De etalages moeten een Haat* H rjpn open karakter hebben Aantal aanmeldingen Theater bij Keldermanspoort op de Koesterpas valt tegen lange baan door ontbreken subsidie 66 Er is zoveel sociale ellende. Dan moet juist Woongoed het goede voorbeeld geven 24 ZEEUWS-VLAANDEREN WOONGOED ZEEUWS-VLAANDEREN Oostburgenaar Henk Bekooy is kritisch over gang van zaken rond sloop huurwoningen Woongoed. Liefs uit Walsoorden Je kunt wel van alles bedenken, maar dan moet je het ook nog kunnen overbrengen. Daar heeft Beate Uhse sinds een jaar Isabelle Cottele (40) uit Sas van Gent voor. De Vlaamse was jaren lang actief als regiomanager bij Za- ra, maar stapte over naar het ero- tiekbedrijf omdat ze haar creatie ve ei meer kwijt wilde. Op de benedenverdieping van het immens grote pand in Walsoor den is Isabelle een of twee dagen in de week te vinden in een win keltje, waar nog nooit iemand zijn portemonnee heeft getrok ken. In een 'dummywinkel' sleu telt Isabelle aan nieuwe etala ge-opstellingen en winkelinrich tingen. Dat doet ze voor Beate Uh se, maar ook voor Pabo en Christi ne LeDuc. „Ik help met het verta len van campagnes naar de win kels. De klant moet op de winkel vloer hetzelfde gevoel krijgen als op onze site. Ik ben constant be zig met het bedenken van dingen, waarmee we beter zichtbaar kun nen zijn. Vroeger had je veel ero- tiekshops met afgesloten winkel ruimtes. Dat is niet onze filosofie. Wij willen openheid uitstralen. Maar tegelijkertijd moet het ook weer niet zo zijn dat iedereen kan zien dat jij in een erotiekwinkel bent", vertelt Isabelle. Elke locatie vraagt daarom om een andere aan pak. Een etalage in een winkel straat ziet er anders uit dan een shop langs een doorgaande weg. „Ik werk twee dagen in Walsoor den, de andere dagen ben ik on derweg voor winkelinrichtingen in Nederland, België en Duits land. Ik heb altijd een gereed schapskoffertje in mijn achterbak staan. Ik ben het levende bewijs dat heus niet alleen mannen han dig zijn. Ik kan gaatjes boren als geen ander!" Op dit moment is Isabelle druk in de weer met de voorbereidingen van een campagne rond de fdm Vijftig Tinten Grijs, die in februa ri in première gaat. „We kennen het boek, dus we weten hoe we daar op kunnen inspelen. We ver talen het boek naar de winkel, met kleine aspecten. En in sommi ge bioscopen, bijvoorbeeld in Gent, gaan we workshops geven, die zijn gerelateerd aan Vijftig Tin ten Grijs. Denk aan dingen met mooie lingerie, maskertjes, das sen en zweepjes. Veel verder kun nen we niet gaan, want het mag op die locaties absoluut niet aan stootgevend zijn. In de bioscoop komen immers ook kinderen over de vloer." OOSTBURC - Akkoord, woningcor poratie Woongoed heeft zich in de procedure rond de sloop van 28 huurhuizen in Oostburg aan de regels gehouden, geeft huurder Henk Bekooy toe. Maar daar is ook alles mee gezegd. „Sociaal be leid, daar hebben ze blijkbaar geen behoefte aan." De 71-jarige Bekooy woonde tot vorig jaar in een huurhuis van Woongoed aan de Quarles van Uf- fordweg in Oostburg. Zijn wo ning was één van een rijtje van vier dat daar moest verdwijnen, net als alle 24 woningen aan de nabijgelegen Finlandstraat. Be kooy vond het meteen al onzin. „Die huizen waren nog goed ge noeg, hoor. Die hadden ze nog best kunnen renoveren." De Oost burgenaar, die aangeeft 'een ge zond wantrouwen' te koesteren te gen instanties, wilde zich meteen al wapenen door een bewoners commissie op te richten. „Maar mijn buren hadden er geen trek in. Dat is een beetje de Zeeuwse aard, denk ik. Ik woon hoor al sinds 1958, maar ben toch een Ha genees, en zeg wat ik denk. Dat is in Zeeland wat minder gangbaar." En dus trekt Bekooy al meer dan twee jaar in z'n eentje op tegen de woningcorporatie. Die heeft nogal wat steekjes laten vallen, vindt hij. „Ik voel me op heel veel fronten in de steek gelaten." Zijn belangrijkste grief is de ver hoging van de huur die veel bewo ners voor hun kiezen kregen. Be kooy betaalde 252 euro. Na zijn verhuizing naar de aanpalende Frederik Hendrikstraat moet hij 512 euro afdragen. „Natuurlijk, ik zit nu in een betere woning. Maar ik heb er niet om gevraagd. Ik ken een vrouw die in de bijstand zit, die ook haar huis uit moest. Die betaalt nu 623 euro, tegenover 225 euro vroeger. Dat kan toch niet!" Natuurlijk: de verhoging is in de praktijk lager doordat bewoners huurtoeslag kunnen aanvragen. „Maar dat is grotendeels een schijnoplossing. Want wie be looft mij dat die huurtoeslag blijft zoals-ie is? Sterker nog: ik kan je wel vertellen dat die steeds lager