Deel raad Kapelle wil meer inzicht projecten Allévo ontslaat 105 medewerkers Buurtpreventieteam Goese Polder een feit 66 Omdat dit schip 'n visserijnummer heeft, kunnen we straks educatieve sleepjes maken Meten is weten voor bewoners 28 BEVELANDEN en THOLEN OOSTERSCHELDE Omgebouwde kokkelkotter YE-100 brengt toeristen nog dichter bij onderwaterleven Oosterschelde. KIJKDAG RIETZANGER meter aan de achterkant. Hiermee kunnen we ook als er maar een meter water staat over de mossel percelen varen", vertelt Arjan. „Omdat het Oosterscheldewater zo helder is, kun je als je zachtjes vaart de mossels op de bodem zien verwateren", vult Mia aan. Ander bijkomend voordeel is dat Arjan met de Adriaan Marinus YE-ioo, zoals het schip straks heet, heel dicht tegen de bij laag water droogvallende zandplaten aan kan varen. Mia: „Met de loop plank waarmee dit schip is uitge rust, kunnen we passagiers com fortabel de plaat op laten lopen." Met name de 'eerste plaete', een zandbank voor de kust van Yerse- ke waar veel schelpen liggen, zal deze zomer vaak worden aange daan. „Op deze zandplaat werden vroeger veel schelpdieren ge kookt, waarna de schelpen ge woon over boord gingen. Kinde ren kunnen zich daar nu hele maal uitleven", zegt Mia. De on dernemers willen op die plaat ook fruits de mer aan lange tafels gaan serveren. „Eten op de bo dem van de Oosterschelde en de lege schelpen kun je gewoon op de grond gooien", lacht ze. Arjan en Mia zochten al langere tijd naar een passagiersschip met beperkte diepgang. Arjan: „Op het moment dat de kokkelvloot werd gesaneerd, waren er zo'n 35 tot 40 kotters. Een aantal daarvan is nog steeds te koop. Je kunt zelf wel zo'n schip verbouwen, maar dat is eigenlijk niet rendabel." Eind vorig jaar stuitten de onder nemers op de TX-20, die al hele maal is aangepast voor vervoer van mensen. Zo zijn alle relingen minimaal een meter hoog. Mia: „Wat is heel bijzonder is, is dat dit schip is goedgekeurd om met 150 mensen te varen én dat het nog een visserijnummer heeft. Daardoor mogen we legaal sleepjes met een kleine kor trek ken. Zo kunnen we aan boord la ten zien wat er allemaal in het wa ter leeft. Met de Adriana mocht dat niet, ook al zouden we alles weer terug in het water doen. Hans Braak van de SP heeft zich sterk gemaakt om voor educatieve visserij een uitzondering te ma- YERSEKE - In de zeventien jaar dat Arjan Huissen uit Yerseke kokkel visser was, werd hij regelmatig aangesproken door toeristen op de 'kaaie'. „'Kunnen we hier ook een rondvaart maken?', vroegen ze dan. In die tijd bood niemand dat nog vanuit Yerseke aan." Vijftien jaar geleden stapte hij zélf in dat 'gat in de markt' door rondvaarten te organiseren onder de vlag van Marstrand. „Dat was een paar jaar voor dat de overheid een einde maakte aan de mechani sche kokkelvisserij. Arjan zag de bui hangen en heeft op tijd de ba kens verzet", zegt zijn vrouw Mia. Met succes, want met de Adriana zijn de afgelopen jaren duizenden mensen de Oosterschelde op ge weest voor een natuurexcursie, zeehondentocht of een rondvaart die in het teken staat van de mos sel- en oestercultuur. Sinds kort zijn de eigenaren van Marstrand Rondvaarten weer in het bezit een kokkelkotter, de TX20 is afgelopen weekend van Oudeschild naar de nieuwe thuis haven gevaren. „Het is de bedoe ling dat dit schip op termijn de Adriana vervangt", vertelt Mia. De ondernemers waren al een tijdje op zoek naar een nieuw schip. „De Adriana steekt onge veer 1,50 meter diep. Dit nieuwe schip heeft aan de voorkant een diepgang van zo'n veertig centi meter, dat oploopt tot zestig centi- Het college presenteerde gister avond tijdens de raadsvergade ring een lijst van projecten voor dit jaar en een doorkijkje naar 2016, maar dat vond een aantal raadsfracties lang niet genoeg. Met name PvdA en Christenunie meenden dat ze hierdoor hun volksvertegenwoordigende taak niet waar kunnen maken. „We hebben afgesproken dat we de inwoners van Kapelle eerder betrekken bij ontwikkelingen. We moeten dus weten wat we de inwoners de komende jaren te bie den hebben. Ook is het voor de kwaliteitsverbetering van de raad essentieel dat we weten wat we de komende vier jaar kunnen ver wachten. Alleen voor dit jaar en een beetje voor 2016 is veel te ma ger. Ook met het oog op de ko mende bezuinigingsdiscussie heb ben we veel meer inzicht nodig." Pierre Kruizinga (Christenunie) vroeg zich af of de raad nog wel serieus wordt genomen. „Zitten we hier voor spek en bonen of wordt al aangestuurd