'Samenleving zou verkild zijn zonder vrijwilligers' Natuurcamping Veerse Bos niet groter en luxer 66 Omdat dit schip 'n visserijnummer heeft, kunnen we straks educatieve sleepjes maken 30 WALCHEREN OOSTERSCHELDE Omgebouwde kokkelkotter YE-100 brengt toeristen nog dichter bij onderwaterleven Oosterschelde. De vrijwilligersprijzen van de ge meente Middelburg worden op 14 april uitgereikt en wat wethouder Arjan Beekman betreft, moeten zo veel mogelijk vrijwilligers in aanmerking komen voor de prij zen. Kandidaten nomineren kan nog maar anderhalve week. Vandaar de oproep van de wet houder, die verantwoordelijk is voor 'burgerparticipatie'. Het is sinds acht maanden een nieuwe portefeuille en Beekman vindt het een mooie taak. „We willen de burgers in ons hele beleid een rol laten spelen. Soms is het al leen informeren, soms mee beslis sen. En soms gaat het verder en zullen wij als gemeente het niet overnemen maar alleen helpen om iets mogelijk te maken." Dat heeft alles te maken met vrij willigerswerk, zegt Beekman. „Geen burgerparticipatie zonder vrijwilligers. Want je moet wel heel gedreven zijn. Het kost veel tijd, energie en aandacht om je idee van de grond te krijgen." Vrijwilligers leveren een heel be langrijke bijdrage aan de Middel burgse samenleving, constateert Beekman. Hij wijst onder meer op de mantelzorgers die voor fa milie, vrienden of buren zorgen. „Het zou een heel verkilde samen leving zijn als we die vrijwilligers niet zouden hebben." LANCE JAN AWARDS De gemeente doet ook steeds va ker een beroep op de vrijwillige inzet van Middelburgers voor de mensen om hen heen en voor de leefbaarheid van de stad. Beek man realiseert zich dat het te veel kan worden. „We mogen mensen niet overvragen. Dat is wel een punt van zorg." Bovendien snapt hij dat mensen soms sceptisch staan tegenover vrijwilligerswerk. „We hebben als overheid ook jarenlang gestreefd naar professionaliteit en daarbij vrijwilligers op een zijspoor ge zet. Het kost tijd het vertrouwen terug te winnen." Ook daarom is het goed om die mensen eens te belonen. De Lan ge Jan Awards zijn een blijk van waardering die de gemeente en de Stichting Welzijn Middelburg eens in de twee jaar tonen. De PZC reikt dit jaar voor de tweede keer een Publieksprijs uit, voor het beste initiatief. YERSEKE - In de zeventien jaar dat Arjan Huissen uit Yerseke kokkel visser was, werd hij regelmatig aangesproken door toeristen op de 'kaaie'. „'Kunnen we hier ook een rondvaart maken?', vroegen ze dan. In die tijd bood niemand dat nog vanuit Yerseke aan." Vijftien jaar geleden stapte hij zélf in dat 'gat in de markt' door rondvaarten te organiseren onder de vlag van Marstrand. „Dat was een paar jaar voor dat de overheid een einde maakte aan de mechani sche kokkelvisserij. Arjan zag de bui hangen en heeft op tijd de ba kens verzet", zegt zijn vrouw Mia. Met succes, want met de Adriana zijn de afgelopen jaren duizenden mensen de Oosterschelde op ge weest voor een natuurexcursie, zeehondentocht of een rondvaart die in het teken staat van de mos sel- en oestercultuur. Sinds kort zijn de eigenaren van Marstrand Rondvaarten weer in het bezit een kokkelkotter, de TX20 is afgelopen weekend van Oudeschild naar de nieuwe thuis haven gevaren. „Het is de bedoe ling dat dit schip op termijn de Adriana vervangt", vertelt Mia. De ondernemers waren al een tijdje op zoek naar een nieuw schip. „De Adriana steekt onge veer 1,50 meter diep. Dit nieuwe schip heeft aan de voorkant een diepgang van zo'n veertig centi meter, dat oploopt tot zestig centi- meter aan de achterkant. Hiermee kunnen we ook als er maar een meter water staat over de mossel percelen varen", vertelt Arjan. „Omdat het Oosterscheldewater zo helder is, kun je als je zachtjes vaart de mossels op de bodem zien verwateren", vult Mia aan. Ander bijkomend voordeel is dat Arjan met de Adriaan Marinus YE-ioo, zoals het schip straks heet, heel dicht tegen de bij laag water droogvallende zandplaten aan kan varen. Mia: „Met de loop plank waarmee dit schip is uitge rust, kunnen we passagiers com fortabel de plaat op laten lopen." Met name de 'eerste plaete', een zandbank voor de kust van Yerse ke waar veel schelpen liggen, zal deze zomer vaak worden aange daan. „Op deze zandplaat werden vroeger veel schelpdieren ge kookt, waarna de schelpen ge woon over boord gingen. Kinde ren kunnen zich daar nu hele maal uitleven", zegt Mia. De on dernemers willen op die plaat ook fruits de mer aan lange tafels gaan serveren. „Eten op de bo dem van de Oosterschelde en de lege schelpen kun je gewoon op de grond gooien", lacht ze. Arjan en Mia zochten al langere tijd naar een passagiersschip met beperkte diepgang. Arjan: „Op het moment dat de kokkelvloot werd gesaneerd, waren er zo'n 35 tot 40 kotters. Een aantal daarvan is nog steeds te koop. Je kunt zelf wel zo'n schip verbouwen, maar dat is eigenlijk