Corrupte spelers Ellenlange lijst Boekmaker Game, set, fix Matchfïxing is sinds zaterdag 'hot', met Willem II als verdachte. Maar het fenomeen is van alle tijden. En het komt zeker niet alleen voor in het voetbal. Van de verkochte kermiskoers tot georganiseerde misdaad. 12 VERDIEPING MATCHFIXING Bokswedstrijden la ten zich makkelijk manipuleren: acht tellen stil blijven liggen nadat je een stoot hebt gekregen en je hebt verloren. In menige gang sterfilm bepaalt geld de winnaar van illegale boks- partijen. Ook bij het offi ciële boksen zijn er voor beelden van gemanipuleer de partijen. Zo gaf de Ame rikaan Jake LaMotta toe dat hij zich in 1947 tijdens een wedstrijd opzettelijk had la ten vallen, onder dwang van de maffia. Een van de bekendste boks wedstrijden die wordt ge noemd als 'gefixt', is de fina le in het lichtmiddelge- wicht tijdens de Olympi sche Spelen van 1988 in Seoel. De Amerikaan Roy Jones Jr. verloor tot verbazing van bijna iedereen op punten van de Zuid-Kore- aan Park Si-Hun. La ter bleek dat drie ju- ryleden uitgebreid gedi neerd hadden met Zuid-Ko- reaanse officials. Park hield echter zijn gouden medail le. Wel werd het puntensys teem aangepast. De laatste jaren hangt rond Azerbeidzjan de geur van omkoping. Dat zou 9 mil joen dollar hebben overge maakt aan de financieel zwakke internationale boks- bond AIBA in ruil voor twee gouden medailles op de Spelen in 2012, onthulde de BBC. Omkoping of niet, de twee boksers uit Azer beidzjan kwamen niet ver der dan twee keer brons. Hoe erg matchfïxing reali teit is in het boksen, is moeilijk te zeggen. Jury oordelen zijn deels subjec tief; verliezers claimen al snel corruptie. Opvallend is dat de AIBA geen richtlij nen heeft opgesteld over matchfixing, corruptie en gok ken. Als één van de laat ste landen schrok afgelopen zater dag ook Neder land wakker. Ja, ook in on ze eigen eredivisie heeft matchfixing plaatsgevon den! De Volkskrant kwam als eerste met namen en rug nummers. Die kunnen wor den toegevoegd aan de el lenlange lijst met interna tionale gevallen van match fixing. Italië, België, Duits land, Engeland, Turkije, alle maal hadden ze hun schan daal. Europol kwam na on derzoek tot honderden be wezen en verdachte duels, alleen al in Europa. En zelfs dat zou nog wel eens het topje van de ijsberg kun nen zijn. Wie er achter zit? Georgani seerde misdaad in Azië. Ille gale goksyndicaten. Dan weer duikt een netwerk in Kroatië op. Maar soms zijn het ook gewoon clubs of landen die baat hebben bij een bepaalde uitslag. Spanje won in 1983 met 12-1 van Malta, precies genoeg om het EK te halen ten koste van Nederland. Olympique Lyon had in 2011 aan de 7-1 zege op Dinamo Zagreb ge noeg om te overwinteren in de Champions League, Ajax vertwijfeld achterla tend. Op het afgelopen WK werd Kameroen verdacht van het weggeven van een duel. Het probleem is niet nieuw. Maar uitroeien van matchfixing is een hels kar wei. De invloed van voetbal bonden is beperkt, de mees te zaken kwamen aan het licht na justitieel onder zoek. Het ene land neemt het se rieuzer dan het andere. 'Misschien moet er eerst een dode vallen', klinkt het zo nu en dan. Maar de gevallen van spe lers die zelfmoord plegen na betrapt te zijn, hebben ook nog niets veran derd. inds jaar en dag ma ken de bookmakers deel uit van het Vlaamse wielercir- cuit. Het zijn mannen en vrouwen die hun quoterin gen neerpennen op ouder wetse krijtborden. Die no teringen worden tijdens de koers voortdurend aange past. Live betting in zijn oer vorm. 'Spelen bij de boek makers' hoort voor een ge middelde toeschouwer net zo tot de cultuur van de Vlaamse kermiskoers als een pintje bier en een punt zak friet. Wielrennen is een sport waarin het kopen en verko pen van een wedstrijd, ze ker de kermiskoers, tot de dagelijkse gang van zaken hoort. Iedereen doet eraan mee: ploegleiders, fami lieleden, vrienden en renners die geld zetten op hun eigen winstkansen of die van een ander. De bookma kers weten ervan, maar ma ken geen ophef. Ze werken met cashgeld vanuit een houten kistje. Het is hand en hoofdwerk van de boven ste plank. Grote inzetten worden sowieso geweigerd. Nog nooit is iemand veroor deeld voor matchfixing rond een wielerwedstrijd. Toch probeert de Belgische overheid een einde te ma ken aan het fenomeen. Om dat het niet past in de mo derne belasting- en gokwet- geving. De Belgische fan haalt er de schouders bij op. Voor hem is 'spelen bij de boekmakers' vooral onschul dig volksvermaak. Ernstiger is het verkopen van wed strijden op het hoogste ni veau. Wie zette geen vraagtekens bij het olympische goud van Aleksandr Vinokoerov? Maar ook dit is een pro bleem van alledag. De sport staat op exploderen." Dat zegt Chris Eaton, voormalig mana ger bij Interpol. Criminelen zijn in het tennis geïnfil treerd en als er niet snel wat gebeurt, maken ze de sport kapot, waarschuwt de Brit. Tennis zou na voetbal en cricket de sport zijn die het gevoeligst is voor match fixing. Logisch; je hoeft als 'fixer' maar één speler te vinden met dollartekens in de ogen en de deal is rond. Opzettelijk verliezen kan ie dereen. Met een beetje ac teerwerk valt het niemand op. Zeker niet bij de 'chal lengers', het circuit onder de ATP Tour. Het prijzengeld is er mi nimaal, waardoor spelers eerder ge neigd zijn in te gaan op een aan bod. Er staan geen camera's langs de baan, pu bliek is er nauwelijks. Novak Djokovic kreeg ooit een aanbieding en Andy Murray waarschuwde jaren geleden al voor het pro bleem. Toch blijft het aan tal schorsingen ver achter bij de geruchten. Het be wijs sluitend krijgen, blijkt ingewikkeld. Afgelopen augustus werden twee Nederlanders ver dacht van betrokkenheid bij een fix. De vrienden Boy Westerhof en Antal van der Duim speelden in Duitsland tegen elkaar. Op internet werden tonnen in gezet op een bepaald scena rio, dat uitkwam. Experts die de gokpatronen beke ken waren una niem: dit deugde niet. Maar zo lang de geldstromen niet zijn na te gaan, kan niemand de twee iets maken. Een smerig spel door Niek Opten, Ad Pertijs en Rik Spekenbrink illustratie Nozzman /r S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12