Japan zit met dilemma: wel of niet betalen voor gijzelaars IS corendon e449 Varkensvleesboycot voorbij? Woede Mali na VN-aanval BUITENLAND 11 Abe keerde gisteren met spoed te rug naar Tokio van een zesdaagse reis door het Midden-Oosten. Hij riep direct het kabinet bijeen om over de gegijzelden te vergaderen. In een video die dinsdag ver scheen, waarbij de Japanse gijze laars in oranje 'executie-jurken' werden getoond, richtte een strij der van IS zich rechtstreeks tot Abe. De jihadist eiste precies hetzelfde bedrag (omgerekend 173 miljoen euro) als dat Abe net in diverse hoofdsteden had beloofd aan niet-militaire hulp in de strijd te gen de radicalen. Het geld moet uiterlijk morgenochtend in han den van IS zijn. „Op deze manier dreigen in ruil voor mensenlevens is een weer zinwekkende daad van terroris me", zei de Japanse regeringslei der na zijn terugkeer. Onduidelijk blijft of Japan overweegt het los geld te betalen. „Menselijk leven is onze eerste prioriteit terwijl we informatie verzamelen en samen werken met andere landen", gaf Abe als - een wat ontwijkend - antwoord op vragen van journalis ten daarover. Als de regering in Tokio inder daad in de buidel tast om het le ven van de twee landgenoten te sparen, ligt het voor de hand dat IS-strijders in Syrië en Irak actief op Japanse staatsburgers gaan ja gen. De terreurorganisatie weet dan immers dat de Japanse rege ring snel buigt wanneer landgeno ten gegijzeld zijn. In het verleden heeft Tokio al la ten blijken dat het bereid is het belang van zijn burgers heel zwaar te laten wegen. Een voor beeld zijn de betrekkingen met Noord-Korea. Dat land heeft in het verleden Japanners op Japanse bodem ontvoerd. Tokio wil als ge volg daarvan niet praten over eventuele normalisatie van de re latie. Eerst moet het gaan over de ze ontvoerde mensen. Een van de door IS gegijzelden is freelance journalist Kenji Goto Jo go. Hij werkt voor diverse nieuwsmedia. De andere gegijzel de is de 43-jarige Haruna Yukawa. Hij lijkt een avonturier die nogal wat persoonlijke tegenslagen te verwerken heeft gekregen. De vrouw van Goto kreeg in no vember een e-mail, waarin ie mand meldde dat de journalist door hem was gegijzeld. De vrouw reageerde en er ontstond een mailwisseling. Daarin werd nooit gedreigd om Goto te doden. De e-mails kwamen van een adres dat sterk lijkt op een adres dat eerder door IS werd gebruikt bij gijzelingen. Nederland en Rusland gaan praten over een herstart van de export van varkensvlees. Dat melden bronnen in Brussel. Rusland en de EU hebben afge sproken dat landen die niet ge troffen worden door de Afri kaanse varkenspest bepaalde varkensvleessoorten weer mo gen exporteren. Dit ondanks de boycot die in augustus werd ingesteld. Frankrijk is al tot af spraken gekomen en gaat bij producten van de slacht, vet en levende varkens leveren. De varkensexport naar Rusland ligt sinds januari 2014 stil, als gevolg van enkele uitbraken van varkenspest in Oost-Polen en Litouwen. Honderden mensen hebben gisteren geprotesteerd tegen de luchtaanval van twee Neder landse gevechtshelikopters dinsdag op Toeareg-rebellen in het noorden van Mali. Uit pro test bezetten ze het vliegveld van Kidal, in het noorden van het land. VN-blauwhelmen za gen zich gedwongen hun posi- Navo ziet Russische tanks in Oekraïne De Navo ziet in het oosten van Oekraïne een groeiend aantal Russische tanks, artilleriege- schut en andere zware militai re uitrusting. Dat zei secreta ris-generaal Jens Stoltenberg van het Atlantisch bondgenoot schap gisteren. Hij wilde niet zeggen hoeveel meer Russi sche militairen in het gebied ac tief zijn. tie daar op te geven en trokken zich terug in hun kamp. De Nederlandse luchtaanval op de Toeareg-rebellen was een antwoord op beschietingen op blauwhelmen met zware wa pens die ondanks waarschu wingsschoten gewoon doorgin gen. Bij de actie kwamen zeker twee rebellen om het leven. Opblaaskerk in trek in Duitsland Het kostte circa zeshonderd jaar om de Dom van Keulen te bouwen, maar binnenkort kun nen Duitse gelovigen terecht in een mobiele, 12 meter hoge kerk die in twee uurtjes is op gezet. Een Nederlandse opblaas kerk met 120 zitplaatsen blijkt in trek in Duitsland. De kerk staat dit jaar in Darmstadt, Keu len, Bremen en Münster. Hurghada N Dessole Aladdin Beach All Inclusive RETOURVLUCHT TRANSFER HOTEL U kon nog nooit zo voordelig naar Egypte! Onze inkopers zijn totaal 'crazy'geworden en hebben ongelofelijke vakantiedeals naar Egypte voor u binnengehaald! Boek snel, want vol=vol! .-£ Pe prjjzen keeker t/m jourtU<\rj Hurghada Jungle Aqua Park All Inclusive 023-75106 06 DONDERDAG 22 JANUARI 2015 BRUSSEL door onze correspondent Wouter van Cleef TOKIO - „We vechten tegen de tijd", zegt de Japanse premier Shin- zo Abe over het dreigement van Is lamitische Staat (IS) om twee Ja panse gegijzelden te onthoofden. Japan leeft erg mee met het lot van Kenji Goto Jogo (47) en Haru- na Yukawa (42). Grote vraag voor de regering is of er losgeld betaald moet worden of niet. ffiÖaPSi :i.- 2-y'- De gegijzelde Japanners Kenji Goto Jogo (links) en Haruna Yukawa, foto AP KIDAL BRUSSEL MÜNSTER Vertrek 4 Feb. 18 april Voordelig Egypte 8 DAGEN v a. Een a-la-carterestaurant bpa center imrVenrek 17 mei t/m 25 juni 32 zwembaden met 35 spetterende glijbanen Verzorgde kamers in bungalowstijl Gratis shuttleservice naar het strand Miniclub (4-12 jaar) en een minidisco Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting p.p. voor 8 dagen. Rei exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten pi boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. Ook boekbaar bij: J^-TGIZGII

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11