Allévo ontslaat 105 huishoudelijke hulpen Gemeenten scherpen afspraken Allévo aan Stadhuismuseum moet tekort zelf wegwerken STAD 28 SCHOUWEN-DUIVELAND KROT OF KANS De PZC zit met fotograaf Gjeltema en verslaggevers tot en met 30 januari in het pand Mol 9 Zierikzee. VOOR DE Kennismaking nieuwe inwoners gemeente In november vorig jaar werd al be kend dat de organisatie als gevolg van veranderingen en bezuinigin gen in de zorg vijftig voltijdbanen zou schrappen, maar nu is dus duidelijk geworden om hoeveel mensen het gaat. De betrokken werknemers zijn maandag al persoonlijk ingelicht. Volgens een woordvoerster zijn er goede sociale regelingen. Allévo is actief op de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland en Tholen. Met het schrappen van de arbeidsplaat sen voegt Allévo zich in de rij van zorgorganisaties die mensen moe ten laten gaan. Zorgstroom en Stichting WVO Zorg op Walcheren en ZorgSaam in Zeeuws-Vlaanderen brachten eerder deze onheilstijding. In to taal raken in Zeeland honderden zorgmedewerkers hun baan kwijt. Die afspraak hebben de gemeen ten in de Oosterschelderegio nog maals bevestigd met zorgaanbie der Allévo. De zorgaanbieder is hiermee de afgelopen tijd meer malen de fout in gegaan. Klanten kregen op voorhand al te horen dat ze maximaal twee uur zorg konden krijgen, zonder dat er een gesprek geweest was. „Wij gaan er nu van uit dat Allévo alle ge maakte afspraken nakomt", zegt wethouder Cees van den Bos van Schouwen-Duiveland. „Het is een nieuw proces en dat moet nog een beetje uit de verf komen." De gesprekken mogen wél ge- Het college meldt dat in zijn reac tie op het rapport van adviesbu reau Twynstra Gudde. Het bureau onderzocht de mogelijkheden tot verzelfstandiging van het mu seum. Samenwerking van de acht Schou- wen-Duivelandse musea werd ook onderzocht. B en W besloten gisteren het advies van Twynstra Gudde op te volgen. Die raadt ei- landelijke samenwerking af. De musea zijn daarvoor te verschil lend en de afstanden te groot, oor deelt het bureau. Het zelfstandige Stadhuismuseum moet wel de 'motor' worden van museaal en monumentaal Zierikzee. Over een jaar of vijf zou het Stadhuis museum dit ook voor het hele ei land kunnen worden. Maar daar is een extra beroeps kracht voor nodig. B en W vinden dat best, maar deze functionaris moet straks worden betaald uit de opbrengst van de musea. voerd worden door de eigen huis houdelijke hulpen. Daarover was veel onrust ontstaan onder de mensen die huishoudelijke hulp hebben en ook de gemeenteraad had grote twijfels bij deze werk wijze. „Het gaat om zelfstandige hulpen en hulpen die in dienst zijn, en die mogen de gesprekken voeren als ze dat kunnen en willen", zegt Van den Bos. „Daar zijn in een proef met nieuwe klanten goede ervaringen mee opgedaan", zegt hij. „Maar bij bestaande klanten ligt dat natuurlijk wat moeilij ker." Hij benadrukt dat mensen het kunnen aangeven als ze geen ge sprek willen met de eigen huis houdelijke hulp: dan komt de coördinator. Overigens kiezen an dere aanbieders er bewust voor de gesprekken juist niet door de huishoudelijke hulpen te laten voeren. Verder nemen B en W vanaf dit jaar de verliezen van het Stadhuis museum niet langer voor hun re kening. Afgelopen jaar kwam het museum 37.433 euro tekort. De ge meente boekt dit af op de reser ves. Vanaf nu krijgt het museum dit bedrag structureel bovenop de jaarlijkse subsidie van circa zeven ton. Maar daar moet het dan ook bij blijven, vinden B en W. „En wat ze binnenhalen, mogen ze na tuurlijk zelf houden", licht wet houder Jacqueline van Burg toe. In afwijking van het advies van Twynstra Gudde worden de subsi dies aan de musea niet jaarlijks verhoogd met de inflatiecorrectie. Onderzoeker Albert Scheffers van Twynstra Gudde, die momenteel het museum leidt, mag dat blij ven doen tot er een directeur is benoemd. Dat duurt uiterlijk tot januari 2016. Van Burg: „Er zijn nu goede stappen gezet en hij heeft wat ideetjes over de stads poorten. Het is goed dat hij blijft. Zo voorkomen we dat het mu seum in een gat valt." De reactie van B en W is tevens een voorstel aan de gemeente raad. Neemt die het voorstel aan, dan wordt op basis daarvan een bedrijfsplan opgesteld. ZIERIKZEE - De komende tien da gen bivakkeren PZC-fotograaf Dirk-Jan Gjeltema en de verslag gevers van Schouwen-Duiveland in het stadshart van Zierikzee. On der het motto Hart voor de Stad werken