PSV verdwijnt op beschamende wijze uit het bekertoernooi 'Matchfixing is veel groter probleem AUSTRALIAN OPEN 34 SPORT Vijf Russische snelwandelaars lang geschorst Nederlandse tennisster is uitgeschakeld in de eerste ronde, maar heeft in Melbourne voor haar doen veel prijzengeld verdiend. Pasveer bood wel serieus weer werk, maar zijn ploeggenoten had den de organisatie na het officiële begin niet op orde. Tom van Hyf- te mocht zomaar aanleggen voor de t-o en gaf daarmee de aanzet voor een echte bekerkraker met een sensationale uitslag: 3-2 voor de Limburgers. PSV had afgelopen weekend na bijna een jaar weer eens de nul ge houden in een uitwedstrijd, het bleek achteraf een incident. De openingsgoal was na alle waar schuwingen vooraf opnieuw een signaal voor PSV dat de klus te gen de eerstedivisionist niet te on derschatten viel. De ploeg leek de boodschap in de eerste helft nog wel op te pikken en beet van zich af. Via een fraaie treffer van Luuk de Jong kwam PSV terug, maar daarna verzuimde de koploper door te drukken. Na rust was er voldoende tijd om de kwartfïnaleplek veilig te stel len. PSV kwam echter zo belab berd voor de dag dat overleven in het bekertoernooi ineens in ge vaar kwam. Voorafgaand aan dit soort duels spreekt elke trainer de zelfde taal. Je kunt de teksten op een persconferentie bijna invul len. „Iedere prijs moet je willen winnen, we moeten waken voor onderschatting en het niet licht zinnig opvatten", klinkt het dan. Vaak zijn het loze woorden en blijkt het verschil in een wed strijd kleiner dan gedacht. Zeker als trainers hun basiskrachten rust gunnen en de reserves niet in staat blijken hetzelfde niveau te halen. Trainer Phillip Cocu gaf bij PSV maar liefst vijf bankzitters ruimte om in de bekerwedstrijd ritme op te doen en hun kunnen te etale ren. Het pakte beroerd uit, PSV was onherkenbaar en ontregeld. De koploper was door de inbreng van Joshua Brenet en Marcel Ritz- maier verzwakt. Brenet was ander halfjaar geleden een veelbeloven de back en liet bijvoorbeeld tegen AC Milan fraaie dingen zien. Gis teren was hij aan de bal een stoor zender, net als Ritzmaier. De Oos tenrijker draaide vorig seizoen in Leeuwarden een goed jaar bij Cambuur. Dat bij PSV meer wordt gevraagd, wist hij voor dit seizoen al en hij kwam er de afge lopen maanden opnieuw achter. In Kerkrade ging veel te weinig van hem uit. Dat laatste gold ook voor Nicolas Isimat-Mirin, die vooral aan de bal een zwakke in druk maakte. PSV kwam in de tweede helft op nieuw achter door onoplettend heid. Luuk de Jong kon de schade nog eenmaal repareren. In de ver lenging ging de ploeg alsnog ten- onder nadat Hicham Faik een vrije trap binnen krulde: 3-2. Dit maal had zelfs De Jong geen ant woord meer en was maar een con clusie mogelijk: PSV was op een beschamende wijze uit het beker toernooi verdwenen. MELBOURNE - Richel Hogenkamp verdiende in het tennisjaar 2014 tussen de 60.000 en 65.000 dol lar. Voldoende om, voor het eerst, na aftrek van alle kosten een be scheiden plusje over te houden aan het eind van het seizoen, ver telde ze vorige maand aan deze krant. Het jaar 2025 is pas drie we ken onderweg, maar nu al heeft Hogenkamp (22) ruim de helft van het prijzengeld van vorig jaar bij elkaar gespeeld. Via drie pittige driesetters bereik te de Doetinchemse het hoofd toernooi van de Australian Open. Goed voor ruim 34 duizend dol lar. Haar debuut op een Grand Slam opluisteren met een stunt lukte Hogenkamp gisteren niet. Daarvoor was de loting te pittig. De Tsjechische Petra Kvitova, de nummer vier van de wereld, was met 6-1 en 6-4 te sterk. Maar voor al de tegenstand die Hogenkamp in de tweede set kon bieden, deed haar goed. Hogenkamp en Australië vormen een goede combinatie. Vooral het sportklimaat 'down under' bevalt haar. De adoratie voor het tennis en de spelers ligt haar beter dan de kritische blik waarmee in Ne derland naar de sport wordt geke ken. Hogenkamp deed het deze maand ook in Hobart en Brisbane goed. Hoewel ze bepaald niet ten nist voor het geld, biedt haar ja- nuarisalaris wel de kans om dit seizoen zo veel mogelijk naar ei- gen wens in te kunnen vullen. Af gelopen jaren was het continu schipperen tussen het spelen van kwalificatiewedstrijden voor een WTA-toernooi of meedoen in de challengers, een niveau lager, maar met meer kans op succes. Nu kan ze veel meer voor de eer ste optie gaan. Want van dit soort duels met Kvitova, tegen speel sters met veel power in de slagen, wordt Hogenkamp als het goed is beter. Wellicht kan ze nu ook haar coach Kees Oostrom zo nu en dan meenemen naar toer nooien, al heeft die een tennis- school in Velp en kan hij niet al tijd zomaar weg. De Nederlands kampioene heeft zichzelf tot doel gesteld om