Gok op eigen team Ja, ook cricketers VERDIEPING 13 Gokken en sport zijn beide groot in de Verenigde Staten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Amerika enkele grote schan dalen kent rond match- fixing. Een van de grootste dateert al uit 1919. Acht spelers van de Chicago White Sox lie ten zich omkopen door cri minele gokbedrijven voor het verliezen van de World Series. De honkballers von den dat ze te weinig be taald kregen bij de club, op dat moment de beste van de VS. Ze liepen tegen de lamp, omdat ze plots weer heel M goed gingen spelen toen bleek dat de omkopers geen geld meer hadden. Peter Rose, speler en later manager van de honkbalclub Cincinnati Reds, gaf toe eind jaren '80 te hebben gegokt op eigen wedstrijden. Ter verzach ting: hij beweerde steeds te hebben ingezet op winst van zijn eigen team. Het kwam hem hoe dan ook op een levenslange schorsing te staan. Ook het basketbal kent een groot schandaal. Scheids rechter Tim Donaughy sloot weddenschappen af op NBA-wedstrijden die hij zelf leidde, tussen 2005 en 2007. Hij moest daarvoor vijftien maanden de cel in. Donaughy deed aan point shaving: hij zorgde dat de uit slag lager werd dan vooraf voorspeld, wat gokkers geld kan opleveren. Maar weinig spor ten kunnen tip pen aan het keurige imago van cricket; sport van eti quette, gentlemen en tradi ties. Tegelijkertijd is match- fixing al zeker dertig jaar een hardnekkig probleem in de sport. Filmmakers en dichters in India maakten in hun werk dankbaar ge bruik van het onderwerp. Matchfixing werkt hier niet wezenlijk anders dan in het voetbal. Diverse spelers werkten mee aan het opzet telijk verliezen van wedstrij den. Van belangrijke interlands tot duels in de clubcompeti ties van onder meer India en Pakistan. Ook spotfxing komt voor: wedden op een speci fieke gebeurtenis, zoals welk team als eerste aan slag is na de toss. Maar ook het verschaffen van inside information is ver boden. Twee Australiërs ontvingen in 1995 een paar duizend dollar om informa tie over de staat van het speelveld en de weersver wachtingen door te geven aan een bookmaker. Ze kre gen een boete. Diverse spelers werden tij delijk of levenslang ge schorst. De geluiden zijn positief, het aantal incidenten neemt de laatste ja ren af. Maar het blijft de vraag of dat ook betekent dat het minder voorkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13