van Waterdunen is 'oplichting van het ergste soort' Aanleg BUITEN 5 Kauw In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: ZLTO'er Rinco de Koeijer voelt zich nog altijd bedrogen. Het was één van de grote twistpun ten in de aanloop naar de aanleg van Waterdunen: mogen grondei genaren in het gebied gedwongen worden hun grond af te staan? Voor Rinco de Koeijer is het nooit een vraag waard ge weest. „Natuurlijk had er nooit onteigend mogen worden! Dat Waterdunen er alleen zou komen op basis van vrijwillige grond verwerving was een keiharde afspraak!" De Koeijer was tijdens de planvorming na mens landbouworganisatie ZLTO lid van de gebiedscommissie in West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat is een groep mensen van overheden en belangenorganisaties die sa men afspraken maken over de ontwikke ling van de streek. Achteraf bekeken had de ZLTO nooit in die commissie moeten gaan zitten, zegt De Koeijer. „Zonder land- bouwvertegenwoordiging kwam er geen Rijksgeld vrij voor landinrichtingscommis sies. Om ons over te halen aan te sluiten zijn er allerlei beloftes gedaan, waaronder de toezegging dat er nooit, bij welk plan dan ook, sprake zou zijn van onteigening. Maar toen het geld geïnd was, bleek die deal niets meer waard." De Koeijer heeft er geen goed woord voor over. „We zijn ver schrikkelijk misbruikt. Het was oplichting van het ergste soort. De democratie staat bij dit onderwerp heel erg te kijk." De Koeijer zag het heel lang niet aanko men, geeft hij aan. „Ik heb die mensen van de provincie nota bene staan verdedigen. 'Wat maken jullie je nou druk', zei ik tegen andere boeren toen ze in het geweer kwa men tegen Waterdunen. 'Er is toch afge sproken dat er geen onteigening plaats vindt. Dus dan is het toch in orde'. Sommi ge mensen uit mijn achterban vonden mij toen al naïef. Nou, dat is wel uitgekomen." Omdat een meerderheid van de Sluise ge meenteraad Waterdunen niet wilde aanleg gen zolang er geen overeenstemming was met grondeigenaren, toverde de provincie in 2008 een konijn uit de hoge hoed door de regie over het plan over te nemen. Al snel bleek dat alleen door het inzetten van een onteigeningsprocedure de benodigde grond ter beschikking zou komen. Provin ciale Staten besloten vervolgens met een flinke meerderheid om onteigening toe te staan. De Koeijer ervoer het als een messteek in de rug, waarvan de wond nog altijd niet is geheeld. „Dat een deel van die mensen nog altijd onze provincie bestuurt... Daar heb ik veel moeite mee." Hij verwijt meer par tijen dat ze niet pal stonden. „Een deel van het gemeentebestuur, het waterschap, de Recron, de Zeeuwse Milieufederatie, de Ka mer van Koophandel: ook die kunnen blijk baar leven met leugens. En ik vind dat de media zich ook voor het karretje hebben la ten spannen van de voorstanders." Overigens ziet De Koeijer, nog steeds be stuurslid van de ZLTO in West-Zeeuws- Vlaanderen, ook persoonlijk het nut van Waterdunen niet in. „Ze zetten in op mas sa's bezoekers... ik zie het er niet van ko men. De overgrote meerderheid van de toe risten komt toch echt voor het strand. Om daar dan zóveel geld aan uit te geven... Als ze die tientallen miljoenen in de land bouwsector hadden geïnvesteerd, hadden ze er veel meer aan gehad." WOENSDAG 21 JANUARI 2015 steenuilen zijn verkast Poepuul De steenuil is een klein uiltje dat van kop tot staart gemeten niet veel gro ter is dan een spreeuw. De vogel broedt graag in holle bomen en voor al knotwilgen gelden als favoriet. Steenuilen broedden in Zuid-Beve land van oudsher ook vaak in holen in hoogstamfruitbomen. Maar veel knot- bomen verdwenen en daarbij komt dat in de jaren zestig het hoogstam- fruit plaatsmaakte voor laagstam boomgaarden, waardoor er woning nood ontstond voor holenbroeders als de steenuil. Al vanaf het heel vroe ge voorjaar laten de vogels in de sche mering hun langgerekte roep horen: poeoeoeoep. Die roep heeft de vogel de streeknaam 'poepuul' bezorgd. Het geluid is gemakkelijk te imiteren en de vogel reageert daar meestal heel snel op door terug te roepen of naar de bron van het geluid toe te vliegen. In de loop der jaren is het aantal steenuilen dat in een kast broedt steeds verder uitgebreid. Steenuil door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45