wordt." Bekooy pakt er een stapel krantenknipsels van de afgelopen maanden bij. Ze bewijzen wat dat betreft zijn gelijk: de huren stij gen, de toeslagen bepaald niet. Bekooy heeft niet alleen kritiek op Woongoed. De Oostburgenaar is een bevlogen, sociaal voelend mens. „Ik heb in de bouw ge werkt, en ben altijd vakbonds man geweest. Ik kan niet tegen onrecht, nooit gekund." En dus ageert Bekooy óók tegen de macht van woningcorporaties, die hun oorspronkelijke taak - het huisvesten van het armere deel van de bevolking - al lang uit het oog hebben verloren. „Kijk nu naar Woongoed. Die betaalt wel mee aan brede scholen en aan woonzorgcentra. Maar ze hebben geen concrete plannen om goed kope huizen terug te zetten. Dus moet iedereen duurder gaan wo nen." Bekooy is wat dat betreft ook kritisch richting overheid. „Pak nou de gemeente Sluis. Die zou toch beleid moeten hebben op dit gebied? Zichzelf moeten verplichten om een bepaald aan tal goedkope woningen beschik baar te hebben. Nu verdwijnen er tientallen, en er komt niets te rug!" Toen Bekooy in de krant las dat Woongoed ook in Breskens 127 woningen gaat slopen, besloot hij de publiciteit te zoeken. „Woon goed kan wel mooie sier maken met verbeterde huizen, maar ik vraag me af of die bewoners we ten wat ze te wachten staat. Nou, ik wil daar best eens een avondje voorlichting gaan geven over waar ze allemaal op moeten let ten." Het stichtingbestuur hield al reke ning met een daling in de eerste maanden na de verzelfstandiging. „We zullen er de komende tijd hard aan moeten trekken om men sen te overtuigen van het nut van een koesterpas. Veel mensen die er in de oude situatie eentje gratis hadden, hebben niet in de gaten dat ze nu een nieuwe moeten be stellen", aldus secretaris Nelleke Dansen van Stichting Koesterpas. De pas, waarmee onder meer bij zo'n 150 Zeeuws-Vlaamse bedrij ven kortingen kunnen worden be dongen, was vroeger gratis voor medewerkers van ZorgSaam. Nu is de pas voor twintig euro per jaar voor iedereen beschikbaar. ZorgSaam stopte om fiscale rede nen met de ondersteuning van het initiatief, dat zes jaar in het le ven werd geroepen als extraatje voor haar personeel. In oktober 2013 waren er grootse plannen en werd een ontwerp wedstrijd uitgeschreven voor een overkapping. Na het bekendma ken van het winnende ontwerp werd het echter stil rond Stich ting Keldermanspoort. Guido Totté van de stichting legt uit hoe dat, tot zijn grote spijt, ge lopen is. „Het project is stil ko men te staan wegens het wegval len van toegezegde subsidie." Wie de subsidieverstrekker was, vindt Totté niet nodig te vermel den. „Waar het om gaat, is dat on ze basis wegviel. We wilden graag gaan doorontwikkelen met de prijswinnaar, maar hebben wel de middelen nodig om dit te kunnen realiseren." NPK Design uit Leiden was de winnaar van de ontwerpwed strijd die de stichting met de ge meente Hulst had uitgezet. Veer tig voorstellen zijn destijds inge diend en tentoongesteld in voor malig winkelcentrum 's-Graven- hof. Het winnende ontwerp geti teld 'Verrijking door Contrast' werd gekozen, omdat het aan een Middeleeuwse tent deed denken en perfect bij de restanten van de Keldermanspoort past. Het idee was om toneel- en muziekuitvoe ringen te organiseren onder de overkapping van twintig bij twin tig meter breed en tien meter hoog. Een oplossing om het financiële gat te dichten is tot dusver niet ge vonden. Totté is nog steeds en thousiast over het project. „Zo gauw er mogelijkheden zijn, wil len wij ermee verder. Voor nu moeten we realistisch zijn en even pas op de plaats maken." In de polder bij Walsoorden werken zo'n 200 mensen bij Beate Uhse, een van de grootste erotiekbedrijven van Europa. Wij geven u in deze rubriek een kijkje achter de schermen, door Raymond de Frel Sociaal beleid, ze niet aan door Martijn de Koning Isabelle Cottele houdt zich bij Beate Uhse onder meer bezig met de inrich ting van etalages en winkelruimtes, foto Camile Schelstraete Henk Bekooy door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het aantal aanmeldin gen voor de loyaliteitsregeling Koesterpas valt vooralsnog tegen. Koesterpas staat sinds kort op ei gen benen. Kon het onder de para plu van ZorgSaam rekenen op on geveer elfduizend pashouders, nu hebben zo'n vierduizend mensen een pas besteld. door Sophie Stockman HULST - Bij de Keldermanspoort in Hulst komt bij gebrek aan subsidie voorlopig geen openluchttheater. De Stichting Keldermanspoort blijft er wel aan werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67