de ko mende jaren op alle Grand Slams het hoofdtoernooi te halen. Ze wil ook de grens van de top hon derd slechten. Ze staat nu 138e en heeft vooral in de eerste maanden van het seizoen weinig punten te verdedigen, waardoor ze in theo rie sneller kan stijgen. De start van 2015 is in elk geval een eerste stap in die richting. Robin Haase zal Australië met een veel minder prettig gevoel ver laten. Ook hij had met Gilles Si mon een zware loting voor de eer ste ronde. De Fransman won in een weinig verhelderende wed strijd in drie sets: 6-1 6-3 6-4. Haase kampte met de naweeën van een ziekte die hem een kleine twee weken teisterde. Voor Haase rest vandaag nog wel het dubbelspel, met de Duitser Andre Begemann. Maar ook daar treft hij het niet met het als vier de geplaatste koppel Dodig/Melo als opponent. Al wonnen Haase en Begemann vorige week verras send van de broers Bob en Mike Bryan, de beste dubbelaars van de wereld. MOSKOU - Het Russische antido- pingbureau heeft hard ingegrepen in de nationale selectie van de snelwandelaars. Vijf atleten, on der wie drie olympische kampioe nen, hebben langdurige schorsin gen gekregen wegens het gebruik van verboden middelen en/of sterk afwijkende waarden in het biologische paspoort. Het bericht van Rusada volgde en kele uren nadat de internationale atletiekfederatie IAAF voorlopige schorsingen uitsprak tegen drie van de vijf. De geschorsten zijn Sergej Kirdjapkin (goud 50 kilome ter bij de Spelen van Londen in 2022), Valerie Bortsjin (goud 20 ki lometer Peking 2008) en Olga Ka niskina (goud 20 kilometer Pe king 2008). Het drietal behoort tot de groep snelwandelaars die de IAAF sinds 2012 in de gaten houdt. „Anders dan bij doping is match fixing alleen te bestrijden door de overheden en justitiële appara ten", denkt Ram. „Voor de sport bonden is er alleen een rol wegge legd op het gebied van preventie." Ook Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam ziet paral lellen met doping als het gaat om de fases van ontkenning, bagatelli seren en bewustwording, maar daar houdt voor haar elke vergelij king op. „Matchfixing is een veel groter probleem. Ik heb tenminste nog nooit gehoord van een sporter die met een pistool op zijn hoofd gericht doping moest nemen. Het gaat hier om georganiseerde mis daad, die de sporter in haar macht heeft." Ze is het dan ook met Ram eens dat alleen een gezamenlijke we reldwijde aanpak kans van slagen heeft. Olfers dook als onderzoeker diep in de wereld van match fixing. Wat haar opvalt: „Dat we er nog veel te weinig van weten." Er is volgens haar amper weten schappelijk onderzoek gedaan naar de uitwassen van de gok- markt. Ze is geraakt door omvang van de tragiek en de dynamiek die schuil gaat achter de wereld van kansarme voetballers die ten prooi vallen aan de fixers. „We weten daarnaast niet wie er achter die gokkantoren in Azië zitten. Er zijn al gevallen bekend van bookma kers die samenspannen met de fixers. Geen enkele bookmaker laat zich zomaar tillen door een fixer. Die kijken ook wel uit." Het gevaar, de corruptie en het kwaad komen uit het oosten, dat is het beeld dat de legale westerse wedbureaus naar buiten brengen. De in West-Europa opererende be drijven als Bwin, Unibet en Bet- fair zeggen te werken met gelimi teerde inzetten en gokpatronen die constant in de gaten worden gehouden om verdachte wedden schappen op wedstrijden te we ren. Olfers vindt dat een iets te PHIL» Hogenkamp door Rik Spekenbrink Memphis Depay (rechts) is in de aanval, maar de PSV'er is de bal al kwijt. De Roda-spelers Ard van Peppen en An- co Jansen zijn alert, foto Jeroen Putmans/Hollandse Hoogte door Rik Elfrink KERKRADE - De jeugdprins uit Kerk- rade gaf voor Roda JC-PSV nog even een signaal af. Hij scoorde vanuit de officieuze aftrap en gaf het goede voorbeeld aan de thuis ploeg. PSV-doelman Remko Pas veer speelde het spelletje mee en haalde de bal met een glimlach uit het net. De keeper kon niet bevroe den dat hij drie minuten later de zelfde handeling moest verrichten. En dat het daarbij niet zou blijven. Richel Hogenkamp en Ro bin Haase worden uitgescha keld in de eerste ronde. Zij straalt, hij baalt. door Ad Pertijs NIJMEGEN - De mondiale anti-do- pingautoriteit Wada kreeg onlangs via diplomatieke weg de vraag of men de bestrijding van matchfixing erbij wil pakken. „Ik denk niet dat het gaat gebeuren", zegt Herman Ram van de Nederlandse dopingau- toriteit. Hij ziet weliswaar parallel len in de manier waarop de sport wereld reageert op het binnenge drongen kwaad, maar matchfixing is volgens hem niet van dien aard dat een internationale sportautori- teit het probleem kan indammen. Herman Ram Marjan Olfers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34