Van Rey daagt Teeven en Opstelten 'Paus blijft binnen de lijntjes van de leer' WERELDVOETBALBOND 4 IN HET NIEUWS Van Reys advocate Gitte Stevens presenteerde een lijst met in to taal zo'n 150 namen van getuigen die gehoord moeten worden. De zaak tegen Van Rey is omvang rijk. Het dossier is ruim honderd ordners groot. Behalve de twee be windslieden staan onder anderen ook de baas van het OM Herman Bolhaar, wethouders, ambtena ren, rechercheurs en journalisten op de lijst. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft in totaal zeven beschuldigin gen tegen de 69-jarige Van Rey ge formuleerd. Zo zou hij zich voor ruim 97.000 euro hebben laten omkopen door zijn vriend en pro jectontwikkelaar Piet van Pol, die ook terechtstaat. Ook zou Van Rey stemmen heb ben geronseld voor verkiezingen en zijn VVD-partijgenoot Ricardo Offermanns vertrouwelijke infor matie hebben verstrekt. Dit om hem te helpen bij zijn sollicitatie naar het burgemeesterschap van Roermond. Verder staat witwas sen van 175.000 euro op de aan klacht. Van Rey wil Teeven en minister Opstelten laten ondervragen over een telefoongesprek dat hij en de staatssecretaris hebben gevoerd over de burgemeestersbenoeming in Roermond. De opname daar van zou door een toevallige sto ring verloren zijn gegaan. Teeven reageerde gisteren door te zeggen een mogelijk verhoor met vertrou wen tegemoet te zien. „Als ik word opgeroepen, zal ik gaan." Om daar meteen op te laten vol gen dat het niet gaat om het aan tal kinderen, maar om 'verant woord ouderschap'. De Nijmeeg se kerkhistoricus Peter Nissen denkt dat veel katholieken in ont wikkelingslanden zich gesterkt voelen door de uitspraak van de paus. Volgens Nissen beginnen de pau selijke vluchten uit te groeien tot het echte mediamoment. „Hij staat de pers al improviserend te woord. Bij zijn voorgangers moes ten de vragen van tevoren wor den ingediend en dan werden er een paar beantwoord. Zijn uitspra ken over de acceptatie van ho mo's deed Franciscus ook in het vliegtuig." Eenzelfde bewondering voor de losse toon is te beluisteren bij Henk Baars, voorzitter van Mariënburg, de vereniging van kritisch katholieken. „Om in zijn terminologie te blijven: deze paus schiet graag uit de heup. Het is nogal een uitspraak, typisch Fran ciscus", zegt Baars. „Ik heb bewon dering voor zijn strategie en zijn volkse uitspraak. Want iedereen weet direct wat hij bedoelt." Baars en Nissen denken dat de uit spraak vooral gericht is op de ka tholieken in de ontwikkelingslan den. „In Europa ligt de tijd dat de pastoor of kapelaan thuis langs- Het gaat niet om het aantal kinderen, maar om Verantwoord ouderschap' kwam en over nieuwe kinderen begon allang achter ons", aldus Baars. Toch valt beide kerkdeskundigen op dat de paus exact weet hoe ver hij kan gaan. „Hij blijft precies binnen de lijntjes van de leer. Hij komt niet aan de inhoud van de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus VI uit 1968, die kunst matige contraceptie verbiedt", Deze paus staat de pers al improviserend te woord zegt Nissen. Baars: „Deze paus zet een stap naar voren en dan weer een halve terug. Maar per saldo gaan we wel iets vooruit." Nissen: „Dit zal mensen in ontwikkelings landen helpen weerstand te bie den aan de lokale clerus, die veel conservatiever in de leer is. Dat is voor mij de belangrijkste winst van zijn uitspraken." Voor Stop Aids Now gaat het alle maal niet snel en ver genoeg. „In veel ontwikkelingslanden is anti conceptie in de vorm van con dooms een noodzakelijk middel om je te beschermen tegen hiv en andere soa's. Iedereen zou dat moeten onderkennen", zegt direc teur Louise van Deth. ROTTERDAM - De van corruptie ver dachte Roermondse politicus Jos van Rey wil staatssecretaris Fred Teeven en minister Ivo Opstelten (beiden Veiligheid en Justitie) laten getuigen. Dat bleek gisteren tij dens de regiezitting, waarmee de rechtbank in Rotterdam een begin maakte met de zaak tegen de oud-wethouder. Het Openbaar Ministerie heeft zeven beschuldigin gen tegen de 69-jarige Van Rey geformuleerd door Wilko Voordouw AMERSFOORT - Paus Franciscus mag graag populistische uitspraken doen die zijn bedoelingen zonne klaar maken. De kerkvorst zei tij dens de vlucht terug van de Filipij- nen naar Rome dat 'velen geloven dat men om een goede katholiek te zijn, verontschuldig mij voor dat woord, moet fokken als konijnen.' Paus Franciscus Peter Nissen, kerkhistoricus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4