De mooiste verre reizen IN HET NIEUWS 5 Rondreizen Tientallen mensen zijn hun Nederlandse nationaliteit kwijt. Die terugkrijgen, is een bureaucratische horror. De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 1349 1439 1599 1849 2189 2239 2499 2499 Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697i5cPm PORT LOUIS DEN HAAG - Het mo ment dat de honorair consul zei dat hij geen Nederlands paspoort meer aan haar mocht geven, voel de voor Carla Brienen uit Mill 'als of het tapijt onder mijn voeten vandaan werd getrokken'. „Ik durfde het in eerste instantie ook niet aan mijn ouders te vertellen. Nederlandse zijn, is iets waar ik al tijd enorm trots op was. Het is deel van mijn identiteit." Brienen woont al jaren op het ei land Mauritius in de Indische Oceaan. Ze werkt er in de toeris mesector. Zij en haar man kregen twee kinderen op het eiland. In 2010 vroegen ze de Mauritiaan- se nationaliteit aan. Dat was no dig voor het kopen van een huis. Maar het pakte rampzalig uit. Toen Brienen eind 2013 naar het Nederlandse consulaat op het ei land ging om haar Nederlandse paspoort te verlengen, bleek haar gezin niet langer Nederlands te zijn. Door het vrijwillig aanvra gen van een andere nationaliteit, was de Nederlandse vervallen. „Het staat in de wet. Ik had het moeten weten, maar ik wist het niet. Niemand van het consulaat heeft het ook ooit tegen me ge zegd. Ik heb meteen gezegd dat het een misverstand was en dat ik mijn Mauritiaanse nationaliteit weer wil opgeven voor de Neder landse. Maar dat werd me ontra den omdat ik dan statenloos ben." Haar twee kinderen zijn inmid dels, door een clausule in de wet, weer Nederlanders. Maar om zelf die nationaliteit terug te krijgen, belandde Brienen in een bureau cratische horror. Morgen staat er voor de rechtbank in Den Haag een zitting gepland. Brienen en haar gezin staan niet alleen. Bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken werden in 2014 28 vergelijkbare klachten inge diend. In 2013 waren dat er 26, de jaren daarvoor 22 en 15, aldus een woordvoerder. Het topje van de ijsberg, zegt de in emigratiezaken gespecialiseer de advocate Hermie de Voer van kantoor Everaert. „Ik word elke week benaderd door mensen die in een soortgelijke situatie zitten. Procederen is niet kansrijk omdat de wet en de jurisprudentie hel der en erg formeel zijn." Een oplossing voor de expats kan zijn: een verblijfsvergunning aan vragen, hier een jaar wonen en dan weer de Nederlandse nationa liteit aanvragen. „Maar de eisen voor een verblijfsvergunning zijn best streng, er zijn veel mensen voor wie er juridisch geen reële mogelijkheid is het Nederlander schap terug te krijgen." Zeker sinds een overgangsregeling in 2013 verstreken is. Vanuit New York voert Eelco Keij (die wél twee paspoorten heeft) actie voor het behoud van de dub bele nationaliteit. Dat doet hij on der meer via de website Nederlan- NEDERLANDSE NATIONALITEIT derblijven.com. „Onze ogen gin gen open toen Geert Wilders een paar jaar geleden hamerde op het afschaffen van dubbele nationali teiten. Nederland moet ons niet als lastpost, maar als waardepost zien. We zijn economisch van waarde." Keij (die binnenkort van New York naar Nijmegen verhuist) put hoop uit Kamervragen die D66 heeft gesteld. „Het protest ver spreidt zich nu als een olievlek over de wereld." Intussen voert Carla Brienen haar strijd. Toen haar moeder afgelo pen voorjaar ernstig ziek werd, mocht ze negentig dagen zonder visum in Nederland blijven. Haar moeder stierf een paar dagen voor dat ze terug moest naar Mauriti us. „We zijn nog steeds heel erg Nederlands, vieren Sinterklaas en juichen voor Oranje. Als onze oudste zoon naar de middelbare school gaat, willen we ook weer in Nederland gaan wonen." De zaak morgen voor de recht bank is nog een procedurele zit ting, Brienens zus voert namens haar het woord. Als haar bezwaar schrift aan de orde komt, vliegt ze zelf naar Nederland. „Dan wil ik mijn zaak verdedigen." 