Wie prijzen wil pakken, moet risico's nemen Munsterman houdt het na elf jaar voor gezien De Zeelandhallen zijn vrijdag en zaterdag het decor van de derde Indoortrail Zeeland. 32 SPORT HARDLOPEN EN MOUNTAINBIKEN BESCHOUWING Roda JC verloor afgelopen week end met 3-0 van RKC, de num mer twintig in de eerste divsie. Eergisteren klopten de Limbur gers PSV, de trotse koploper in de eredivisie. De bekerontmoeting leek op wedstrijden die PSV vorig seizoen zo vaak speelde. Ook toen waren RKC en Roda JC in eigen huis bijvoorbeeld te sterk voor het sterrenensemble van Phillip Cocu. Daarvoor golden geen excu ses. PSV nam de wedstrijden te licht op en verloor de concentratie, con trole en dus ook de confrontatie. Cocu gaf met zijn vijf wissels me de de aanzet tot de wanprestatie, hoewel over die ingreep goed is nagedacht. Spelers die in het rood zijn gegaan of daar tegenaan zit ten, houdt hij aan de kant. Het ri sico op blessures is groot op het moment dat de coach roofbouw op ze pleegt of de medische geva renzone opzoekt. In een beker duel kunnen dan anderen spelen, ook om die anderen bij de groep te betrekken. Het is een keuze die aan het begin van het seizoen al is gemaakt. Daar kun je van alles van vinden, PSV is in een kam pioensrace verwikkeld die de club sportief en financieel een dave rende impuls kan geven. De KN- VB-beker is een prijs waar PSV geen stuiver wijzer van wordt, de titel levert vele miljoenen op. Het is een zakelijk verdedigbare keuze die achteraf verkeerd uitpakt. Tegenover die zakelijke kant staat dat de coach een signaal afgeeft op het moment dat hij niet zijn sterkste team opstelt. Onbewust of bewust pikken (vooral jonge) spelers dit op. Wie prijzen wil GOES - De Indoortrail Zeeland is met zo'n dertienhonderd hardlo pers en mountainbikers een van de grotere breedtesportevenemen ten van onze provincie. Sinds dinsdag zijn tientallen vrijwilli gers bezig met het aanleggen van een trailparkoers in de Zeeland hallen in Goes. De honderden deelnemers slalommen tussen tientallen afgedankte Middelburg se kerstbomen door en lopen of fietsen over Limburgse löss. Daar naast zit het parkoers vol verras singen, zoals een waterbak, brug en boomstammen. Vorig jaar ging Mohamed Berok, onder meer na tionaal kampioen van Mauritanië, dat het beste af. Ook zaterdag is hij de te kloppen man. Maar voordat de grote finale op het programma staat komen eerst honderden andere sporters in ac tie. Vrijdag wordt het evenement afgetrapt door de Special Heroes. Hun handicap weerhoudt deze sportievelingen er niet van om zich uit te leven op het 700 meter lange parkoers door de Zeeland hallen. Van de te nemen waterbak maken zij een waterballet, van de hekjes een klimrek. Een aantal van hen had vorig jaar tijdens de eerste editie zelfs een kortere rou te ontdekt en liep dwars tussen de kerstbomen en linten door rechtstreeks naar de finish. Dat zal dit jaar vermoedelijk niet an ders zijn.... Vrijdagmiddag stromen de Zee landhallen vol met honderden scholieren. Zeven middelbare scholen gaan de strijd aan om de Zeelandbeker. Dat niet in elke scholier een atleet schuil gaat, werd vorig jaar duidelijk. Vlak voor de start schoof een aantal leerlingen nog even een hambur gertje naar binnen van de nabijge legen MC Donalds om dat vervol gens weg te spoelen met een hal ve liter cola. Maar het overgrote deel van de ruim zevenhonderd scholieren in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar neemt de hardloop wedstrijd uitermate serieus. De af gelopen weken gaven verschillen de Zeeuwse atletiektrainers cli nics om de atleten in spe warm te maken voor de hardloopsport. Ho pelijk zijn ze daardoor wat min der druzig dan in de vorige editie, toen hier en daar een leerling met een schaafwondje huiswaarts keerde. Overigens ligt het par koers er veel beter bij dan vorig jaar, diepe sporen zijn er niet, dus is de kans op blessures nihil. Het derde onderdeel van de dag is de Ladiestrail. Esther Vermue en Laurey van den Berge zullen 's avonds vermoedelijk gaan uitvech ten wie er met de overwinnings- bloemen naar huis gaat. Een dag later komen mountainbi kers, jonge hardlopertjes en de se nioren in actie. Door de afmel ding van Tim Pleijte zal Erwin Harmes de Zeeuwse eer hoog moeten houden in de A-finale, die zaterdagmiddag op het pro gramma staat. Maar wonderen mogen van de Middelburger niet worden verwacht. In het door Bel gen gedomineerde startveld is een podiumplek waarschijnlijk het hoogst haalbare. Als Moha med Berok dezelfde vorm etaleert als tijdens de twee vorige edities dan staat de winnaar op voorhand al bijna vast. Alhoewel. Hij zal dan wel moeten afrekenen met Kustmarathonwinnaar Hamid El Mouaziz, die afgelopen zondag in de Abdijcross slechts veertien tel len achter Khalid Choukoud fi nishte. Zaterdag om 16.00 uur is de winnaar bekend. Het slotak koord is daarna nog aan bedrijven en sportclubs in een estafette. Na-inschrijven is nog mogelijk. winnen, moet risico's durven ne men en angsten aan de kant zet ten. Bovendien is een elftal geen machine met elf componenten, waar probleemloos vijf reser ve-onderdelen