Obstakel almanak Voorleesontbijt in koeienschuur Haven Gent boert lichtjes achteruit Nieuwe trainers voor Kloetinge en VC Vlissingen Doodgereden wild teruggeven aan de natuur Geheugentest ontwikkeld 28 en 29 ZEEUWS-VLAANDEREN DONDERDAG 22 januari 2015 21 Het ongeval waarbij eind vorige week styreen vrijkwam bij Bath, is zo goed als zeker veroorzaakt door voorrangsfout. TERNEUZEN - De schipper van de met styreen geladen binnenvaart tanker Almira zat fout bij het on geval dat vrijdagnacht plaatsvond op de Westerschelde ten westen van Bath, blijkt uit een reconstruc tie. De Almira had 1100 kubieke me ter styreen geladen bij Dow in Terneuzen en voer vanaf Hans- weert aan de noordkant van de Westerschelde door een neven vaarwater voor de binnenvaart, de Schaar van Waarde en de Schaar van Valkenisse, richting Antwerpen. Ter hoogte van het Verdronken Land van Saeftinghe, het Konijnenschor, moest de bin nenvaarttanker de hoofdvaargeul kruisen, waar de Noorse zeegaan de tanker Marilee op dat moment vanuit Antwerpen aankwam. De hoofdvaargeul is vergelijkbaar met een voorrangsweg. Alle sche pen uit nevenvaarwateren moe ten voorrang verlenen aan sche pen in de hoofdvaargeul. De Almi ra deed dat om onbekende rede nen niet, waarop de loods op de Marilee de binnenschipper liet weten dat hij niet voor de Marilee kon oversteken. De binnenschip per probeerde hier nog wel ge hoor aan te geven, maar het was al te laat. De Marilee week nog uit naar links, naar bakboord, en de Almira is nog gedraaid, maar een aanvaring was niet meer te vermij den. De Almira is een dubbelwandige binnenvaarttanker die een stootje kan hebben. Het had volgens lood sen echter maar weinig gescheeld of de Almira was gebroken. Van de elf tanks raakten er drie bescha digd. De klap kwam zo hard aan dat de drie tanks over de volle breedte zijn geplooid. De Almira is na de aanvaring nog doorgeva ren, tot Antwerpse havenautoritei ten de schipper sommeerden te stoppen ter hoogte van de Bel gische grens. Naar de oorzaak van het ongeval zal de Inspectie Leefomgeving en Transport nog een onderzoek in stellen. Tot die tijd doen officiële instanties geen mededelingen. Het ongeluk legt een achilleshiel in het veiligheidssysteem van de Westerschelde bloot. De binnen vaart wordt zoveel mogelijk afge wikkeld via nevenvaarwateren. Op zich is dit veiliger, omdat bin nen- en zeevaart dan gescheiden zijn. Waar de vaarwegen elkaar kruisen, bestaat echter extra ge vaarzetting. Alles staat of valt er mee dat de gebruikers zich hou den aan de (voorrangs)regels. Het overpompen van styreen uit de Almira is woensdagnacht afge rond ter hoogte van de Hedwige- en Prosperpolder. Het was giste ren nog niet bekend waar de be schadigde binnenvaarttanker heengaat. CENT - De Gentse haven heeft in 2014 de goederenoverslag licht zien dalen, terwijl Antwerpen en Rotterdam juist groeiden. De tota le overslag via zeevaart én binnen vaart in Gent bedroeg 47,7 mil joen ton; 1 procent minder dan in 2013. De overslag via zeevaart was 25,9 miljoen ton, 0,25 procent min der. De overslag via binnenvaart daalde 1,8 procent tot 21,8 miljoen ton. De schaalvergroting in de zee vaart speelt Gent parten, aldus het havenbedrijf, dat daarmee aan geeft dat een grotere sluis bij Ter- neuzen hard nodig is. Tegenwoordig duiken in het straat beeld de vreemdste obstakels op met het doel de snelheid van automobie len te remmen. Of te verhinderen dat auto's een bepaalde straat inrij den. Sommige van die obstakels kun nen plotsklaps verdwijnen of zo maar uit de straat oprijzen. Dat merkte die Zierikzeeënaar op leeftijd toen hij onlangs in de buurt van het plaatselijke ziekenhuis moest zijn. Hij had niet gezien dat hij zo'n nieuwerwets obstakel nader de. Misschien omdat hij wat ge haast was. Met een forse klap werd zijn auto als het ware gelanceerd toen de paal uit de grond kwam. Waardoor hij bijna zijn afspraak met de oogarts miste. SCHOOL ZOEKT BOER OP Het University College Roosevelt heeft een test ontwikkeld die inzicht geeft in wat er loos is met je geheugen. Binnenvaarttanker zat verkeerd door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl l/jita WATERLANDKERKJE - Basisschool de Berenburcht uit Oostburg gaf gisterochtend een originele draai aan het Nationaal Voorleesontbijt. „Het boek Boer Boris gaat naar zee gaat over een boer, dus waar kun je beter zijn dan op een boerderij?", zei juf Evelien Helfferich. De klas met 22 kleuters moest eerst de koffer zoeken waar boerin Cindy Heinsdijk mee op vakantie wil de, net als in het boek. Na een leerzame speurtocht en een ontmoeting met kalfjes, werd in de schuur de koffer gevonden. Tussen de koeien luisterden de warm aangeklede kinderen ademloos naar het verhaal dat de boerin aan hen voorlas. Na afloop kregen ze heel toepasselijk een pakje melk. „Een koe is mijn lie velingsdier", zei Michiel (4) blij. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21