Bekeuring betalen in termijnen moet gijzelingen voorkomen a 6 BINNENLAND DUTCHBAT MUZIEKREIZEN! Vandaag verschijnt het boek met de aantekeningen van Charlef Brantz, kolonel tijdens de val van Srebrenica. m De Nationale Ombudsman heeft deze week een onderzoek aange kondigd naar zogeheten gijzelin gen bij het niet betalen van ver keersboetes. De overheid kan wan betalers vastzetten om ze tot beta len te dwingen. In 2014 heeft justi tie 130.000 keer een verzoek tot gijzeling ingediend bij een kan tonrechter omdat mensen hun be keuring niet hadden betaald. Vol gens het Openbaar Ministerie be taalde 40 procent van de mensen daarna alsnog. Een deel van de mensen moest de cel in. Het probleem ligt bij het Centraal Justitieel Incasso Bureau, zeggen advocaten en de ombudsman. Die instantie zou star zijn. „Er zijn be talingsregelingen mogelijk, maar Gijzelingen worden gebruikt als drukmiddel. De bekeuring zelf verdwijnt er niet door alleen onder bepaalde voorwaar den", laat de ombudsman weten. „Als het CJIB vaker een betalings regeling treft is het probleem op gelost", zegt advocaat Michaël Dol, die veel gijzelingszaken heeft gedaan. „Dat zal de staat een hoop geld besparen." De ombuds man onderzoekt of en hoe er eer der ingegrepen kan worden om gijzelingen te voorkomen. Rechters wijzen verzoeken tot gij zeling vaak af als blijkt dat men sen echt niet kunnen betalen, maar dan moeten ze wel naar de zitting komen om voor zichzelf te pleiten. De rechtsbijstand voor mensen die zelf geen advocaat kunnen betalen, is voor dit soort zaken afgeschaft. „Dat is ernstig", vindt Dol. „In het verleden heb ik dit soort zaken veel gedaan, soms drie of vier op een dag, maar dat kan echt niet meer." Gijzeling wordt gebruikt als druk middel. De bekeuring zelf ver dwijnt er niet door. Sterker nog: het komt voor dat mensen meer dan eens in de gevangenis belan den vanwege dezelfde boete. Staatssecretaris Fred Teeven van Justitie heeft de Tweede Kamer la ten weten dat het dit jaar moge lijk wordt om boetes van 225 euro of hoger in termijnen te betalen. Hij zegt te verwachten dat daar mee een groot aantal betalingspro blemen kan worden voorkomen. www.effeweg.nl of bei 0529 - 46 96 67 HILVERSUM - Op io juli 1995 tuur de kolonel Charlef Brantz naar de lucht boven Bosnië om te kijken waar de beloofde luchtsteun bleef. De vliegtuigen kwamen niet. Een dag later viel de enclave Srebrenica. Het kostte uiteindelijk zevenduizend moslimmannen hun leven. „Ik weet zeker dat het een voorbereide aanval van Mla dic was." Brantz was in 1995 de plaatsver vangend VN-commandant van de sector Noordoost in Bosnië. Van uit Tuzla was hij de baas over alle VN-troepen in dat gebied. Daar mee was hij de direct leidingge vende van luitenant-kolonel Thom Karremans, de comman dant van Dutchbat, het bataljon dat Srebrenica moest bescher men. Minutieus hield Brantz tij dens de Joegoslavische burgeroor log een dagboek bij. Nu, bijna twintig jaar later, worden die aan tekeningen gepubliceerd. Vanaf vandaag liggen ze in boekvorm in de winkel. „Ik wilde het al eerder doen, maar ik wilde ook over documenten kunnen beschikken om mijn con clusies te kunnen onderbouwen", zegt de oud-kolonel. „Die infor matie kwam maar langzaam los." Brantz maakte in de jaren na de val van Srebrenica van zijn hart geen moordkuil. Hij verscheen voor onderzoekscommissies en was kritisch op Dutchbat en de in ternationale bevelvoerders van de VN. In zijn boek ontkracht hij on der meer 'het mantra dat Dutch bat alles heeft gedaan wat het kon doen'. „De Britten, die in een an dere enclave waren gelegerd, scho ten wel terug. En zij hadden een evacuatieplan voor de bevolking opgesteld." Die enclave werd niet veroverd door de Serviërs. Ex-Dutchbatters reageerden dit weekend kwaad op die stelling. U stelt dat de enclave Srebrenica door de internationale militaire en politieke top is opgeofferd voor een groter vredsesverdrag in Joegoslavië. „Ja, want de luchtsteun kwam niet. En als die wel was gekomen, was ze waarschijnlijk bewust niet zo groot geweest dat het echt ver schil had gemaakt. Het plan van generaal Mladic om Srebrenica in te nemen, is ook geen impulsief plan geweest en dat moet men hebben geweten." Zal er ooit nog precies duidelijk wor- door Nadia Berkelder DEN HAAG - Dit jaar wordt het mo gelijk om hoge bekeuringen in ter mijnen te betalen. Nu is dat lastig, met als gevolg dat mensen soms zelfs de gevangenis in moeten om dat ze hun boetes niet kunnen be talen. effeweg.nl Ellmau, Oostenrijk Rock 'n Roll in Thüringen va.159 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension - inclusief gevarieerd avondprogramma! Highlights: Wartburg, Eisenach, Rock 'n Roll avonden, Mariënglashöhle Muziekspektakel in Tirol va.€279 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension - inclusief drankarrangement! Highlights:Tiroler muziekavonden, natuurtocht Schliersee, Innsbruck Zillertaler Musikantenparade va.€369 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension - inclusief drankjes tijdens de diners! Highlights: Muziekavonden, Kitzbüheler Alpen, Oldtimer tractorrondrit Alpenlandischer Musikherbst va 509 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension - inclusief entree feesttent! Hét muziekfestival van de Oostenrijkse Alpen! Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 'Srebrenica werd opgeofferd' door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6