Hoge Markt was vroeger speelterrein Nieuwe raadkaart De Hellenburg, van kasteel tot picknickplaats BUITEN 7 De mannen met fietsen op het pleintje heb ben plaatsgemaakt voor geparkeerde auto's, maar verder ziet de Ho(o)ge Markt in Scher- penisse er nu nog zo uit als ongeveer een eeuw geleden. Zo'n vijftig mensen stuur den het juiste antwoord in. Veel van hen noemen het oude gemeentehuis uit 1594 met het torentje; sommigen ook het Kloven- iersgilde dat er nog steeds een kamer heeft en er jaarlijks feest viert, schaakclub Denk en Zet die op de zolder zit en het feit dat de bibliotheek een aantal jaren in het pand ge vestigd was. Nu hoort het oude stadhuis bij restaurant Vis aan de Markt, vroeger ho tel-restaurant De Gouden Leeuw, links op de foto. Piet en Ria Moerland-van Gorsel uit Scher- penisse zijn getrouwd in dit gemeentehuis en stuurden een trouwfoto van deze plek mee. „Op 30 juni 1971 zijn wij als laatste bruidspaar van de gemeente Scherpenisse getrouwd in dit gemeentehuis. Op 1 juli 1971 werden de zeven gemeenten op het ei land tot de gemeente Tholen samenge voegd." In het pand rechtvoor was vroeger de kap perszaak van Jaap van de Reest, schrijft J. Suurland uit Krabbendijke, tot 1964 wo nend in Scherpenisse. „En in het huis er naast woonde onderwijzer Versteijnen." Meer inzenders noemen de onderwijzer/ hoof van de school en de kapper. Zoals P.M Walraven uit Middelburg: „Ruim 42 jaar kwam ik voor mijn werk bij kapsalon Van de Reest." 'Jap de Kapper', werd hij ook ge noemd, schrijf onder anderen Leny Klippel uit Stavenisse, opgegroeid in Scherpenisse. „De Hoge Markt was vroeger het speelter rein van de kinderen uit het dorp. Ik heb er zelf nog veel geknikkerd, touwtje gespron gen enzovoort. Tegenwoordig staan er altijd auto's geparkeerd, dus geen plaats meer om te spelen." Winnaars van de waardebonnen: Piet en Ria Moerland-van Gorsel, Scherpenisse; Leny Klip- pel, Stavenisse en P.M. Walraven, Middelburg. Wie iets ten westen van Baarland vanaf de Hellenburgstraat naar het noorden kijkt, ziet imposante bakstenen muurresten liggen. Het zijn de opgemetselde funderingen van het laatmid deleeuwse kasteel Hellenburg. Dit was een rechthoekige omgrachte burcht, een kas teeltype dat in de periode 1275-1550 vaak voorkwam. De hoofdburcht had zijden van ongeveer 40 x 30 meter en was voorzien van in totaal negen ronde en vierkante to rens. De restanten van het kasteel kwamen tij dens een herverkaveling in de jaren vijftig van de vorige eeuw te voorschijn. In 1958 zijn de fundamenten opgegraven door de toenmalige Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB), onder lei ding van J.G.N. Renaud. Waar de naam Hel lenburg vandaan komt, is niet bekend. Hel le is waarschijnlijk een oude waternaam. Hellenburg betekent dan burcht aan of bij de Helle. Het kasteel was in bezit van de fa milie Van Renesse. Hendrik van Renesse verkreeg in 1312 van de Hollandse graaf een aantal goederen in leen, onder meer Baar land. Hij geldt als stamvader van de heren van de Hellenburg. Vermoedelijk begon zijn zoon Jan, die was gehuwd met Alyt van Lichtenberch, met de bouw van het kasteel. Na zijn dood in 1348 volgde hun oudste zoon Jan hem op. Na diens overlij den trad een zoon Jan, geboren rond 1374, in zijn voetsporen. Vermoedelijk liet diens oudste zoon Frederik het kasteel rond 1450 verder verfraaien. Na zijn overlijden in 1452 bleef zijn weduwe Elisabeth van Cruy- ningen op de Hellenburg achter tot haar dood in 1476. De laatste heer van Hellen burg was hun zoon Jan, die in 1512 stierf. Uit een bron in 1714 blijkt dat het geslacht Van Renesse er toen geen eigendom meer bezat. De hoofdburcht heeft zeker drie bouwperioden gehad. Na 1312 begon men met de bouw van een zware vierkante woontoren, een zogenaamde donjon, met muren van twee meter dik en 11 meter lang. In de tweede bouwperiode kwam de donjon binnen de nieuwe ommuring te lig gen en kreeg het gebouw drie ronde torens aan de oostzijde, twee vierkante torens aan de noordzijde en twee vierkante torens aan de zuidzijde. Bij de verbouwing van 1450 voegde men de vierkante hoektorens aan de westzijde toe, en de daartussen gelegen buitenmuur. Hiermee kreeg de Hellenburg zijn statige uiterlijk. Het kasteel ging waar schijnlijk ten onder tijdens een stormvloed in 1477 en is daarna niet meer opgebouwd. In de zeventiende eeuw was er blijkens en kele tekeningen nog maar een ruïne van overgebleven. Deze is in de achttiende eeuw afgebroken. Ten noorden van de hoofdburcht lag een voorburcht, die dien de als woonplaats of boerenbedrijf. Uit het onderzoek bleek dat deze plek zwaar was verstoord; er werden maar enkele verspreid liggende funderingsresten aangetroffen. Een brug zorgde voor een verbinding tus sen de hoofd- en voorburcht. Enkele brug- palen en een bruggenhoofd zijn tijdens de opgraving teruggevonden. De funderingen van de Hellenburg bevinden zich nog al tijd ondergronds. Die van de hoofdburcht zijn geconserveerd en in het begin van de jaren zeventig bovengronds een stukje op gemetseld. De gracht is ook gerecon strueerd. Het omliggende terrein is aange plant en voorzien van een wandelpad en picknickplaats. Het terrein is in beheer van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Hans Jongepier adviseur archeologie Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 21 JANUARI 2015 gemoedelijk SCHERPENISSE, HOOGE MARKT De Hooge Markt, begin negentiende eeuw. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47