'Skitterend' Zuid-Afrika Thailand Compleet Onontdekt Sri Lanka Vietnam Compleet Wildparken van Tanzania Verrassend China Yunnan Ecuador Galapagos Mystiek Japan DONDERDAG 22 JANUARI 2015 'Zonder het te weten, waren we geen Nederlanders meer' door Cyril Rosman Er zijn naar schatting tussen de 600.000 en 1 miljoen Nederlan ders in het buitenland. Zij kunnen hun Nederlandse natio naliteit verliezen als ze vrijwillig de nationaliteit van een ander land aannemen. Ze kunnen ook Nederlander-af zijn als ze twee nationaliteiten hebben en langer dan tien jaar buiten de Europese Unie wonen. Het Nederlanderschap terugkrij gen kan alleen in een aantal 'uit zonderlijke' gevallen. Een andere oplossing is een jaar met een verblijfsvergunning in Nederland wonen en dan het Nederlanderschap aanvragen. De regels voor zo'n verblijfsver gunning kunnen streng zijn: de remigrant moet al een vaste verblijfplaats in Nederland heb ben. Ook kan een verblijfsvergun ning worden geweigerd als iemand nog geen baan heeft. Het kabinet wil de regels voor buitenlanders in Nederland ook aanpassen: zij kunnen dan niet meer na vijf, maar pas na zeven jaar Nederlander worden. Ervaar het Kruger Park, de Panoramaroute, Pretoria, Swaziland, Durban, de ruige Drakensbergen en méér. Laatste plaatsen mrt. Nérgens voordeliger! ✓Tip: excursiepakket Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/36S53 16 dagen v.a. Complete rondreis met o.a. Bangkok, Ayutthaya, Chiang Rai, Kanchanaburi en tropisch Koh Samui. Binnenlandse vlucht Rondreis stranddagen Ontbijten 9 x lunch Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/36275 22 dagen v.a. Naar werkelijk alle hoogtepunten. Met o.a Jaffna, Delft Eiland, Kandy, Nuwara Eliya, Dambulla en Sigiriya. Fietsen Anuradhapura Cultuur, natuur strand 19 x ontbijt 19 x diner Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/36597 22 dagen v.a. Veelzijdige rondreis met o.a. Ho Chi Minh City, Mekong Delta, Hoi An, Ke Bang Park, Hanoi en Halong Bay. Keuze: stranddagen of wandelingen rond Sapa Fiets-en boottochten Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/36510 22 dagen v.a. Prachtige safarirondreis met o.a. Arusha, Tangerine, Serengetivlakte en de Ngorongoro krater. ✓Vele gamedrives Entreegelden parken 8 x lunch en diner Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/36555 14 dagen v.a. Unieke reis met o.a. pandastad Chengdu, Lijang, Dali, Kunming, het Stenen Woud, Yangshuo en Hongkong. Klooster Zhongdian Binnenlandse vluchten 12 x lunch en 1 x diner Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/36598 20 dagen v.a. Complete reis met Quito, Otavalo, de Amazone, Banos, Cuenca, Guayaquil, Galapagos en méér. ✓Alle hoogtepunten Incl. vele maaltijden Nérgens voordeliger Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/25271 18 dagen v.a. Ontdek de hoogtepunten van Japan met Tokyo, Mount Fuji, Hakone, Takayama, Hiroshima en Kyoto. Uitgebreide stadstours Rechtstreeks met KLM Shinkansen treinreis Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/36600 15 dagen v.a. Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotels, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5