UIT 11 Kunstenares Anna Blom be stiert sinds j'uni in een monu- mentenpand in het Vrijpoortje in Zierikzee een tentoonstel lingsruimte. Zij toont er verras send gevarieerd werk van ande ren en zichzelf. k zag er eerder mooie portretfoto's die Paul Bergen maakte van legenda rische jazzmuzikanten. Maar ook een curieuze collectie filmposters uit de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw. Met Grand café De Wildeman organi seerde Blom eind 2014 een artistieke herdenking van de val van de Berlijnse Muur in 1989. Mieke de Waal is de verbin ding tussen de vorige en de actuele ten toonstelling. Zij herdenkt de omwenteling en toont 'kledingstukken', objecten en teke ningen die inspelen op de politieke ontwik kelingen die voorafgingen aan de val van de Muur. Een karakteristiek deel van haar werk bestaat uit hangende of staande kle dingstukken, jurken en kimono's, gemaakt uit oude schoolkaarten. Prachtig ingebed in de kleuren en patronen van die kaarten voegt zij er getekende voorstellingen aan toe of plakt zij er foto's op. Daarmee ver wijst ze naar de verhalen over de mensen die leven in de landen op de kaart. Een gro te uit een wereldkaart gemaakte kimono is het kader waarbinnen de ontwikkelingen in Oost en West zich voltrokken. De Waal toont een economische kaart, waarop belangrijke grondstoffen en gewas sen staan vermeld. Op de afbeeldingen die zij eraan toevoegt, zie ik blije mensen uit al le windstreken. Zij belichamen het verlan gen naar harmonie, maar ook de propagan da die een hoofdrol speelt in de economi sche en de politieke krachtmetingen van de Koude Oorlog en die ook in onze tijd een constructief samenleven op mondiaal niveau frustreert. Het gebruik van kleding om dit soort 'verhalen te vertellen' biedt letterlijk en figuurlijk een extra dimensie. Ik zie kleding als buitenkant en bescher ming. Je benadrukt je identiteit ermee, maar als je je kleding aflegt, ben je puur en kwetsbaar. Vanuit die essentie zou je je in principe optimaal tot de ander kunnen ver houden. Iets om over te dromen? In de on derwaterwereld waar Charlotte Beunders zich door laat inspireren is het écht feest. Als fervent duiker verkent zij vaak de won derlijke wereld onder het wateroppervlak van de Oosterschelde. Een videofilm laat mij meekijken en begrijpen hoe zij komt tot haar gelaagde monotypes. De vormen en kleuren die zij bijvoorbeeld aantreft rond de strengen hangmosselen vertaalt zij in ontelbare miniatuurtjes, elk een klein ju weel. Ze komen tot stand via het afdruk ken van verfvlekken op een vel semi-trans- parant 'papier'. De compositie wordt be paald door de 'strengen' van ritmische lij nen die op een onderliggend vel zijn aange bracht. Beunders stuurt de aanblik van haar miniatuurtjes door de vlekken die zij afdrukt en door erin te tekenen en te schil deren. Het knappe is dat alles 'natuurlijk' oogt, dat wat toevallig, intuïtief én bewust is ontstaan compleet met elkaar in harmo nie is. De variatie binnen de orde zie ik als een metafoor voor de mooie kant van syste men in balans en voor de ongelofelijke schoonheid van de natuur. Daarnaast maakt haar werk de scheppingskracht zichtbaar van mensen in het algemeen en kunstenaars in het bijzonder Blom zelf is van vele markten thuis en toont nu enkele expressieve, soms rauwe schilderijen, met als hoogtepunt een 'Bac chanaal', naar een drinkgelag uit de oud heid, met mensen die zich ongeremd aan elkaar overgeven. Een toeschouwer vraagt zich af wat hij er mee moet. Of mag hij ge woon niet meedoen? Zelfs op een feest zijn er spelbrekers en pestkoppen.... Wijnkenner Gerard van Groeningen por tretteerde wijnboeren. Zijn foto's zijn lief devol gemaakt. Net als hun wijnen. Die kunt u proeven op de finissage, 31 januari vanaf 17.00 uur. Waarop eerst Freek Titse- laar, Charlotte Beunders' partner u mee neemt naar de onderwaterschoonheid. DONDERDAG 22 JANUARI 2015 Kleur van het landschap in Domburg De Duingalerie brengt werk van land schapsschilder Peter van Berkel. Hij schildert vooral in de buitenlucht en vindt zijn inspiratie in Zeeland, waar sfeervolle composities ontstaan, maar ook in de zonnige Provence. Van Berkel schept schoonheid in een melange van impressionisme en ex pressionisme. Je gaat verlangen naar de zomer als je zijn werk zie. T/m 15/2. Duingalerie Domburg, Bad huisweg 2. Dagelijks 12.00-20.00 uur. Toptentoonstelling van eigentijdse kunst Met 60 werken van 29 kunstenaars presenteert Stichting Ik een deel van de collectie van Ferdi Koelega. Het meeste werk is abstract en vertelt desondanks veel over hoe je naar de concrete werkelijkheid kunt kijken. Elk reikt subtiel nieuwe gezichtspun ten aan op kunst en leven. Een ten toonstelling van museale kwaliteit! T/m 15/2. IK-eiland, Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00 - 17.00 uur Ode aan de natuur van Schouwen-Duiveland Hetty de Wette toont haar band met Schouwen-Duiveland op de zolder van het Zierikzeese Stadhuismu seum. Haar liefde voor natuur en landschap gaat amen met haar passie voor verf en haar oog voor licht en kleur. Christiaan Keulemans maakt pentekeningen, Diana Hoogeveen en Kees van de Ven ruimtelijk werk. T/m 15/3. Stadhuismuseum, Meel- straat 8, Zierizkee. Di. t/m zon. 13.00 -17.00 uur. Opnieuw de spannende interieurs van Marenne Weiten Wie de solo-expositie van Marenne Weiten in De Pont heeft gemist, kan relatief vlakbij een mooi ensemble van haar sober getinte interieurs zien. Je herkent ouderwetse fauteuils, ka chels en zware gordijnen. Maar het gaat uiteindelijk om een onderzoek naar schilderkunstige mogelijkheden. Dat levert een rijke oogst. T/m 20/2. Spaceburo, Jan Palfijnstraat 47, Antwerpen. Vr. 11.00 - 19.00 uur en op afspraak T/m 31/1. Galerie de Ouverture. Bou levard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Do. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Ouverture brengt winterexpositie Willem Behr maakte een gevarieerde expositie met een flink aantal kunste naars van zijn galerie. Het meeste en beste werk is figuratief en beweegt zich tussen naturalisme en expressio nisme. Met onder andere stadsgezich ten van Max Baris, verrassende sculp turen van slums door Wim Jonker en portretten van Patrik Rogiers. Mieke de Waal toont politiek getinte kledingstukken, objecten en tekeningen. 'Feest' in Zierikzeese galerie Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 31/1 2015. Anna Blom Art, Vrijpoortje 2, Zierikzee. Wo. t/m za. 13.00 - 17.00 uur. Charlotte Beunders laat zich door de onderwaterwereld inspireren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51