4 Kolencentrales zijn erfenis uit verleden Bestaande klanten kunnen gratis updaten naar Windows 10 EJ/fflZJfJ. ECONOMIE 15 Minder Britten werkloos Angst bij banken voor delen betaalgegevens Google koopt aandeel in raketbouwer 399,- Elektriciteitsopwekking uit kolen 2014t.o.v. 2013 2.829 -1.274 -1.000 -2.578 -2.132 Het is nu bijna niet voor te stel len, maar in het vorige decen nium koerste Nederland af op een elektriciteitstekort. De verwach ting was namelijk dat de vraag naar stroom stug door zou stijgen en dat de bestaande centrales daar LONDEN - De Britse werkloosheid is in de drie maanden tot en met november 2014 gezakt naar 5,8 procent, van 6 procent in de voor gaande vergelijkbare periode. Daarmee is de werkloosheid in Groot Brittanië uitgekomen op het laagste niveau in zes jaar, zo blijkt uit cijfers die het Britse na tionale statistiekbureau woensdag naar buiten bracht. Het cijfer is berekend via de me thode van de International La bour Organisation (ILO). Het aan tal werkzoekende Britten zakte met 58.000 naar 1,91 miljoen. -25.408 niet in konden voorzien. Daarop dienden diverse bedrijven een aanvraag in om een centrale te mogen bouwen. Daaronder ook de drie kolencentrales die nu bijna af zijn. Een in Eemshaven (van RWE), twee op de Maasvlak te (E.on en GDF Suez). 4.221 CWh -66 -129 -4.135 -4.511 Met de kennis van nu was al die bouwlust iets te enthousiast. Er kwam een economische crisis, waardoor de vraag naar stroom een flinke knauw kreeg. Daar naast nam de ontwikkeling van duurzame energiebronnen een flinke vlucht, vooral in Duitsland. Daardoor komt steeds meer gesub sidieerde windstroom op het net. Die stroom wordt ook naar Neder land geëxporteerd. Traditionele, fossiele centrales hebben het daar door moeilijk. In Nederland lijden vooral centra les die op gas draaien hieronder, omdat die duurder zijn dan cen trales op kolen. Diverse gascentra- les gingen de afgelopen jaren noodgedwongen dicht. Kolencentrales redden het tot nu toe wel: in 2014 werden voor ener gieproductie meer kolen ver stookt dan ooit. En er komen dus drie nieuwe kolencentrales bij. Op korte termijn zal de productie uit kolen toenemen. Voor de lan ge termijn is dat beeld anders. In het Energieakkoord is afgespro ken dat vijf oude kolencentrales in 2016 sluiten. De capaciteit van deze centrales samen is 2600 me gawatt. Dat is minder dan de capa citeit van de nieuwe centrales (3500 megawatt). Wel zijn die nieuwe centrales minder vervui lend. Onder de streep komt het er op neer dat we niet veel meer, maar ook niet veel minder vervui ling door kolenstroom krijgt. Het aanbod geldt in het eerste jaar na de officiële uitrol van Win dows 10 en is voor gebruikers die hun computer nu laten draaien op Windows 7 of een meer recen te variant van het besturingssys teem. Na het eerste jaar moeten gebrui kers gaan betalen als ze de upgra de willen installeren. Om wat voor bedrag het dan gaat, is nog niet bekend. Windows 10 moet Microsoft weer vooruithelpen na de tegenvallen de ontvangst van voorganger Win dows 8. Gebruikers klaagden dat die ver sie te veel is gericht op gebruikers van een touchscreen. Bovendien misten zij een duidelijke knop om terug te keren naar het ver trouwde 'thuis'-scherm. Volgens analisten wordt Windows 8 we reldwijd op minder dan 15 pro cent van de computers gebruikt. Het nieuwe Windows 10 wordt een systeem dat zowel voor pc's, tabiets en smartphones geschikt is. Daarmee hoopt Microsoft de ba sis te verbreden voor ontwikke laars van nieuwe software en ap plicaties. DEN HAAG - De Nederlandse ban- kensector komt in het geweer te gen het delen van betaalgegevens met it-bedrijven als Google en Ap ple. Het doorverkopen van betaal- data van consumenten, bijvoor beeld aan adverteerders, vormt een bedreiging voor de privacy en voor de veiligheid van het beta lingsverkeer. Daarnaast kan hierdoor de concur rentiepositie van banken verslech teren. Dat heeft Gijs Boudewijn, directeur van Betaalvereniging Ne derland, gezegd naar aanleiding van berichtgeving in Het Finan- cieele Dagblad. Als de banken de betaalgegevens van consumenten zouden door verkopen zou dit direct een golf van kritiek opleveren. Als it-be- drijven dit straks wel mogen, doordat de regelgeving op dit vlak mogelijk wordt aangepast, dreigt een oneerlijk speelveld te ont staan, stelt Boudewijn. HAWTHORNE - Google heeft samen met Fidelity Investments een be lang van bijna 10 procent geno men in rakettenmaker Space Ex ploration Technologies, beter be kend als SpaceX. Dat maakte top man Elon Musk van SpaceX woensdag bekend. Google en zijn partner betalen 1 miljard dollar voor hun belang. Het bedrijf is in een concurren tieslag verwikkeld met andere concerns als Facebook en Virgin bij de zoektocht naar nieuwe ma nieren om internetverbindingen tot stand te brengen, met name in regio's die nog niet met het we reldwijde web verbonden zijn. Hierbij wordt vol ingezet op hulp middelen als drones, satellieten en lasers. Eerder kocht Google zich om die reden in bij start-up Skybox Ima ging, die zich ook op de markt voor satellieten beweegt. Ook pre senteerde Google al Project Loon, een netwerk van ballonnen die een internetverbinding tot stand kunnen brengen op de meest ver laten gebieden van de planeet. 5 dagen Praag/ Berlijn 8 dagen Wenen en het Wienerwald 8 dagen 10 dagen Florence en Rome Boedapest en omgeving mrwj 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen DONDERDAG 22 JANUARI 2015 Gigawattuur Q 11.800 door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Milieudefensie noemt het 'belachelijk' en het klinkt ook wel wat vreemd. Nederland spreekt bij herhaling de ambitie uit minder CÓ2 uit te stoten. Tiental len partijen sloten een Energieak koord om dat voor elkaar te krij gen. Toch verstoken we meer ko len dan ooit en komen er drie ko lencentrales bij. Hoe kan dat? DE VOORGESCHIEDENIS -11.437 DE STAND VAN ZAKEN DE TOEKOMST REDMOND - Klanten van softwaregi gant Microsoft kunnen binnenkort gratis updaten naar Windows 10. Dat heeft vicepresident Terry Myer- son van het bedrijf woensdag be kendgemaakt tijdens een presenta tie over het nieuwe besturingssys teem. vertrekdata: 13,20,27april/4 29juni vertrekdata 13,27 april 11,25 mei8,22 junietc Vertrekdata 13, 27 april/18 mei15 juni/etc Vertrekdata 13 april /II mei8 junietc Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. L) latei CimffDflGtaüs UUBJJa iii mannaaaa 1 ami I iVffVffl Vertrekdata: 13 april /ll mei8 junietc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! T I i t. m nvrA *ro,;hljreen (0318) 58 09 58 enrm boek,„gen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15