66 We zijn er niet voor om heel Zeeland te screenen, zoals bij borstkanker 28 ZEELAND DEMENTIE Hoe eerder je de oorzaak van geheugenproblemen opspoort, hoe beter je mensen kunt helpen. Het University College Roosevelt in Middelburg heeft een test ontwikkeld die inzicht geeft in wat er loos is met je geheugen. naai Test. Ze verschillen behoorlijk van elkaar. „De MMSE is nooit ontwikkeld om dementie op te sporen", vertelt Andringa. „Huisartsen en geheugenpoli gebruiken het om snel een in dicatie te krijgen of er problemen zijn met het geheugen." Bij de MMSE stelt iemand, bijvoor beeld de huisarts, de vragen. „Dat wordt soms als betuttelend ervaren. En de wijze waarop ie mand vragen stelt, kan van invloed zijn op de resultaten. Ook is de MMSE minder geschikt voor het signaleren van geheugenproblemen bij hoog opgeleiden." De nieuwe Memorie Signaal Test kan iemand zelfstandig uitvoeren, al is het geen zelftest. „We zijn geen voorstander van zelftesten, want je krijgt dan een uitslag die je met geen enkele professional kunt duiden. Zie de test als een soort kruiswoordpuzzel. Tijdens het maken zit er een verpleegkundige bij." Een ander verschil is dat de Memorie Signaal Test ook iemands taalvaardigheid, ruimtelijke oriëntatie en verschillende soorten geheugen (korte en lange termijn) test. Ook wordt geke ken in hoeverre iemand doel- en planmatig kan denken en eigen initiatief toont. Het afgelopen jaar heeft het UCR de Memorie Signaal Test in de praktijk getest bij 343 men sen. Daarvoor is samengewerkt met zorginstel lingen, huisartsen, verpleegkundigen, Impuls Zeeland en het bedrijfsleven. Aanvankelijk waren huisartsen bang dat de test zou zorgen voor onrust onder ouderen. „Desondanks hebben veel huisartsen meege werkt en hebben we geen klachten gekregen over een toeloop van verontruste mensen." De eerste onderzoeksresultaten bevestigen wat Andringa al had beredeneerd: de Memo rie Signaal Test lijkt gevoeliger dan de klassie ke MMSE-test. Bovendien is die heel geschikt om hem - onder begeleiding - thuis te laten doen. „Door een goed scoringssysteem scha kel je de verschillen tussen de afnemers uit." Mensen vinden de Memorie Signaal Test lasti ger om te maken, maar ook wel uitdagend en leuk, heeft Andringa ondervonden. Er is één nadeel, aldus de neurobioloog. „Op de geheugenpoli bleek dat de test niet ge schikt is voor mensen die al zware geheugen problemen hebben. Want er wordt veel ge vraagd van de zelfstandigheid van mensen." De missie is dus geslaagd. Maar wanneer kun nen Zeeuwse ouderen de test in de praktijk af leggen? „Daarvoor zoeken we de samenwer king met partners in zorg en welzijn in Zee land maar ook met onderzoekers in Japan, Po len, Portugal en Engeland. Verder heeft het be drijf Memorie-care een tablet-versie gemaakt van de test en dat bedrijf kijkt of het in de markt te zetten is." bekendste is. Momenteel lijden 7500 Zeeuwen aan een vorm van dementie. Over 25 jaar zijn dit er naar schatting meer dan 14.000. „Door die toename zal de druk op de zorg toe nemen", denkt neurobioloog Gerda Andringa. Ze doceert cognitieve wetenschappen aan het University College Roosevelt in Middelburg en zoekt samen met Zeeuwse zorginstellin gen naar een nieuwe (lees: eenvoudige en goedkopere) manier om geheugenproblemen op te sporen. „De zorg verandert sterk. Er wordt vanuit ge gaan dat mensen minder snel terecht moeten komen bij de duurdere zorg. Als er een test is die onder begeleiding thuis kan worden ge daan en die een nauwkeurige indicatie geeft van wat er aan de hand is, dan kun je de ziek te beter behandelen. Huisartsen hoeven zelf niet meer een test af te nemen en ze kunnen direct aan de slag met de resultaten." Veel mensen weten niet eens dat ze Alzhei mer hebben, blijkt uit onderzoek naar hersenen van veel overleden ouderen. „Dat hoeft geen probleem te zijn. Men sen die gelukkig zijn en die hun pro blemen niet willen duiden, moet je met rust laten. Maar wij denken dat er een groep is die zich wel on gerust maakt over het geheugen, maar niet naar de huisarts durft te stappen. Let wel: we zijn er niet voor om heel Zeeland te screenen, zoals bij borst- of darmkanker. Je geheugen kan achteruit gaan, terwijl je tevre den bent over het leven." Als basis voor de zoektocht naar een nieuwe geheugentest, nam Andringa Test Your Memory (TYM), een test ontwikkeld door de universiteit van Cam bridge. Maar die test was na tuurlijk toegesneden op de situa tie in het Verenigd Koninkrijk. En dus moest Andringa die we tenschappelijk vertalen en door ontwikkelen. Praktijkervaring werd opgedaan bij de geheugen poli's van ZorgSaam in Terneuzen. Bij ZorgSaam is de klassieke geheu gentest die artsen nu veelal gebrui ken (Mini Mental State Exami nation, MMSE) vergeleken met de test die door het UCR is ontwikkeld: de Memorie Sig- Opa die eindeloos zoekt naar zijn bril of moeder die regelmatig in het geheugen graaft naar het juiste woord. Zijn het de eerste verschijnselen van dementie? Het zou kunnen. Om daar achter te komen, moet je nu nog naar een (dure) specialist. Maar dat kan een stuk eenvoudiger en goedko per. Want onder begeleiding van een verpleeg kundige kun je straks thuis vaststellen of er iets mis is met je geheugen. Hoe ouder je wordt, hoe groter de kans dat je een vorm van dementie krijgt. Dementie is een verzamelnaam voor zo'n vijftig verschil lende hersenziekten, waarvan Alzheimer de Uh, waar heb ik mij n bril gelaten? door Jeffrey Kutterink Gerda Andringa, UCR Neurobioloog Gerda Andringa zoekt naar een eenvoudige en goedkopere manier om geheugen problemen op te sporen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28