Een Amerikaans album met een Zeeuwse saus Verkoop van appartementen in Planning verdubbeling 'Duinhof-Oost' kent goede start Tractaatweg onbekend 28 ZEEUWS-VLAANDEREN KERKJUBILEUM De Goede Herderkerk in Terneuzen is al vijftig jaar meer dan alleen een plek om je geloof te beleven. The Old World, dat op zowel cd als vinyl verschijnt, is een zoge noemd 'crowdfundingproject' via het platform Voor de Kunst. Sym pathisanten doneerden geld, waar mee Broek de financiering voor de opnames van zestien zelfge schreven bluegrassnummers met zijn Brockettes (Lizz Sprangers en Geertje van de Berg) rond kreeg. Richtte Broek (44) zich eind jaren negentig en begin van deze eeuw vooral op blues met de band The Eurocasters, nu gaat zijn hart voor al sneller kloppen van bluegrass en andere aan country gerelateer de stijlen. The Old World werd een meerjarenproject. „Ik had al heel lang schetsen van het plan in mijn hoofd. Ik had het idee om iets te doen met verhalen van vroeger uit de streek waar ik ben opgegroeid", vertelt Broek. „De ti telsong The Old World gaat over iemand die zijn heil gaat zoeken in Amerika. Mijn opa en vader ver telden vroeger dat in de jaren twintig veel mensen uit Zeeland met de boot naar Amerika gin gen, in de hoop op een beter le ven. Mijn opa zei dat er mensen terugkwamen met pakken geld. Ze hadden keihard moeten wer ken, maar hadden wel een beter leven gekregen. Dat intrigeerde mij als klein mannetje al." Meerdere nummers op het album zijn gebaseerd op dit thema. Ande re nummers zijn persoonlijker van aard Love me stillof gaan over Zeeuwse legendes, zoals het nummer Flyin' Dutchman's Curse. Dat verhaalt over Willem Vander- decken, de volgens de overleve ring uit Terneuzen afkomstige ka pitein van het spookschip De Vlie gende Hollander. Broek trok voor de opnames een behoorlijk blik aan muzikanten open. Zo zijn op The Old World onder anderen The Blue Grass Boogiemen, Joost van Es, Janos Kooien, Jeroen Schmoll, Terneuze- naar Laurens Joensen en Her mans vader Broek senior te horen. Het album wordt uitgebracht op cd en vinyl en is digitaal te verkrij gen op iTunes, Spotify en Deezer. Op zaterdag 31 januari is er een al bumpresentatie in Porgy Bess in Terneuzen. Vanaf 21.00 uur wordt Broek junior bijgestaan door zijn Brockettes, Blue Grass Boogiemen, Laurens Joensen en Herman senior. De entree is 10 euro, inclusief 2,50 euro korting op het album. Een dag later speelt Brock in café Crossroads in Antwerpen. TERNEUZEN - Jannie Drabbe en Corrie Sutterland hebben het er dinsdagmiddag weer druk mee. De befaamde rommelmarkt mag dan misschien 'maar' drie keer per jaar plaatsvinden in de Goede Herderkerk in Terneuzen, maar het inzamelen en sorteren van spullen houdt nooit op. Het is een mooi voorbeeld van wat dominee Huub Smeets even hiervoor al aanstipte. Het aantal dopelingen en sterfgevallen in de PKN-gemeente in Terneuzen staat niet in verhouding (oftewel; de geloofsgemeente krimpt), maar de betrokkenheid van de meeste kerkgangers daalt niet. En die beperkt zich niet tot de dienst op zondag, maar juist in toene mende mate tot andere momen ten. „Je ziet duidelijk een verschui ving in de manier waarop men sen de kerk beleven", legt Smeets uit. „Vroeger, en ik stam uit die tijd, stond de eredienst op zondag centraal. Maar nu is een koorrepe titie, het inzamelen van spullen voor de rommelmarkt, een creatie ve middag voor kinderen of deel name aan een gesprekskring steeds belangrijker om betrokken heid bij de kerk te voelen. De kerk wordt ook veel leuker als je meedoet. Dan wordt het iets van jezelf. De kerk, dat ben je zelf. Het is niet een 'ze' of een 'instituut'. Nee, je bent zelf verantwoorde lijk." Vooruitkijken, dat is wat Smeets graag wil doen samen met de mensen die verbondenheid met de Goede Herderkerk voelen. Een terugblik zou tijdens de viering van het vijftigjarig jubileum mis schien logischer zijn, maar daar kiest de gemeente juist niet voor. Nou vooruit, toch even dan. De Goede Herderkerk werd gebouwd in een tijd dat Terneuzen door de komst van chemiereus Dow enorm groeide. De architecten moesten het aan de Koninginne- laan doen met een klein stuk grond, wat mede de reden is dat de kerkzaal op de eerste etage is gebouwd. Vanaf dag één had de (hervormde) Goede Herderkerk niet alleen een kerkelijke, maar ook een wijkfunctie. En dat heeft het godshuis nog steeds. Rommel markten ten behoeve van de kerk worden door mensen van diverse pluimage bezocht, net zoals er op oudjaarsdag in de meest uiteenlo- Je ziet een verschuiving