66 Fotografen 66 Aan de hand van de foto's willen we de mensen laten zien hoe mooi de natuur is 32 ZEELAND FOTOWEDSTRIJD Benjamin van der Spek (41) mocht gisteren met de beste natuurfotograaf van Nederland op fotosafari in de Oostvaardersplassen. De Terneuzense kunstleraar won de publieksprijs van de Frans Lanting Award met zijn foto 'A brand new day1, gemaakt op de Malediven. „Als ik mag dromen? Dan wil ik doen wat Frans doet/' Het is nog donker als de deelnemers van de safari om 8.15 uur beginnen aan de tocht. Samen met RTL Late Night presentator Humberto Tan, de andere prijs winnaar Joost van Tuffelen en top- fotograaf Frans Lanting gaat Ben jamin op pad. Gehuld in thermo- kleding, regenlaarzen en een dik ke winterjas een mooi stukje Ne derlandse natuur in. „Door de grijze lucht hebben we minder kleur, maar dat betekent niet dat we geen mooie beelden kunnen schieten", zegt de mees ter in het vak, Frans Lanting. Het doel is om samen zes foto's te ma ken 'waar ze trots op zijn' om die dezelfde avond nog te kunnen to nen in RTL Late Night. „Het is de afgelopen dagen heel nat geweest", vertelt boswachter Hans Breeveld. „We kunnen met de auto's niet van de verharde weg af." Dus zodra de fotografen wilde dieren hebben gespot, stap pen ze de jeep uit. Terwijl alle deelnemers zich op een grote groep ganzen focussen, kijkt Benjamin verder. „Daar, een zilverreiger!", zegt hij terwijl hij naar de vogel in de verte wijst. En als de groep doorloopt, is hij de enige die nog even achterom kijkt en een roofvogel ziet vliegen. Met kanonnen van telelenzen op hun rug vervolgen de mannen hun tocht naar een groep wilde konikpaarden. „We kunnen de paarden het beste benaderen via de bosrand, zodat ze zich niet in gesloten voelen. Ik schat de kans klein in dat ze iets bijzonders gaan doen, omdat ze in de winter vooral rusten en bij elkaar blijven staan", licht boswachter Hans de fotografen voor. Dat had hij mooi even mis. Benja min slaagt erin om de paarden vast te leggen terwijl ze de lucht in springen en even later daveren ze langs de fotografen. Frans leert de mannen anders naar beeld te kijken. „Fotografen zijn vaak te veel bezig met de knopjes en vergeten daardoor te bedenken wat ze op hun foto wil len terugzien." Minder lucht dan land op de foto zetten, is een an dere tip die Benjamin van hem krijgt. „Er is op het land vaak meer te zien." De wedstrijd was georganiseerd door het Wereld Natuur Fonds (WNF) en National Geographic. Humberto Tan is er als ambassa deur van het WNF bij betrokken. Het is de eerste keer dat de Frans Lanting Award werd uitgereikt en het was meteen een succes met 5000 deelnemers en ongeveer 15.000 uitgebrachte stemmen. „Aan de hand van de foto's willen we de mensen laten zien hoe mooi de natuur is. We hopen ze zo aan het denken te kunnen zet ten en hen ervan te kunnen over tuigen dat we dit moeten behou den", vertelt Cynthia van Zwol, campagneleider bij het WNF. In juni wordt het thema voor 2015 bekendgemaakt. Daaraan mogen Joost en Benja min meewerken. Onderdeel van de prijs is dat ze beiden een foto project mogen doen voor het tijd schrift National Geographic en Panda van het WNF. Ze mogen hun eigen draai geven aan het nieuwe thema. „Ik wil me daarin gaan focussen op de Zeeuws-Vlaamse natuur." Meer kan hij er niet over zeggen zonder iets te verklappen. De ambities om op professioneel niveau te gaan fotograferen zijn er. „Ik ga er alles aan doen om het beter te kunnen. Ik leer van inter net, van anderen en ook veel door het gewoon zelf te doen." Van daag is zijn eerste workshop. „En dan meteen door Frans Lanting!", zegt hij met een grote lach op zijn gezicht. Zonder zijn leerlingen had hij het niet zo ver geschopt, denkt Benja min. „Ze hebben een groot aan deel gehad in de 2000 stemmen waardoor ik de publieksprijs heb gewonnen." Hij hoopt naast zijn werk, als le raar op middelbare school De Re de, als freelance fotograaf aan de slag te kunnen. „Als ik mag dro men? Dan wil ik doen wat Frans doet. De wereld over", spreekt hij vol bewondering. „Ik vind natuur fantastisch, architectuur prachtig, ik vind portretten mooi en men sen boeiend. Ik ben al op veel plaatsen geweest, maar de wereld is zo'n mooie plek dat ik nooit uit gekeken ben." vergeten soms te bedenken wat ze op hun foto willen terugzien 'Ik heb dit aan mijn leerlingen te danken' door Elodie Kint ■n Frans Lanting Cynthia van Zwol van het WNF V.l.n.r. Joost van Tuffelen, Humberto Tan, Benjamin van der Spek en Frans Lanting. foto Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32