dan doping' Met poen wordt Qatar handbalnatie Favorieten voor de titels overleven eerste ronde makkelijk SPORT 35 MELBOURNE - Twee topfavorieten voor de eindzege in de Australian Open zijn gisteren voortvarend begonnen aan het Grand Slam- toernooi van Melbourne. De Zwitserse titelverdediger Stan Wawrinka rekende in de eerste ronde eenvoudig af met de Turk Marsel Ilhan (6-16-4 6-2), de als eerste geplaatste Servische tennis ser Novak Djokovic versloeg zon der grote inspanning de Sloveen se qualifier Aljaz Bedene (6-3 6-2 6-4). Djokovic jaagt in Melbourne op zijn vijfde titel. Hij won de Austra lian Open voor het laatst in 2013, vorig jaar strandde hij in de kwart finales. Wawrinka keeg de num mer een van de wereld toen op de knieën. Djokovic was dinsdag in minder dan twee uur klaar met Bedene, die eerder deze maand nog verras send in de finale stond van het ATP-toernooi in Chennai. De als vijfde geplaatste Japanner Kei Nishikori drong ook door tot de tweede ronde. Hij trof in de Spanjaard Nicolas Almagro een voormalig speler uit de mondiale top tien en een erkende 'hardhit ter', maar de Japanner raakte niet van slag. De finalist van de US Open in 2014 won in drie sets: 6-4 7-6 (1) 6-2. Bij de vrouwen heeft Serena Willi ams ten koste van de Belgische Alison van Uytvanck de tweede ronde van de Australian Open be reikt. De nummer een van de we reld sleepte de eerste set razend snel met 6-0 binnen, maar werd in het tweede bedrijf iets meer op de proef gesteld door haar oppo- nente. Williams maakte de partij na een uur uiteindelijk met 6-4 af. Munsterman stopt als voorzitter Joop Munsterman (63) stopt na dit seizoen als voorzitter van FC Twente. Hij kondig de zijn vertrek gisteren aan tijdens de nieuwjaarsrecep tie van zijn club. Munsterman legt al zijn werkzaamheden bij FC Twente neer. Hij wordt als voorzitter opgevolgd door Aldo van der Laan, de huidi ge vicevoorzitter. Cypriotisch voetbal plat door staking De Cypriotische voetbal bond heeft alle competitie- en bekerduels tot maandag moeten uitstellen. Die maat regel nam het bestuur nadat de scheidsrechters voor mi nimaal een week in staking waren gegaan. De arbiters zijn alle bedreigingen, inti midaties en geweldpleging aan hun adres volledig beu. Nieuwe bondscoach voor volleybalsters De Nederlandse volleybal- bond heeft een nieuwe bondscoach voor het vrou wenteam gevonden. De op volger van Gido Vermeulen, die de overstap maakte naar de mannen, wordt morgen gepresenteerd. Naar verluidt gaat het om de Italiaan Gio vanni Guidetti. Klitsjko bokst voor 27e keer om titel De Oekraïense bokser Vladi mir Klitsjko bokst op 25 april in New York voor de 27e keer om de wereldtitel. De 38-jarige zwaargewicht, wereldkampioen bij de bon den IBF, WBA en WBO, treft de Amerikaanse prof Bryant Jennings. Klitsjko is sinds 2006 onge slagen en na Joe Louis de langst regerende kampioen in het zwaargewicht. naïeve voorstelling van zaken. Westerse gokbedrijven monitoren volgens haar vooral om eigen ver lies te voorkomen. „Ze zeggen ook dat ze sommige zaken als wedden op eerste ingooi, penalty's en gele kaarten niet kunnen schrappen omdat de gokkers dan weglopen naar de bureaus in het oosten. Daar geloof ik niets van." De KNVB is vast van plan om de invoering van de nieuwe gokwet (die voornoemde westerse bedrij ven legaal toegang geeft tot de Ne derlandse markt) aan te grijpen om het gokken op laagdrempelige zaken als corners, ingooien en gele kaarten te verbieden. De grote be drijven zien dat niet zitten omdat dat soort weddenschappen niet de bron van het kwaad zijn. De men sen die grof geld willen