Geklungel en grove grappen UIT 9 Boyhood gaat vooraf aan Zeeuwse première van 'Michiel de Ruyter' De spanning rond de Zeeuwse pre mière van de film 'Michiel de Ruy ter' dinsdag 27 januari in Cinecity in Vlissingen trilt al een beetje in de lucht. Voor het zover is, toont Film by the Sea door het jaar nog wel Boyhood, de film die door het Zeeuwse publiek tot beste film van 2014 is verkozen. 'Boyhood blijkt een overtuigende winnaar die met een straat lengte voorsprong op nummer één is geëindigd. Boyhood is een ontroerend coming-of-age verhaal met Ethan Hawke en Patricia Ar- quette. Regisseur Richard Linklater volgde t2 jaar lang dezelfde acteurs en schetst met Boyhood een prachtig, herkenbaar en hart verwarmend portret over opgroeien, het vormen van een eigen identiteit, het fami lieleven en het genadeloze verstrijken van de tijd. Een uniek project dat zijn weerga in de filmgeschiedenis niet kent. De film wordt nogmaals vertoond op maandag 26 januari 20.00 uur in Cinecity Terneuzen en op zondag 25 januari 13.00 uur en dinsdag 27 januari 14.00 uur in Cinecity Vlissingen in het kader van Film byte Sea door het jaar'. En op dinsdag 27 januari dan dus ook de Zeeuwse première van 'Michiel de Ruyter'. Dat gebeurt in aanwezigheid van cast en crew met op 19.00 uur de ontvanst in Vlis singen en diezelfde avond om 20.00 uur in Terneuzen. De organisatie van deze avond betreft een samenwerking tussen Film by the Sea en CineCity. Acteur Frank Lammers ontvangt huidige en toekomstige sponsors van Film by the Sea al om 17.30 uur in Vlissingen Daarna geeft dearchitect van de nieuw te bouwen zaal een presentatie en wordt in formatie gegeven over de komende 17e edi tie van Film by the Sea. Niet veel later ligt een Chinese kernreactor stil, omdat de pro grammatuur van de koeling aangetast is door het virus. Veroordeelde meesterhacker Nick Hathaway (Hemsworth) wordt door de FBI uit de cel ge haald om te helpen de dader te vinden. De cybercrimineel gaat onder tussen gewoon door met zijn digitale trukendoos. Zijn vol gende hack is het manipuleren van de beurzen. Maar de grootste zet moet op dat moment nog komen. Mann maakt met 'Blackhat' de stijlvol ste hackerfilm uit de filmge schiedenis. Vooral 's nachts leeft de 71-jarige 'Miami Vi- ce'-regisseur zich uit met neon, prachtige reflecties en oorverdovende schietpartijen die sterk contrasteren met de technische handelingen van Hathaway. Als bonus komt de Nederlan der Yorick van Wageningen op draven in een groezelige sleu telrol. Jon Karthaus moest en zou voor zijn dertigste een speel film maken. Hij moest er film- bobo's voor stalken tot in Can nes maar het is hem gelukt. 'Ho- mies' is een paar weken voordat hij 30 wordt te zien in de biosco pen. De film gaat, zoals de titel suggereert, over een stel vrienden en huisgenoten. Er is Timo (Ro bert de Hoog) die duizend plan nen heeft maar niet sterk is in het afronden ervan. Zijn vriendinne tje is zijn gepruts zat en maakt het uit. Op veel begrip van party boy Sebas (Manuel Broekman) hoeft Timo niet te rekenen. Sebas is meer voorstander van chickie hier, chickie daar, geen gedoe. Fe lix (Gijs Naber) waant zich een drukbezet ondernemer maar schiet al in de stress als hij zijn eeuwige badjas uit moet trekken. Vierde man is de onbevreesde Mark (Tibor Lukacs) die bij elke si tuatie een sterk verhaal uit zijn militaire verleden weet op te dis sen. De vier jongens vermaken zich prima totdat Timo besluit dat het tijd is iets van zijn leven te maken en zo zijn vriendinnetje terug te winnen. Wat het ietwat lastig maakt, is dat Sebas na een wild avondje stappen opge scheept zit met een koffer coke en een stel boze, schietgrage Russi sche maffiosi (onder wie actrice Victoria Koblenko). Omdat echte vrienden elkaar altijd helpen, pro beren de jongens samen de 22 ki lo 'witte espresso' te verpatsen te gen de straatwaarde. Ze hebben één week de tijd. Flinke opgave voor types die het nog niet eens voor elkaar krijgen de vissenkom te verschonen. Het scenario vliegt soms flink uit de bocht, iets met een dwerg in een tuincentrum bijvoorbeeld. En de finale vol blije figuranten is knap knullig. Toch is 'Homies' over het geheel best een geslaagde komedie, een ver-Hollandste ver sie van 'The hangover'. De erva ren en populaire acteurs kunnen zich lekker uitleven in grotesk ge klungel en grove grappen. DONDERDAG 22 JANUARI 2015 Scène uit Boyhood, volgens de publiekskeuze 'de beste film van 2014'. op met stijl Blackhat; regie: Michael Mann; met: Chris Hemsworth, Viola Davis en Yorick van Wageningen; te zien in: Vlissingen. door Tisha Eetgerink 'Homies'; regie: Jon Karthaus: met o.m.: Gijs Naber en Robert de Hoog; te zien in: Goes, Vlissingen, Ter neuzen. In 'Homies' proberen vier vrienden een koffer coke te verpatsen, foto Pief Weyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49