'Vrijblijvendheid van mediators moet eraf Middelbaar onderwijs kijkt met angst en beven naar rekentoets corendon.nl corendon BINNENLAND 9 X korting altijd DE vragen over mediation Dat klopt. Bijvoorbeeld bij scheidingen, arbeidsconflicten of bij ruzie over contracten. Volgens VVD-Kamerlid Ard van der Steur, die jaren werkte aan een pakket initiatiefwetten over mediation, gebeurt het echter nog te weinig: slechts 2,7 procent van de geschil len zou via mediation worden op gelost, terwijl het Kamerlid meent dat het 30 procent kan zijn. Gisteravond sprak de Twee de Kamer voor het eerst over zijn voorstel. „Mensen moeten bij een ruzie straks denken: we kunnen naar de rechter, het kan via arbi trage of we gaan naar de media tor", aldus Van der Steur. Mediation zou altijd overwogen en liefst geprobeerd moeten wor den, maar niemand wordt ge dwongen, zegt de initiatiefnemer. Bijkomend voordeel van bemidde ling: het ontlast de overvolle agen da's van de Nederlandse rechters. Ook is een bemiddelaar beter dan een rechter in staat om een con flict op te lossen tot tevredenheid van beide partijen, aldus de VVD. Een trits aan maatregelen om het beroep van mediator volwassener te maken. Nu regelt de beroeps groep alles zelf, de liberalen wil len de boel reguleren. Dus komt er een overheidsregister voor er kende mediators en toezicht op de kwaliteit, inclusief officieel tuchtrecht. De bemiddelaar die in het regis ter wil komen, moet een mini mum aantal zaken gedaan heb ben en goed opgeleid zijn. Ook leggen mediators een eed of belof te af. De wildgroei aan zelfver klaarde 'topmediators' wordt met de nieuwe, wettelijk beschermde titel ingedamd. Ho ho, niet zo snel. Het plan van Van der Steur is nog lang geen realiteit. Hoewel er een Ka mermeerderheid lijkt te zijn voor het plan, klinkt er kritiek. In het parlement leeft verzet tegen de in vulling van het voorstel. Zo wil bijvoorbeeld D66 de rol van het Rijk inperken: het overheidstoe zicht moet geschrapt, de beroeps groep moet zelf de kwaliteit be oordelen. De SP wil de eisen voor registermediators wat betreft het aantal uren ervaring met media- tionzaken terugschroeven. Ook bij mediators zelf en bij rege ringsadviseurs klinkt gemor. De Raad van State vreest dat een mis lukte mediationpoging leidt tot 'onnodige vertraging' en 'substan tiële kostenverhoging'. Bovendien plaatst zij vraagtekens bij de nood zaak van de wet, omdat media tion nu al mogelijk is. Critici stel len verder dat het VVD-plan de toegang tot het recht belemmert en zij vrezen dat een groot deel van de huidige mediators buiten de boot valt door de strenge ei sen. Dat zal moeten blijken. Gister avond kreeg hij vooral vragen van de fracties in de Tweede Kamer, binnenkort moet hij die beant woorden. Voorafgaand aan het de bat liet hij wel weten dat hij niet veel ziet in de door partijen voor gestelde zelfregulering door de be roepsgroep. „Dat is een princi pieel punt." 'Waar een leerling nu bijvoor beeld een 4 voor economie kan compenseren, betekent een 4,5 op de rekentoets straks dat de leer ling bij voorbaat gezakt is', schrij ven vertegenwoordigers van scho lieren, ouders, docenten, middel bare scholen en basisscholen aan de Tweede Kamer. Zij willen dat de uitslag van de rekentoets wordt bijgeschreven in een bijla ge bij het diploma. De rekentoets moet uitwijzen of leerlingen voldoende kunnen re kenen om mee te komen op de ar- VOORBEELD REKENVRAAC beidsmarkt en in de samenleving. Volgens critici is de toets te 'talig', omdat de vragen gesteld worden in een verhaal. De toets zou daar om te weinig testen waar het echt om gaat. „Er waren te veel van dat soort vragen, dus dat hebben we teruggebracht. De toets doet nu wat hij moet doen", zegt een woordvoerster van toetsenmaker Cito. Bijna de helft van alle scho lieren haalde de toets vorig jaar niet; slechts 57,8 procent scoorde voldoende. Om de pijn te verzach ten, hebben leerlingen volgend jaar genoeg aan een 4,5 voor een papiertje. Tot 2020 loopt dit op naar 5,5. Als 5 procent meer scho lieren zakken dan gebruikelijk, wordt de normering aangepast. 'Lapmiddelen' noemen critici de ze maatregelen. „Het gaat om het verbeteren van het rekenonder wijs, in plaats van je blindstaren op een toets", reageert Jasper van Dijk van de SP. Paul van Meenen (D66) noemt het 'tekenend voor het failliet van deze toets' dat een 4,5 als voldoende bestempeld wordt. „Het idee was het toetsen van het echte rekenen: hoe deel je twee breuken; dit examen toetst geen rekenen." Of het voorstel van het kabinet om het halen van de toets doorslaggevend te maken voldoende steun krijgt van de Tweede Kamer, hangt af van de PvdA. Die twijfelt nog. HOOGSTE ZOMER VROEGBOEK 023-7510606 Turkije - Antalya GfOnd Pork LdfQ AU Inclusive ArArArArik Turkije - Side SuePO Beach Ultra AU Inclusive Ar Ar Ar Ar Ar WOENSDAG 21 JANUARI 2015 4 De Mediationwet moet ervoor zorgen dat ruziënde exen, vech tende collega's en boze buren con flicten onderling oplossen voor dat ze naar de rechter stappen. door Niels Klaassen Mediation kan toch allang? Wat regelt de nieuwe wet pre- des? 3 Dat is dan geregeld? 4 Is Van der Steur van plan zijn voorstel nog aan te passen? door Freke Remmers DEN HAAG - Er is fel verzet tegen de rekentoets, die middelbare scho lieren vanaf volgend jaar móeten halen om te slagen. Zeven onder wijsorganisaties noemen dat onaan vaardbaar. Op een stuk snelweg van 25 kilome ter lang is de maximumsnelheid ver hoogd van 120 kilometer per uur naar 130 kilometer per uur. Meneer Fens rijdt altijd precies de maximumsnel heid. Hoe groot is zijn tijdwinst over deze 25 kilometer (in seconden)? Antwoord: 58 seconden (afgerond) www.welkominturkije.nl #HomeOf Vertrek zomer 2015 I' ll i* Zeer ruime kamers voor gezinnen met kinderen Aquapark met glijbanen Op ca. 200 meter van het privé zandstrand Nederlandstalige miniclub Vertrek zomer 2015 Gratis NederlandssprekendKids Co Vakantieclub voor kinderen van 3-11 jaar Aquapark met 7 glijbanen Keuze uit 6 a-la-carte restaurants Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting p.p. voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. 50 korting per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9