verdienen via gefixte wedstrijden doen dat liever 'onder de radar' in Azië met minder opvallende weddenschap pen als 'winst met drie doelpun ten verschil voor club A'. Olfers beaamt dat spelers die fami lieleden of vrienden geld laten in zetten op een eerste ingooi of gele kaart niet de kern van het pro bleem vormen. „Die kunnen zo zo'n 5000 a 10.000 euro pakken. Dat is leuk voor een uitje of vakan tie, maar meer ook niet." De manier waarop de KNVB het probleem te lijf gaat, draagt de goedkeuring van Olfers. Daarbij gaat het om het inzetten op pre ventie, de clubs langsgaan om spe lers te waarschuwen voor de ron selpraktijken van de fixers, het in stellen van een meldplicht voor wie iets verdachts ziet of zelf wordt benaderd door de valsspe lers en het doorsluizen van infor matie naar justitie. Het is ook vol gens Ram het enige wat de sport bonden kunnen doen in de strijd tegen de gokcriminelen. Dat je met poen zelfs een WK voetbal (in 2022) binnen kunt sleu ren, is bekend. In de aanloop naar dat mega-evenement mogen tal van andere sporten hun beste atle ten naar de woestijn sturen om de wereld te laten zien waartoe Qatar in staat is. Zoals de handballers, die er momenteel hun WK afwer ken. Dat er vaak slechts een paar honderd mensen op de tribunes zitten, speelt geen rol. Handbaltraditie heeft Qatar niet. Goede spelers die zich kunnen meten met de wereldtop even min. Een probleem? Je kaapt de bondscoach van wereldkampioen Spanje - Valero Rivera - weg, natu raliseert een achttal Europese top- spelers en de basis voor het WK is gelegd. De Europese elite is twee jaar geleden ondergebracht bij clubteam El Jaish en mocht zich optimaal voorbereiden op de titel strijd. En duikt er op de valreep een probleem op, geen paniek. Da- nijel Saric, Servische topkeeper van FC Barcelona, kreeg kort voor Kerstmis het verzoek of hij drie maanden lang als Qatari door het leven zou willen gaan. Uiteraard tegen een vorstelijke financiële be loning. Zo staat de Bar^a-goalie vanmiddag met het paars bruin-witte logo van Qatar op zijn borst in het doel tegen uitgere kend Spanje. Een pikant duel, al hebben beide landen zich al ge plaatst voor de achtste finale. Behalve de aanwezigheid van Ri vera en Saric met hun Spaanse in slag, zullen in de Lusail Sports Are na ruim zestig Spanjaarden op de tribune de aandacht trekken. Die zwaaien sinds het begin van het WK bij elk duel van het thuisland met de nationale vlag van Qatar en schreeuwen hun kelen schor bij elk doelpunt van het organise rende land. De fans zijn geselecteerd uit een drietal fanatieke supportersker nen van ploegen uit de Spaanse competitie. Ze zijn opgetrommeld om de onwetendheid van de ei gen Qatarese fans te verbloemen, want die weten - als het om hand bal gaat - van toeten noch blazen. De tegenprestatie? Een gratis va kantie van ruim twee weken in het zonovergoten Qatar, waar de temperaturen in de winter uiterst aangenaam zijn. Inclusief vliegreis en vijfsterrenhotel. WOENSDAG 21 JANUARI 2015 vrij erin toernooikeuze Richel Hogenkamp (rechts) feliciteert de Tsjechische Petra Kvitova met haar overwinning, foto Bernat Armangue/Hollandse Hoogte ENSCHEDE LIMASSOL NIEUWEGEIN NEW YORK door Ivo Op den Camp DOHA-Topsport en Qatar. Een krankzinnige combinatie, want het emiraat heeft nooit een topsporter van enige betekenis voortgebracht. Maar daar zitten de almachtige sjeiks niet mee. Die willen hun olie staatje ter grootte van Zeeland, Limburg en Noord-Brabant samen op de kaart zetten en hanteren daarbij het principe: wie betaalt, die bepaalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54