in passen. De gro te wisseltruc droeg niet bij aan de gewenste wedstrijdopvatting en betekende daarnaast verlies aan kwaliteit. Cocu koos voor de competitie en verloor. Dat het niveau door de mutaties eergisteren zo laag zou zijn, had hij van tevoren ook niet kunnen voorzien. De reserves ma nifesteerden zich in de winter stop goed tijdens oefenduels. Van hen mocht tegen Roda JC meer verwacht worden. Met name Mar cel Ritzmaier en Joshua Brenet gingen kopje onder. Cocu had in de rust in kunnen grijpen, zoals hij dat in Almere bij een 1-1 stand deed. Hij wilde in Limburg een kwartier voor tijd wisselen en werd tijdens de wisselprocedure onaangenaam verrast door de 2-1 van Roda JC. Veel reguliere basis spelers pasten zich aan het niveau van de tweede keus aan en keken lankmoedig toe of voelden de wedstrijd niet aan. Memphis De- pay kwam bijvoorbeeld met een risicovolle (en mislukte) voorzet achter het standbeen, terwijl het duel vroeg om effectiviteit. Ritz maier schoof een corner zomaar in de voeten van een tegenstan der. Voorbeelden waarvan er nog veel meer te geven zijn. Het feit dat aanvoerder Georginio Wijnal- dum aangaf dat PSV 'niet scherp' aan de wedstrijd begon, geeft ook te denken. Dat moeten de ervaren spelers en staf zich aantrekken. „Het is een state of mind, merk ik", zei hij even voordat hij zijn af scheid officieel aankondigde bij de nieuwjaarsreceptie. „Toen ik besloot te stoppen als directeur en niet meer de dagelijkse leiding had, voelde dat als een bevrijding. Waarom dan nog de zorgen heb ben als voorzitter? Ik wil dat niet meer, ik hoef dat niet meer." Bui ten branden de warmtelampen op het veld van De Grolsch Veste. Het is alsof de zon alleen schijnt op het gras. Een beeld dat hij zo vaak ziet en waar hij zo van houdt, maar eind dit seizoen af scheid van zal nemen. Van zijn kantoor ook, waar grote foto's han gen uit heroïsche tijden, waar zo- velen in en uit gingen. Waar hand tekeningen werden gezet om con tracten te bekrachtigen en ook vaak vaarwel werd gezegd. Over vier maanden sluit hij voor goed de deuren, komt hij alleen nog om af en toe eens een wed strijdje te bezoeken met oude be kenden. Verder gaat hij geen ta ken meer uitvoeren in het voetbal- bedrijf, niets. „Nee, ik ga niemand in de weg lopen. Klaar is klaar. Ik ben er aan toe om geen zorgen over Twente meer te hebben." De nieuwe directeur Gerald van den Belt neemt vanaf 1 februari de operationele taken van hem over. Aldo van der Laan wordt voorzitter. Munsterman: „We heb ben dit jaar winst gemaakt, aan het einde van het jaar zitten we weer in categorie 2. Het proces, de strategie en de operationele taken staan vast. Iedereen weet wat hij moet doen. Wat moet ik dan nog doen? Wat voeg ik nog toe? Daar kan ik heel ingewikkeld over gaan doen, maar waarom? Iemand an ders moet de club gaan doen, de boel leiden. En het geeft me een rustig gevoel dat alles in goede handen is." Van der Laan als zijn opvolger, als de nieuwe voorzitter van FC Twente, dat is best verras send voor een man die niet graag op de voorgrond staat en de publi citeit het liefst mijdt. Voor Mun sterman is het vooral zijn heel goede vriend Aldo. De vicepresi- dent die zo lang aan zijn zijde stond in zijn jaren als voorzitter. Met wie hij door Europa reisde en zelfs daarbuiten en met wie hij ongekend veel uren doorbracht om zaken te regelen, transfers voor te bereiden, af te ronden en te sparren over nieuwe ideeën. Samen hebben ze een enorm net werk opgebouwd. „Ik ben blij dat hij het doet, de taken wil overne men, dat geeft me een goed ge voel. We kennen elkaar door en door en ik heb nu ook helemaal niet het gevoel dat ik de club in de steek laat. Aldo kent alles, weet alles." Maar Munsterman zonder FC Twente, hoe gaat dat eruit zien? „Daar hoeft niemand zich zorgen over te maken. Heel sim pel: ik ga de dingen doen die ik nu ook al doe. Met mijn bedrijf aan de slag, genieten van meer vrije tijd. Daar kijk ik naar uit, heel erg zelfs." .V Mohamed Berok won de eerste twee edities van de Indoortrail Zeeland, foto Marcelle Davidse Indoortrail zit door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het verschil tussen de nummer één van de eredivisie en de nummer laatst in de eerste divi sie is op papier zo groot als het contrast tussen een wolkenkrabber en een hutje op de hei. PSV is qua financiële mogelijkheden te verge lijken met een multinational die al tijd betere resultaten dan een MKB-bedrijf moet halen. Op het veld gelden dit soort vergelijkin gen niet. Zeker niet wanneer een ploeg met meer kwaliteiten fysiek of mentaal verzaakt. Op dat mo ment is de scheidslijn tussen win nen en verliezen ineens flinterdun, zeker in bekervoetbal. door Maurice Steketee Phillip Cocu door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Het einde van zijn tijd perk bij FC Twente voelt toch als een soort bevrijding. Joop Munster man (63) stopt aan het einde van het seizoen als voorzitter, hij is klaar en het is echt goed zo. Zo veel mooie dingen meegemaakt, maar ook zoveel lastige momenten beleefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57