in de manier waarop mensen de kerk beieven pende huishoudens oliebollen van 'protestantse makelij' worden gehapt. Het project Kerk en Keu ken is nog zo'n voorbeeld; drie keer per maand wordt er in de kerk voor zo'n veertig mensen ge kookt. „Daarbij maakt het echt niet uit van welke kerk je bent. Misschien ga je wel helemaal niet naar de kerk. Die open houding is er altijd al geweest." Zo ook op 1 februari, als de Protes tantse Gemeente het jubileum viert. Omwonenden hebben een uitnodiging in hun brievenbus ontvangen. En kun je niet komen, dan is de live-uitzending via inter net misschien een optie. Want ook dat is de toekomst; elke dienst wordt door cameramensen vakkundig vastgelegd. Je zou er voor thuis kunnen blijven om dat eens te zien. Smeets: „Internet herbergt het gevaar dat mensen niet meer naar de kerk komen, maar tegelijkertijd biedt het ook kansen. Die camera's moeten be diend worden. En er moet gezon gen worden door een koor, want anders wordt het maar een saai ra diopraatje in beeld. Dat zorgt dus voor betrokkenheid. Ik weet dat er naar de diensten wordt geke ken, tot ver buiten Terneuzen. Denk alleen maar eens aan fami lieleden in het buitenland, die niet bij een belangrijke gebeurte nis kunnen zijn." Geloofsbeleving verandert, in een rap tempo. De PKN-gemeente probeert daar op in te spelen, met dezelfde open houding die de Goede Herder kerk al vijftig jaar kenmerkt. Het thema van alle jubileumfestivitei ten is dan ook niet voor niets 'han den en voeten geven aan onze dro men. Doet u mee?' Dat zegt Philippe Muylle, direc teur-generaal van initiatiefnemer Compagnie Het Zoute. Duinhof- Oost komt aan de ooste lijke toegang van het kustdorp, op de huidige plek van de parking met de kikkerputten. Er komen drie gebouwen van vier etages hoog, met bij elkaar zestig appar tementen. De bouwstijl is te ver gelijken met de gebouwen op Duinhof-Zuid, op een steenworp afstand. Ernaast, richting wijk De Braban der, komt een woonwijkje met 29 recreatiewoningen; deels vrij staand en deels twee-onder- één- kap. De verkoop daarvan begint binnen enkele weken, kondigt Muylle aan. Hij vindt het nog te vroeg om hard te juichen. „Maar de grote belangstelling toont wel aan dat de markt nog niet verza digd is." De bouw van Duin hof-Oost begint, verwacht Muyl le, net voor of net na de zomer. Tegen die tijd zijn de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van 116 nieuwe appartemen ten aan het Duinplein in Cad zand-Bad al bezig, hoopt Muylle. Die appartementen komen in twee gebouwen: De Branding en Strandresidentie. In die laatste wordt het huidige Strandhotel geïntegreerd. In antwoord op vragen van Staten lid Johan Robesin (Provinciaal Be lang Zeeland) heeft het dagelijks provinciebestuur gisteren laten weten dat er nog geen exacte plan ning te geven is, 'zolang het pro ject niet is aanbesteed'. Robesin stelde zijn vragen naar aanleiding van berichtgeving dat de Tractaat weg niet in 2017, zoals eerder ge meld, maar 'pas' in 2018 verdub beld zal zijn. Dit bleek uit de web site van de provincie. Het dagelijks provinciebestuur be vestigt in reactie op Robesin overi gens wel dat vertraging op de loer ligt. De vrijwillige grondverwer ving en ruilverkaveling worden zorgvuldig opgepakt, wordt aange geven, en kosten meer tijd dan ge pland. 'Zodra deze zaken concreet zijn, gaan we het werk aanbeste den en kan de planning concreter worden'. Over de aankoop van wo ningen in Axelse Sassing - drie van de zeven zijn nog niet verwor ven - wordt in de antwoorden met geen woord gerept. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense muzi kant Herman Broek junior levert met The Old World een album af dat heel Amerikaans klinkt, maar is doorspekt met een heel scala aan Zeeuwse invloeden. Al een halve eeuw een heel open houding door Raymond de Frel Herman Broek junior liet zich voor het bluegrassalbum The Old World on der meer inspireren door verhalen over Zeeuwse emigranten. Dominee Huub Smeets door Martijn de Koning CADZAND-BAD - De verkoop van ap partementen in het toekomstige Duinhof-Oost in Cadzand-Bad loopt lekker. In de eerste twee we ken zijn een tiental van de bij el kaar zestig beschikbare apparte menten verkocht. Aan de entree van Cadzand- Bad komen zestig apparte menten en een woonwijkje met 29 recreatiewoningen. door Harmen van der Werf AXEL - Wanneer de Tractaatweg tussen Terneuzen en de Belgische grens bij Zelzate verdubbeld zal zijn, staat nog in de sterren ge schreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63