TO0S PZC Eis: veertien jaar voor Parijs zet moord op stiefdochter FZC 2 IN HET NIEUWS BIJWERKING ANTIDEPRESSIVA Antidepressiva worden steeds vaker aangewezen als oorzaak bij doodslag en zelfmoord. Nu ook door de rechter. COLOFON Maak iemand abonnee! pa ui kuste rs LEENSTELSEL VERKÓÓP CsAT MOOIE HUIS VERKOOP CsIE NIEUWE AUTO.' T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 BREDA - In Amerika staan ze be kend als prozac killings. Moord- en doodslagzaken waarbij gebruikers van antidepressiva schijnbaar uit het niets volledig door het lint zijn gegaan, met fatale gevolgen. De bedeesde vrouw die ineens het hoofd van haar man inslaat met een bijl, een tiener die het vuur opent op zijn klasgenoten: al twintig jaar worden in de VS kranten volgeschreven over het verband tussen zulke gruwelda den en het gebruik van medicij nen als prozac. Farmaceutische be drijven krijgen er fikse schade claims aan hun broek. In Nederland is dat nog niet ge beurd. Maar in de rechtszaal komt ook hier steeds meer aandacht voor het verband tussen antide- pressivapilletjes en agressie. In Breda stond dinsdag de depressie ve Johan S. voor de rechter, die vo rig jaar zijn vrouw om het leven bracht en zijn zoontje probeerde te doden. Bijwerkingen van de pil len die hij slikte om zijn depressi viteit te onderdrukken, maakten de voorheen zo rustige man plots moorddadig. De rechter oordeel de dat hij sterk verminderd toere keningsvatbaar was. Afgelopen jaren hielden rechters bij hun strafeis in moord-, dood slag- en zelfdodingszaken vaker rekening met het feit dat er anti depressiva in het spel waren (zie de voorbeelden hiernaast). Een goede zaak, vindt de Groningse hoogleraar Farmacotherapie An ton Loonen, die als getuige-des- kundige optrad in zo'n vijftien rechtszaken waarin een verband was tussen agressie en medica menten. „Uit onderzoek wordt steeds duidelijker dat antidepressi va mensen buitengewoon agres sief kunnen maken. Zoals ook al cohol, drugs en andere medicij nen ongeremd gedrag kunnen ver oorzaken." In bijsluiters van antidepressiva zou agressiviteit verplicht als mo gelijke bijwerking moeten wor den vermeld, adviseerde het Ne derlandse Bijwerkingen Centrum Lareb onlangs. De afgelopen twin tig jaar kreeg Lareb 88 meldingen van patiënten die waren overval len door ernstige agressie. Dat is waarschijnlijk het topje van de ijs berg, omdat niet alle gevallen - denk aan suïcides - worden ge meld. Daarnaast kampen antidepressiva- gebruikers ook met mildere agres sie, zegt Loonen. Zo zijn er voor beelden van patiënten die ineens veranderen in verkeershufters. „Mensen die de achtervolging in zetten nadat ze worden afgesne den, terwijl ze zulk gedrag totaal De kans dat het misgaat, weegt niet op tegen de positieve effecten van antidepressiva niet van zichzelf herkennen. Daar zou ik graag meer onderzoek naar doen." Meer dan 900.000 Nederlanders slikken antidepressiva. Zij hoeven niet te vrezen dat ze zichzelf in eens met een keukenmes aantref fen in de slaapkamer. „Zoiets ge beurt nooit out of the blue", zegt Robbert Jan Verkes, hoogleraar fo rensische psychiatrie. „De uitzon deringen die het overkomt, kam pen vaak al met zware psychische problemen zoals angsten. Ook de context speelt mee: ze hebben re latieproblemen of zijn bijvoor beeld net ontslagen. Ernstige bij werkingen als zware misselijk heid of trillen kunnen een waar schuwing zijn. Het is belangrijk dat de arts die de medicijnen voor schrijft de patiënt en zijn naasten daarvoor waarschuwt." Een verbod op antidepressiva om dat iemand van zo'n pilletje aan het moorden kan slaan, is volgens de deskundigen geen optie. Loonen: „De kans dat het mis gaat, is maar heel klein. Dat weegt totaal niet op tegen de positieve effecten van antidepressiva." De pressie is een ernstige ziekte, die zelf veel meer levens eist dan het medicijn, stelt de Groningse hoog leraar. Niet alleen door suïcides, maar ook doordat depressieve mensen vaker sterven aan hart en vaatziekten. „Een echte oplos sing is er dus niet", zegt hij. „Ge lukkig beginnen rechters in te zien dat gebruikers van antide pressiva soms buiten hun schuld om vreselijke daden begaan. Dat besef begint nu langzaam te ko men." GRONINGEN - De stiefvader van de vermoorde verstandelijk gehandi capte Daniëlla moet veertien jaar celstraf en tbs met dwangverple ging krijgen. Dat eiste het Open baar Ministerie (OM) gisteren voor de rechtbank in Groningen. De 20-jarige Daniëlla werd vol gens de aanklager in de zomer van 2013 doodgeslagen door haar stiefvader Geert W. (46). In de weken voor haar dood moest ze vrijwel om de dag geweld door staan. W. zwijgt over de zaak. De aanklager wil dat hij na zijn ge vangenisstraf naar een tbs-kliniek gaat. W. kampt met stoornissen en moet volgens deskundigen le venslang begeleiding krijgen. Gis terochtend werd al vier jaar cel ge vraagd voor de moeder van Daniëlla. De 50-jarige vrouw is volgens het OM medepleger. „Ze heeft op geen enkele manier inge grepen. Als zij had gedaan wat ze had moeten doen, dan was Daniëlla nog in leven geweest", concludeerde de officier van justi tie. Ook de moeder zou gedwon gen in behandeling moeten. De officier sprak in zware bewoor dingen over de moord. „Dit is een strafzaak die we gelukkig zelden zien. Een zaak die iedere toehoor der emotioneel diep zal raken. Een nachtmerrie." De 'maatregelen zonder prece dent' moeten het risico van terreuraanvallen verminderen. Twee weken geleden vielen bij aanslagen in Parijs 17 doden. Het meeste geld gaat naar de in lichtingendiensten, die r.400 extra agenten krijgen. De Franse inlichtingendiensten golden lan ge tijd als de beste in Europa, Van depri naar moorddadig Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Annemieke van Dongen Anton Loonen, hoogleraar www.pzc.nl/abonneewerftabonnee De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Frankrijk gaat 425 miljoen euro extra uitgeven aan terreurbe strijding, zo heeft premier Manuel Valls gisteren bekendgemaakt. Bij inlichtingendiensten, politie, leger en justitie worden 2.680 nieuwe ba nen gecreëerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2