niet rendabel." Eind vorig jaar stuitten de onder nemers op de TX-20, die al hele maal is aangepast voor vervoer van mensen. Zo zijn alle relingen minimaal een meter hoog. Mia: „Wat is heel bijzonder is, is dat dit schip is goedgekeurd om met 150 mensen te varen én dat het nog een visserijnummer heeft. Daardoor mogen we legaal sleepjes met een kleine kor trek ken. Zo kunnen we aan boord la ten zien wat er allemaal in het wa ter leeft. Met de Adriana mocht dat niet, ook al zouden we alles weer terug in het water doen. Hans Braak van de SP heeft zich sterk gemaakt om voor educatieve visserij een uitzondering te ma- „We hoopten er een nieuwe doel groep mee te bereiken. Maar dat is niet gelukt", zegt woordvoerder Jelle de Boer. Ook de uitbreiding van de camping - van 45 naar 87 standplaatsen - staat op losse schroeven nu de Raad van State vooralsnog niet akkoord is met de daarvoor gereserveerde ruimte in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied van de gemeente Veere. Het uitbreidingsplan leeft nog wel, zegt De Boer, „maar we moe ten nu eerst zien hoe de gemeen te er mee omgaat." Volgens hem is het ook de vraag of er nog wel genoeg geld voor is. Het oorspron kelijke plan is al meer dan tweeën half jaar oud. „Inmiddels zijn de omstandigheden veranderd", zegt De Boer. „We konden toen meelif ten met een groter plan. Daar zat ook subsidie aan vast. We moeten bekijken of die middelen er nu nog zijn." Dat grotere plan, afkomstig van waterschap Scheldestromen, is in middels wel gerealiseerd. Het om vatte de renovatie van het Veerse Bos: aanleg van 'nieuwe natuur waarden', een parkeerterrein en allerlei dagrecreatieve voorzienin gen zoals ruiterpaden, wandelpa den en visstekken. Gelijktijdig had Staatsbosbeheer de natuur camping willen uitbreiden en op waarderen tot Comfort Camping, voorzien van allerlei gemakken als privé-sanitair, een centrale wasgelegenheid, een vuurstook- plaats en een speelbos voor kinde ren. Daar zou een weinig gebruikt groepskampeerterrein voor wor den opgeofferd. Staatsbosbeheer verbeterde al wel de voorzieningen bij de bestaan de standplaatsen, hield daarbij al rekening met uitbreiding, maar zag uiteindelijk af van een nieuw sanitairgebouw. De aanvraag van de benodigde vergunning werd in getrokken, onder meer als gevolg van de problemen met het be stemmingsplan Buitengebied. Die ontstonden toen de nabijgelegen minicamping De Heksenketel het uitbreidingsplan aanvocht. Vertegenwoordiger Bram van Leeuwen van De Heksenketel voerde aan dat sprake is van 'on- Staatsbosbeheer ziet af van uitbreiding en vernieuwing omdat het concept elders geen succes is gebleken. eerlijke concurrentie' omdat Staatsbosbeheer zou meeprofite ren van voorzieningen die, mede met Europese subsidie, door het waterschap zijn aangelegd. Ook de natuur zou in het geding zijn. De gemeente was volgens hem niet zorgvuldig genoeg geweest. De Raad van State gaf hem daarin gelijk. Die vonniste onlangs dat de gemeente 'in strijd met het rechtszekerheidsbeginsel' ruimte maakte voor de uitbreiding van het kampeerterrein. Veere kreeg een half jaar om die fout te 'repareren'. De gemeente beraadt zich nog over de vraag hoe daarbij met het uitbreidings plan om te gaan. door Maurits Sep MIDDELBURG - „Ken je mensen die zich met hart en ziel inzetten voor stad en medemens? Nomineer ze dan voor de Lange Jan Awards. Het is heel goed die mensen eens in het zonnetje te zetten. Want ze werken vaak in de schaduw. Ik heb groot respect voor wat ze doen." De Lange Jan Awards zijn de vrij willigersprijzen van Stichting Wel zijn Middelburg en de gemeente Middelburg. Ze worden eens in de twee jaar uitgereikt. Dit jaar is dat op dinsdag 14 april in de Stads schouwburg in Middelburg. Er zijn prijzen in vier categorieën: initiatief, spotlight (individu), sa men (organisatie) en stimulering (jonge vrijwilliger). De PZC kent ook een Publieksprijs toe aan het beste vrijwilligersinitia- tief. Lezers kunnen stemmen op al- Kotter is terug door Joeri Wisse Arjan Beekman, wethouder burger participatie van Middelburg. Arjan Huisssen Ie initiatieven die zijn genomi neerd in deze categorie. Tot nu toe zijn negen initiatieven genomineerd: Stichting Chocolate Lovers, Mama Café, Repair Café, Buur4Middelburg, Beweegpad Griffioen, Rouwcafé Omarm, Stich ting Zeeuws Mama, Middelburg in Dialoog en Stichting City Seeds. Nomineren voor alle categorieën kan nog tot 2 februari via www.lan- gejanawards.welzijnmiddelburg.nl. Stemmen kan van 2 maart tot 1 april. Het dek van de voormalige kokkelkotter. Het schip is door de vorige eige naren al uitgerust met een loopplank die zowel omhoog als omlaag kan. door Henk Postma VEERE - De natuurcamping in het Veerse Bos wordt geen Comfort Camping. Staatsbosbeheer ziet er van af omdat het concept elders in het land geen succes is gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30