwembad en sauna gebruik van wandelstokken boottocht op de Donau, alleen geldig voor volwassenen Periode 4-d 5-d 3-d 04/04-29/05 109 139 219 30/05-26/05 129 169 269 27/06-04/09 149 189 319 05/09-25/09 129 169 269 26/09-16/10 139 179 299 17/10-06/11 109 139 219 Bij 2 volbetalenden op de kamer. Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskos- ten (€20,-), toeristenbelasting (lokaal ta rief) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8