24 Maanden 50% korting en de Apple iPhone 4s twv €399.- Nederland wil tegengif voor Russische propaganda Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BINNENLAND 7 van £4Ü> voor Nu nog verder in prijs verlaagd! 180MIN 120SMS 300MB Vodafone Voordeel Web 101 iKSl den wat er is gebeurd „In juli is de val van Srebrenica precies twintig jaar geleden. Ik denk dat er dan nog wel wat din gen boven tafel zullen komen." Er loopt een procedure om overste Karremans voor de rechter te krij gen. Vindt u dat terecht? „Ik heb veel kritiek op zijn func tioneren als commandant van Dutchbat, maar vind dit discuta bel. Karremans viel toen in de commandolijn van de VN en dan kun je niet vervolgd worden." Er lopen ook rechtszaken van nabe staanden van de slachtoffers. Zij houden Nederland mede-verant woordelijk voor de dood van hun fa milieleden. Moet Nederland hen schadevergoeding betalen? „Nederland heeft gezegd: 'We zijn niet verantwoordelijk, maar we voelen het ons wel'. Als je dat zegt, afgezien van het feit of het klopt, geef dan geen 20.000 euro per slachtoffer, maar betaal de na bestaanden samen een paar mil joen, dan ben je ervan af." Na Srebrenica hebt u niet meer in Nederland gewerkt. Nu u buiten dienst bent woont u in Duitsland. Waarom is dat? „Ik was 'politiek besmet'. Defen sie wilde mij niet meer op een post in Nederland hebben. In 2005 ben ik de dienst uitgegaan. Ik wil niet meer in Nederland wo nen. Ik wil niet geconfronteerd worden met collega's die achter mijn rug om over me spraken." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Voorvragen en meer informatie bel: 0900-0603 <e 0,45 per gesprek) De organisatie die de opdracht heeft gekregen, European Endow ment for Democracy (EED), on derzoekt de haalbaarheid van on afhankelijke media-initiatieven in het Russisch, gericht op Russisch- sprekende burgers in de voormali ge Sovjetrepublieken aan de rand van de EU, en de Baltische Staten. Volgens EED-directeur Alastair Rabagliati wordt gekeken naar 'realistische scenario's voor nieu we, onafhankelijke media-initia tieven als 'vrije' radio en tv, en de mogelijkheden op social media en internet'. De studie wordt gepresenteerd op een top in Riga op 21 en 22 mei, waar de Europese regeringslei ders hun banden aanhalen met de staatshoofden van Oekraïne, Moldavië, Wit-Rusland, Arme nië, Azerbeidzjan en Georgië (het zogenaamde Oostelijke Partner schap), met name op strategisch en economisch gebied. Al in het voorjaar van 2014 opper de de voorzitter van het Poolse parlement Radek Sikorski, toen minister van Buitenlandse Zaken, het idee om een door de EU be taalde, Russisch tv-zender op te zetten. Dit was vlak na de Russi sche invasie in Oekraïne. Met dat idee gebeurde niets tot Nederland met de ramp met MH17 in Oekraï ne zelf hard werd geconfronteerd met Russische misleiding en des informatie. De opdracht tot het onderzoek past in de groeiende behoefte in de EU aan betere informatievoor ziening aan Russisch-sprekende burgers. „De Russische propagan da is schadelijk", zei minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) maandag in Brussel. Russen krijgen continu verhalen voorgeschoteld over hoe slecht het leven is voor de burgers in de EU Zowel in Rusland als daarbuiten krijgen die burgers via traditione le (tv-)kanalen en sociale media aan de lopende band verhalen voorgeschoteld over hoe slecht het leven is voor de burgers in de EU, hoe verderfelijk hun leiders zijn en hoe ziek de maatschappij is. Zo bracht iTV.ru het nieuws dat lagere schoolkinderen in Duitsland op school in de gehei men van de Kama Sutra worden ingewijd, terwijl een andere zen der beweerde dat kinderen in Li touwen 'op last van Brussel' moe ten leren masturberen. Er zijn ook talloze filmpjes over de economisch erbarmelijke staat waarin de EU zou verkeren. Een Letse diplomaat: „Ze tonen bij voorbeeld beelden van een straat in Stockholm, waar de stoep ver zakt is en vol gaten zit. Die zijn echter in Rusland opgenomen en ze gebruiken steeds dezelfde ac teurs." Het Nederlandse initiatief is niet het enige. Denemarken, Estland, Litouwen en het Verenigd Ko ninkrijk hebben de Europese hoofdsteden vorige week opgeroe pen samen met de NAVO een 'strategische communicatie' op te zetten. De vier landen noemen de Russische media-campagnes 'een ware dreiging voor de veiligheid aan de oostelijke randen van de EU'. Maar de EU reageert niet goed: 'ze stuurt boodschappen die te technisch zijn en emotio neel niet aanspreken'. Ze willen dat EU-buitenlandchef Frederica Mogherini met een plan komt om 'actief vijandige propaganda af te breken'. Karremans viel in de commandolijn van de VN en dan kun je niet vervolgd worden WOENSDAG 21 JANUARI 2015 €20.- MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL 180MIN 120SMS 300MB £40€20.- €0.- 240MIN 180SMS 400MB £457- €22.50 €0.- 360MIN 240SMS 400MB £551- C27.50 €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! De Srebrenica-dagboeken, Charlef Brantz. Karakter Uitgevers. Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. Na de inname van moslimen clave Srebrenica vluchtten in 1995 duizenden inwoners van de stad naar de nabijgele gen plaats Potocari. Hier wer den de mannen en jongens door Servische militairen ge scheiden van de vrouwen en kinderen en, naar later bleek, geëxecuteerd, foto HH Charlef Brantz, oud-kolonel door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - De Nederlandse regering laat in Brussel onderzoeken hoe de EU tegengas kan geven aan Russi sche desinformatie en anti-Europe- se propaganda. Daarvoor heeft Den Haag naar verluidt een half mil joen euro op tafel gelegd. Polen en Letland doen ook een bescheiden duit in het zakje. Minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7