Teeven komt toch met geld voor bed, bad en brood 8 BINNENLAND EENZAAM PROTEST Piet van den Berg is boos op de politie. Uit protest zit hij in een tuinstoel voor het bureau. Elke dag. DORDRECHT - Hij heeft vanmorgen twee paar sokken aangetrokken, onder zijn hemd zit folie dat hij van een ambulancebroeder gekre gen heeft. Hij draagt drie truien, twee broeken en twee jassen. Of hij het koud heeft? „Jawel!" „Mijn parapluutje heeft het bege ven", zegt Piet van den Berg (7t) monter. En toch zit hij op zijn stek, in de storm, op zijn witte tuinstoel, pal voor het politiebu reau in Dordrecht. De wind heeft zijn fiets omvergeblazen, maar Van den Berg blijft zitten. Net zo lang tot de twee agenten met wie hij het op maandag 10 no vember aan de stok kreeg naar buiten komen en hun excuses ma ken. En dat kan lang duren, ver moedt Van den Berg. „Gelukkig wordt het over een maand mis schien al wat beter weer." Die maandag was hij naar het bu reau gefietst omdat hij wilde pra ten met een leidinggevende over overlast in zijn woonomgeving. „De juiste persoon was niet aan wezig. Ik vroeg of ik mocht wach ten en dat vond men goed. Ik heb de hele dag gewacht, maar om 1715 uur kwamen er twee agentjes naar me toe die me som meerden het gebouw te verlaten. 'Of u gaat eruit, of u bent aange houden', zeiden ze. Toen ben ik beetgepakt en uit het bureau ge zet. Ik voelde me tot op het bot be ledigd." Sinds die tijd zit de oud-vmbo-le- raar Nederlands en gymnastiek voor de deur van het bureau, vijf dagen in de week. Dat de politie commissaris hem verteld heeft dat er communicatiefouten zijn gemaakt en dat die zelfs zijn excu ses heeft gemaakt, verandert voor Van den Berg niets aan de zaak. „Hij heeft me geen kwaad ge daan. Dat zijn die jonge jongens geweest. Ze hebben me diep ge krenkt. U denkt toch niet dat ik hier tien weken voor mijn lol ga zitten?" Volgens politiewoordvoerder Gijs van Nimwegen verstoorde Van den Berg op die tiende november de bezoekers en het personeel van het bureau. Er zou hem ge zegd zijn dat hij zich rustig moest houden, een feit dat Van den Berg ontkent. Van Nimwegen: „Na meerdere waarschuwingen heb ben we hem naar buiten begeleid. Daar was meneer het absoluut niet mee eens." „Waarom de agenten geen excu ses maken? In de eerste plaats om dat wij vinden dat ze niets fouts hebben gedaan. En in de tweede plaats omdat er een klachtenpro cedure loopt. We vinden het niet chic om midden in die procedure Agenten hebben me diep gekrenkt. U denkt toch niet dat ik hier voor mijn lol zit? in te grijpen. Het is meneers ei gen keuze om voor het bureau te gaan zitten. We hebben hem aan geraden om dat niet te doen, om dat het ongezond is. Maar hij is bij zijn volle verstand en hij heeft het recht om daar te zitten." Dus zit Piet van den Berg voor het bureau. In Dordrecht kennen ze hem in middels. Bij het ziekenhuis aan de andere kant van de straat mag hij af en toe opwarmen. De vuil niswagen toetert in het voorbij gaan. Oud-leerlingen brengen hem een broodje. „Mensen komen bij mij hun ver haal doen, over wat ze zelf heb ben meegemaakt. Mensen die ja renlange procedures voeren tegen de politie. Ik ben een klankbord geworden. Ik kan niet tegen on recht. Er zijn zoveel mensen die steeds klagen, maar die als puntje bij paaltje komt, er nooit iets te gen doen. Ik wil een daad stel len." Vervelen doet Van den Berg zich nooit op zijn tuinstoel. „Ik neem mijn krantje mee - die zojuist is weggewaaid - en ik doe een kruis woordpuzzel." En met de politie heeft hij best een aardig contact. Soms