6 BUITEN Uit de Zeeuwse klei RAADKAART Tegen het decor van vroeger steken hedendaagse contouren scherp af. Een bont wagenpark markeert het plein, waarvan de naam in de loop der tijd een klinker heeft verloren. De functie van het gemeentehuis is opgeheven en de oude kasseien zijn vervangen, maar de belijning van de ruime vijf sprong is vrijwel identiek aan die van jaren terug. En ook die stilte hoor je nog. Op de Hoge Markt in Scherpenisse is het vroegere hotel, rechts van het voormalige ge meentehuis, een inter netshop voor motoron derdelen, staat er met oranje letters op de ramen. Het heeft slechts een kleine etalage en ziet er ge sloten uit. En in het lange pand links, met helder witte kozijnen in grof grijs stucwerk, bevindt zich restaurant 'Vis aan de Markt'. De eigenaar laadt verse groenten uit. „We zitten hier ruim acht tien jaar", zegt hij, en draagt de volle kratten naar binnen. Hij wil graag even doorwerken. Het is zaterdag, en er zijn voor 's avonds alweer aardig wat tafel tjes gereserveerd. „Vanuit de wijde omgeving komen ze er- opaf', weet de dame van middelbare leeftijd die aan de overkant in de zon met kennissen staat te praten. Zij woont niet in Scherpenisse en kan vrijwel niets over de Hoge Markt vertellen, maar het visrestaurant kent ze goed. „En beroemdheden zitten er ook wel eens", zegt ze. „Abnormaal gewoon." Op namen kan ze even niet komen. Wel dat de wijn er 'abnormaal lekker' is, zo als zij het wokrestaurant een paar stra ten verderop ook 'abnormaal goed' vindt; helemaal vanuit Terneuzen gaat men er uit eten, en ook daar is alles 'ab normaal vers'. Hans Hoogstrate (45) hoort het drie me ter boven straatniveau grijnzend aan. Hij staat samen met een vriend op de steiger bij een blinkend wit gestuukt pandje, dat heel modern met behoud van veel oorspronkelijke details in ere wordt hersteld. Anderhalf jaar duurt de verbouwing al, zegt hij, en klimt naar beneden. „Het einde komt in zicht. Het is van mijn vriendin, die het jaren gele den als bouwval kocht." Hijzelf komt oorspronkelijk uit Goes en heeft al op veel plaatsen gewoond, ook buiten Zee land; in Bodegraven en Harlingen. Hij had nooit gedacht dat hij, een Zuid-Be velander nog wel, op Tholen zou belan den, en zeker niet in Scherpenisse. „Dat doe je niet. Want je hebt er niets mee." Maar hij deed het toch. En vindt het fijn wonen. „Lekker dicht bij het water. Rus tig en gemoedelijk. Iedereen zegt hier el kaar gedag. Dat is in andere dorpen wel 'ns anders." Ook Christian Poot (27) klautert omlaag. Terwijl hij op de smal le stoep de balkjes voor het kleine bal kon verzaagt met een snerpende machi ne, roemt hij de stilte van Scherpenisse. „Als je hier bent opgegroeid, zoals ik, dan ga je niet naar de grote stad. Want dit zul je altijd missen." Inmiddels woont hij in Sint Annaland, omdat daar toch net iets meer te beleven is. Want veel voorzieningen zijn er in Scherpenis se niet meer; de bakker en de slager ver trokken jaren geleden, en de kleine grootgrutters ook. Om te pinnen moet je naar het postagentschap bij het tankstation. Markt is er overigens ook niet op de Hoge Markt. Wekelijks staan er een paar kramen in een andere straat. „Een kapper hebben we nog", zegt hij. „En een cafétaria-achtige kroeg. En er zijn wel drie kerken, geloof ik." Hij knip oogt. Dan stoot hij zijn maat aan en klimmen ze de steiger weer op. Er moet nog wat af. Want morgen is het zondag. Scherpenisse is rustig en door Jacoline Vlaander De Hoge Markt in Scherpenisse, nu. foto Lex de Meester Driekoningenkan, gevonden tij dens de opgraving van de hoofd burcht van het kasteel de Hellen- burg in 1958. De 18 centimeter ho ge kan is van witbakkend aarde werk met geel loodglazuur. Voor stelling op de kan: de drie wijzen (Melchior, Balthasar en Caspar) uit het oosten, die de pasgeboren Je zus bezoeken. De restanten van de Hellenburg in augustus 1975, vóór de restauratie, foto Bas Oele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46