op een nieu we gemeentelijke herindeling?" Voorzitter Bas Pors van de agenda commissie had een motie in voor bereiding om het college op te dra gen met een uitgebreidere plan ning tot 2018 te komen om de raad haar kaderstellende en con trolerende taak veel beter te kun nen laten uitvoeren. Burgemeester Anton Stapelkamp stelde voor, eventuele aanpassin gen eerst met de agendacommis sie te bespreken, maar dat vond Bommer niet voldoende. Ze vroeg een uitspraak van de raad om de zaak helder te krijgen. „Is het niet kunnen of niet willen?" Het bleef stil bij de andere frac ties. „Ik ga hier geen antwoord op geven", zei Siwart Mackintosh (CDA). Het CDA vond een plan ning van anderhalf jaar overigens voldoende. Tiny van Loon (WD) vond verder in de toekomst kij ken koffiedik kijken. Omdat partijen er niet uit kwa men komt het voorstel volgende maand terug. In november vorig jaar werd al be kend dat de organisatie als gevolg van veranderingen en bezuinigin gen in de zorg vijftig voltijdbanen zou schrappen, maar nu is dus duidelijk geworden om hoeveel mensen het gaat. De betrokken werknemers zijn maandag al persoonlijk ingelicht. Volgens een woordvoerster zijn er goede sociale regelingen. Allévo is actief op de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland en Tholen. Met het schrappen van de arbeidsplaat sen voegt Allévo zich in de rij van zorgorganisaties die mensen moe ten laten gaan. Zorgstroom en Stichting WVO Zorg op Walche ren en ZorgSaam in Zeeuws- Vlaanderen brachten eerder deze onheilstijding. In totaal verliezen in Zeeland honderden zorgmede- werkers hun baan. De gemeenten in de Oosterschel- deregio hebben met Allévo wel af gesproken dat alle mensen die nu al een indicatie hebben voor huis houdelijke zorg, éérst een gesprek Allévo is niet de eerste zorg organisatie die mensen ont slaat. In Zeeland treft dat honderden medewerkers. moeten krijgen voordat ze even tueel gekort worden op de huis houdelijke hulp. De zorgaanbie der is hiermee de afgelopen tijd meermalen de fout in gegaan. Klanten kregen op voorhand al te horen dat ze maximaal twee uur zorg konden krijgen, zonder dat er een gesprek geweest was. „Wij gaan er nu van uit dat Allévo alle gemaakte afspraken nakomt", zegt wethouder Cees van den Bos van Schouwen-Duiveland. „Het is een nieuw proces en dat moet nog een beetje uit de verf ko men." De gesprekken mogen wél gevoerd worden door de eigen huishoudelijke hulpen. Daarover was veel onrust ontstaan onder de mensen die huishoudelijke hulp hebben. De zestien leden die het team nu telt, en die een training hebben doorlopen, kregen in wijkgebouw De Spinne een certificaat, pasje, hesje en jas uitgereikt door wijk wethouder André van der Reest. Hij vindt het positief dat het buurtpreventieteam er is geko men, zei hij. „Het speelt in op de maatschappelijke ontwikkeling dat burgers zich verantwoordelijk voelen voor hun eigen wijk." Ook de gemeente, welzijnsorgani satie SMWO en de politie zijn be trokken bij het team. Initiatiefne mer en wijkbewoner Rini van Son is blij dat het team ofïïceel van start kan gaan. „Zeker met de ze kleding kunnen we nu fatsoen lijk voor de dag komen." Volgens wijkagent Martin Reijntjens laten de eerste resultaten van het 'eer ste echte buurtpreventieteam in Zeeland' zich al gelden. Er staat ook al een tweede trainingsronde op stapel, maar vrijwilligers kun nen zich blijven aanmelden via twins57@zeelandnet.nl. Kotter is terug Het dek van de voormalige kokkelkotter. Het schip is door de vorige eige naren al uitgerust met een loopplank die zowel omhoog als omlaag kan. door Joeri Wisse Arjan Huisssen HEINKENSZAND - Het was gisteren een kijkdag in het nieuwe appartementen complex Rietzanger aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. De toekomstige be woners van de 28 appartementen grepen deze mogelijkheid aan om de maten te nemen voor de stoffering. Zoals de heer en mevrouw Verbeem dat gisteren deden. De oplevering van Rietzanger is op 12 maart, foto Ruben Oreel door Frank van Cooten KAPELLE - De gemeenteraad van Ka pelle krijgt wellicht iets meer te weten over de langetermijnplan- ning van de gemeente. door Luc Oggel en Melita Lanting GOES - Zorgorganisatie Allévo in Goes ontslaat 105 mensen. Het gaat om huishoudelijke hulpen. door Luc Oggel GOES - Ze liepen de afgelopen maanden al bij wijze van promotie, maar sinds gisteravond bestaat het buurtpreventieteam Goese Polder officieel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59