en bekijken ze vanuit het pand Mol 9 verschillende aspec ten van het centrum van Zierik zee. Gjeltema fotografeert de bin nenstad en exposeert deze foto's in het pand. De verslaggevers schrijven over de binnenstad. Hart voor de Stad is opgezet in het kader van het project 'Krot of Kans' van het Centrum voor Beel dende Kunst (CBK) Zeeland. Het initiatief hiervoor kwam van PZC-fotograaf Dirk-Jan Gjeltema uit Middelburg. Hij maakt al ruim tien jaar foto's voor de PZC op Schouwen-Duiveland. In 2013 deed hij al mee aan het Krot of Kans project in Zonnemaire over leefbaarheid in een kleine kern. Ook het onderwerp van de huidi ge editie in Zierikzee spreekt hem zeer aan: 'Hoe houd je de stad vitaal als een toenemend aan tal winkels leeg komt te staan?' Gjeltema volgt die ontwikkelin gen in Zierikzee vanuit zijn vak natuurlijk heel direct en hij be treurt het zeer als hij weer een winkel ziet verdwijnen. Toch is hij niet al te somber gesteld. „De charme van het centrum van Zierikzee is voor mij vooral het bonte aanbod van wat ik zelf noem 'eigenwijze winkeltjes'. Je valt soms van de ene verrassing in de andere. Ik doel op de winkel tjes die in de eerste plaats vanuit een soort hobby lijken te zijn op gezet. Natuurlijk zal het de bedoe- WELKOM BIJ DE PZC ling zijn dat er ook iets mee wordt verdiend, maar de passie van de eigenaar komt duidelijk op de eerste plaats", constateert Gjel tema. Voor hem biedt dit klein schalige, specifieke aanbod een po sitieve tegenhanger voor de toene mende leegstand van winkelpan den. Ziet hij die 'eigenwijze win keltjes' niet in zijn eigen woon plaats? „Ze zullen er ongetwijfeld zijn, maar in mindere mate en wat me in Middelburg vooral op valt zijn de vestigingen van win kelketens die je in vrijwel elke gro tere stad aantreft. Verder kom ik niet zo vaak in de binnenstad van Middelburg, want in Zierikzee wordt wel geklaagd dat het Haven plein slecht bereikbaar is gewor den, maar met het centrum van Middelburg is het nog veel slech ter gesteld. Bovendien is daar het parkeertarief veel hoger dan hier." Gjeltema is de zesde bewoner op rij van het pand Mol 9, een groot leegstaand winkelpand, in het ka der van Krot of Kans. Enkele van zijn voorgangers vroegen passan ten naar ideeën wat er nou met zo'n groot pand gedaan zou kun nen worden. Zij lieten hun fanta sie de vrije loop: een hamam (wei nesscentrum volgens Turkse tradi tie), winkel met sportartikelen, boekhandel, pannenkoekenhuis, 'iets' voor kinderen met in het midden een ballenbak, knutselca- fé, ontmoetingsplek met grote beeldschermen. „Creatieve ge dachten hoor, maar je kunt wel al lerlei wilde plannen bedenken, maar vind maar eens een onderne mer die er én de huurprijs mee kan betalen én een boterham in kan verdienen. Dat is een heel an der verhaal." ZIERIKZEE - Cees Jonker is ras-Zeeuw, Evelina Jonker-Mion is Italiaanse. Omdat zij twee jaar geleden bij hem in Burgh-Haam- stede is gaan wonen, was het echt paar gisteren bij de kennisma kingsavond van de gemeente Schouwen-Duiveland present. Met zo'n 175 andere 'nieuwko mers': mensen die zich ergens in de afgelopen twee jaar op Schou wen-Duiveland hebben gevestigd. Het merendeel bleek afkomstig uit Zuid-Holland. Tijdens de bij eenkomst konden de aanwezigen kennismaken met allerlei organi saties en vragen stellen aan het ge meentebestuur. door Luc Oggel GOES - Zorgorganisatie Allévo in Goes ontslaat 105 mensen. Het gaat om huishoudelijke hulpen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Alle mensen die nu al een indicatie hebben voor huishou delijke zorg moeten éérst een ge sprek krijgen voordat ze eventueel gekort worden op de huishoudelij ke hulp. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Vanaf dit jaar passen B en W van Schouwen-Duiveland de financiële tekorten van het Stad huismuseum in Zierikzee niet meer bij. Charme van al die eigenwij ze winkelt j es door Ali Pankow f Fotograaf Dirk-Jan Gjeltema opent elke dag om 9.30 uur de deur van Mol 9 in Zierikzee. Alleen op zon dag is hij er niet. ledereen is wel kom om zijn foto's te bekijken. Op doordeweekse dagen schuiven de verslaggevers aan op wisselen de tijden. Hoe laat, wordt 's och tends in de krant bekendgemaakt en ook dan bent u welkom. Evelina en Cees Jonker tegen het decor van één van de organisaties die een kraampje bemanden: Golfclub Grevelingenhout. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49