komen agenten een praatje met hem maken. „Met kerst kreeg ik een bord eten uit het bureau, met de compli menten van de commissaris en met oudjaar kwamen ze een ap pelflap brengen. Dat zijn toch de dingetjes die je op de been hou den." Piet van den Berg gaat niet weg. „Je moet doen wat je zegt, dan dwing je respect af. Dat was op school ook zo. Ik ben ooit op de fiets naar Heerenveen gestapt toen ik de fabrikant van mijn fiets had verteld dat ik naar hem toe zou komen als hij de gebreken aan mijn fiets niet zou maken. Dat was ruim 240 kilometer. Ik ben er in één ruk heen gere den." Drie verstekelingen op marineschip Aan boord van de Karei Door man, het Nederlandse marine schip dat hulpgoederen voor de strijd tegen ebola naar West-Afrika heeft vervoerd, zijn drie verstekelingen aange troffen. De drie blijken in de haven van Dakar in Senegal, waar het schip op de terugweg naar Nederland een tussenstop maakte, via de touwen aan boord te zijn geklommen. Ze hadden zich verschanst in on der meer een reddingsboot. De verstekelingen worden za terdag bij terugkeer in Den Hel der overgedragen aan de mare chaussee. 'Nederlanders schoten in Mali ter verdediging' De Nederlandse luchtaanval op re bellen van MNLA in het noorden van Mali was een antwoord op be schietingen op VN-blauwhelmen met zware wapens. Dat beweert Minusma, de VN-missie in Mali. Blauwhelmen mogen geweld ge bruiken om burgers, personeel en materieel te beschermen. Bij de Nederlandse luchtaanval zijn vol gens de rebellen vijf mensen ge dood en meerdere mensen ge wond geraakt. Minusma zegt dat er eerst waarschuwingsschoten zijn gelost in de richting van het voertuig van waaruit de beschie ting op de blauwhelmen werd ge leid. Staatssecretaris Fred Teeven van Asielzaken komt financieel toch over de brug naar gemeenten die tijdelijk kosten moeten maken om uitgeprocedeerde asielzoekers 'bed, bad en brood' te verschaffen. Teeven schrijft de Tweede Kamer dat hij dit heeft beloofd tijdens een overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Teeven is geen voorstan der van dit natje en droogje voor de groep vreemdelingen, maar moet rekening houden met een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Die houdt in dat de overheid tijdelijk nachtopvang, een douche, ontbijt en een avond maaltijd moet bieden. Dat moet gebeuren totdat het Comité van Ministers van de Raad van Europa een standpunt over de kwestie heeft ingenomen en dan ook nog in de twee maanden daarna. Kamerleden van de PvdA en Christenunie noemen de tege moetkoming van Teeven verstan dig. De VNG zegt al sinds 2010 bij het Rijk te pleiten voor een ver goeding voor de kosten die ge meenten maken om opvang te bie den aan vreemdelingen. Rechter: Geen uitlevering Sabir K. De Nederlands-Pakistaanse ter reurverdachte Sabir K. mag niet aan de VS worden uitgele verd. Dat heeft de rechter in Den Haag gisteren in een kort geding bepaald, laat de advo caat van K., André Seebregts, weten. Volgens Seebregts is de rol die de Amerikaanse gehei me dienst CIA heeft gespeeld bij de aanhouding en marte ling van K. in Pakistan, nog al tijd niet opgehelderd. De rech ter is dat met hem eens. K. wordt door de VS verdacht van terroristische activiteiten te gen Amerikaanse troepen in Af ghanistan. kan slecht en onrecht' 'Ik teg' door Nadia Berkelder Piet van den Berg Piet van den Berg zit al weken in een tuinstoel voor het politiebureau in Dordrecht, foto Ries van Wendel de Joode/HH DEN HAAG BAMAKO DEN HAAG DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8