Vooruit, om te zijn zoals het was SCHOUWEN-DUIVELAND 31 meter aan de achterkant. Hiermee kunnen we ook als er maar een meter water staat over de mossel percelen varen", vertelt Arjan. „Omdat het Oosterscheldewater zo helder is, kun je als je zachtjes vaart de mossels op de bodem zien verwateren", vult Mia aan. Ander bijkomend voordeel is dat Arjan met de Adriaan Marinus YE-ioo, zoals het schip straks heet, heel dicht tegen de bij laag water droogvallende zandplaten aan kan varen. Mia: „Met de loop plank waarmee dit schip is uitge rust, kunnen we passagiers com fortabel de plaat op laten lopen." Met name de 'eerste plaete', een zandbank voor de kust van Yerse- ke waar veel schelpen liggen, zal deze zomer vaak worden aange daan. „Op deze zandplaat werden vroeger veel schelpdieren ge kookt, waarna de schelpen ge woon overboord gingen. Kinde ren kunnen zich daar nu hele maal uitleven", zegt Mia. De on dernemers willen op die plaat ook fruits de mer aan lange tafels gaan serveren. „Eten op de bo dem van de Oosterschelde en de lege schelpen kun je gewoon op de grond gooien", lacht ze. Arjan en Mia zochten al langere tijd naar een passagiersschip met beperkte diepgang. Arjan: „Op het moment dat de kokkelvloot werd gesaneerd, waren er zo'n 35 tot 40 kotters. Een aantal daarvan is nog steeds te koop. Je kunt zelf wel zo'n schip verbouwen, maar dat is eigenlijk niet rendabel." Eind vorig jaar stuitten de onder nemers op de TX-20, die al hele maal is aangepast voor vervoer van mensen. Zo zijn alle relingen minimaal een meter hoog. Mia: „Wat heel bijzonder is, is dat dit schip is goedgekeurd om met 150 mensen te varen én dat het nog een visserij nummer heeft. Daardoor mogen we legaal sleep jes met een kleine kor trekken. Zo kunnen we aan boord laten zien wat er allemaal in het water leeft. Met de Adriana mocht dat niet, ook al zouden we alles weer terug in het water doen. Hans Braak van de SP heeft zich sterk ge maakt om voor educatieve visserij een uitzondering te maken, maar dat bleek heel moeilijk te zijn in de praktijk." Op paaszaterdag begint het sei zoen van Marstrand weer. De ko mende maanden staan in het te ken van klussen. Arjan: „De tent wordt breder, zodat mensen tij dens een buitje droog kunnen zit ten." Mia: „Later willen we er een ook een salon op bouwen. Het is de bedoeling dat de YE-roo, net zoals de Adriana nu, helemaal toe gankelijk wordt voor mindervali- den, inclusief een aangepast toi let. Omdat we al heel veel boekin gen hebben, blijft de Adriana in elk geval dit jaar in de vaart." De YE-100 moet ook na de ver bouwing nog ogen als een vissers schip. „Dat is wat mensen ook graag willen, op een echte kotter meevaren. Omdat deze boot 38 meter lang en 8,5 meter breed is, past hij ook niet op de oude plek van de Adriana, die 25 meter lang is. We hopen dat we aan de ande re kant van de strekdam een vaste plek kunnen krijgen. Dan ligt hij in de visserijhaven, waar zo'n schip ook thuishoort." De gastheren van het Nationaal Park Oosterschelde willen hun diensten in de wintermaanden ook aanbieden aan wetenschap pers. „Het NIOZ heeft zijn boot verkocht. Wij kunnen door de be perkte diepgang op heel veel plek ken in de Oosterschelde, het Veer- se Meer en de Grevelingen ko men", zegt Arjan. VAN BZ-5 VIA TX-20 EN HA-16 NAAR YE-100 „Een van de belangrijkste dingen die je van een gitaar moet weten, is dat die van hout gemaakt is. En hout krimpt als het koud is en zet uit als het warm is. Dus als jij hem in de auto laat liggen en je legt hem thuis tegen de verwar ming aan, dan doet de hals..." Acht kleine jongetjes met grote gi taren kijken vol verwondering naar gitaarleraar Virgil, die zijn nek buigt. „Dan breekt 'ie." Op het podium van De Piek wordt op maandagmiddag mu ziekles gegeven. En als het aan Cultuurwerfdirecteur Onno Bak ker ligt, op dinsdag-, woensdag en donderdag- en vrijdagmiddag ook. „Om geld te verdienen, al vragen we slechts een habbekrats, maar ook om het pand niet alleen in het weekend te gebruiken. Dat is gewoon zonde. Het is een cen trum waar we met zijn allen huur aan betalen. Heel vroeger gebeur de er van alles in De Piek: er werd gefotografeerd, er werd geoefend, er was zelfs een bioscoop. Ik wil die bedrijvigheid terug." Daarvoor nam Bakker een aantal onorthodoxe maatregelen. Hij liet de Vlissingse 'horecakenner' Ro- bert Brunke onderzoeken hoe de bar beter gerund kon worden en nam afscheid van de 'Piek-kliek': de mensen die alles bij het oude wilden houden. „Terwijl we vooruit moeten, om te overleven maar ook omdat het gezond is een organisatie te ver jongen en te vernieuwen. Stil stand is niet goed. Ik wil dat zo veel mogelijk mensen genieten van cultuur en dat iedereen zich hier thuis voelt." Daarom is het programma aange pakt. „We hebben nu sing-a-song- muzikanten, soul en jazz op zon dagmiddag, hiphop-workshops en afgelopen najaar stond er zelfs een big band te oefenen met een waanzinnig succesvolle try-out. De zaal stond ramvol." WOENSDAG 21 JANUARI 2015 terug als rondvaartboot Arjan en Mia Huissen zijn de trotse nieuwe eigenaren van het rondvaartschip TX-20, dat spoedig omgedoopt wordt tot YE-100. foto's Marcelle Davidse De nieuwste aanwinst van Mar strand is in 1979 gebouwd bij Troost Staal in Vlissingen als de BZ-5 Mona Lisa. In die tijd had Ber gen op Zoom ook nog een kleine vloot van kokkelvissers. De kotter is in de jaren negentig verkocht en in Harlingen omge doopt tot HA-16, de naam veran derde in Orion. Zo'n tien jaar gele den is het schip als TX-20 vanuit Oudeschild op Texel gaan varen met droogvaltochten en robben- tochten over de Waddenzee. Arjan en Mia Huissen dopen het schip om tot Adriaan Marinus, ge noemd naar de vader en een oom van Arjan die veel voor hem en zijn bedrijf hebben betekend. Het nieuwe visserijnummer wordt YE-100. Dit was vroeger ook een kokkelkotter. De familie Huissen vindt het verder een 'pakkende naam'; bijkomende bijzonderheid is dat Arjan en Mia dit jaar allebei vijftig worden, samen 100 dus. Zaterdag 4 april gaat de YE-100 voor het eerst de Oosterschelde op voor een rondvaart. Meer info: www.marstrand.nl door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De krakende elpee die De Piek de laatste jaren was ge worden, is weer een hippe vinyl- plaat. Het Vlissingse poppodium is opgeknapt, maar niet ten koste van de sfeer. Muziekles in De Piek. Als het aan de Cultuurwerf ligt, wordt het Vlissingse poppodium door iedereen en altijd gebruikt, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52