Maritiem historicus directeur Scoop/ZB Mare Argeloo nieuwe directeur van de Zeeuwse Milieufederatie Land der blinden 26 ZEELAND SCHOORSTEENBRAND Het stookseizoen is in volle gang. Daarmee ligt ook het gevaar van een schoorsteenbrand op de loer. woensdag Jahaa, spot niet met de Zeeuwen. Zet ze niet weg als dociele sukkelaars die al les zomaar pikken. Dat heeft het provinciaal be stuur de vorige week wel mo gen ervaren. Dachten zullie daar in die abdij in dat Middel burg wel eens even onze leeuw in een bureaula weg te kunnen stoppen. Niks d'r van! brulde de Zeeuw se leeuw op Facebook, Twitter en in honderden reacties op de sites van de omroep en de krant. En prompt gingen de Middelburgse regenten door de knieën. 'Sorry leeuw gaat niet weg. Foutje, misverstand, was maar om te dollen en we zul len het nooit meer doen'. Waarachtig, een mooi staaltje directe democratie. Het volk morde en de volksvertegen woordigers ondernamen actie. Maar daar was het niet mee ge daan. De mokkende maar oh zo ferme en strijdvaardige Zeeuw en pakten door. Klagend over véél meer misstanden, waar over de stem van het gemene volk maar steeds niet door de dames en heren politici in Mid delburg gehoord wordt. Die tunnel, waarom is die nog steeds niet tolvrij? De veerbo ten moeten terug, Hedwige ne ver nooit ontpolderen, buslij nen voor zelfs de kleinste ge huchten en natuurlijk dat kwartje van Kok. Want wat gaan we daar aan doen? Ja, echt waar. Het kwartje van Kok (1991) moest maar eens te ruggegeven worden. Moesten die plucheplakkers in Middel burg ook maar eens regelen. Mijn enthousiasme voor de de mocratische principes nam al lezende snel af. Ik verlangde bijna naar de tijd dat alleen de elite mocht stemmen. Diezelfde mensen aan de macht die anoniem artikelreac ties schrijven? Ik zag het al voor me: Zeeland failliet, alles met een kleurtje de provincie uit (sowieso alle butendiekers oprotten) en sharia-straffen voor alle dieven, schennisple gers en zakkenvullers. Dan doet gedeputeerde Carla Schönknecht ondanks alles, het zo slecht nog niet. Die Carla, met haar kunstzinni ge brilletje; vieroog in het land der blinden. Perry Moree is zakelijk directeur/ CFO van Koninklijke Brill NV in Leiden, de oudste academische uitgeverij van Nederland. Daar voor was hij in de periode 1993-2010 verbonden aan de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag, laatst als directeur bedrijfs voering, en verantwoordelijk voor financiën, personeel en organisa tie, huisvesting en IT. Moree studeerde Geschiedenis VLISSINGEN - Het aantal schoor steenbranden in Zeeland is in der tig jaar tijd afgenomen. De kente ring heeft zich voorgedaan in 1992. Vanaf dat moment dook het jaarlijks gemiddeld aantal schoor steenbranden naar de 50. In de tweede helft van de jaren tachtig lag dat nog boven de 90. Met name in 1985 en 1986 ontaard de een gezellig vuurtje bedui dend vaker in een schoorsteen brand dan de navolgende jaren. Toen ging het respectievelijk 122 en 118 keer mis. Sinds 1987 bleef dat aantal ver onder de 100, blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Zeeland hoort bij de provincies met relatief gezien de meeste schoorsteenbranden. Die ranglijst wordt aangevuld door Denthe met jaarlijks 17 branden per hon derdduizend inwoners. Gelder land (15) en Noord-Brabant (14) staan nog net boven Zeeland, Overijssel en Friesland (elk 13). In Noord-Holland (6) en Zuid-Hol land (5) komen schoorsteenbran den naar verhouding het minst vaak voor. De gevolgen en verplichtingen Wie te maken krijgt met een klei ne schoorsteenbrand, heeft al snel rond de 5000 euro schade, vertelt Edwin Goetheer van de Zeeuwse verzekeraar ZLM. Niet alleen het rookkanaal en de schouw lopen schade op, de woning krijgt te vens te maken met rook- en roet- schade. „Dat gaat overal in zitten en moet worden gereinigd." Door de hitte kan de brand ook over slaan op zolder en in het dak. Het schadebedrag loopt daarmee snel op. In een verzekering staat niet expliciet de verplichting opgeno men een rookkanaal minimaal één keer per jaar te laten vegen. Goetheer: „Maar net als de brand weer adviseren wij dat wél. Het gaat in eerste instantie om je ei gen veiligheid. Wanneer je ziet dat de laatste jaren weer meer mensen een haard laten inbou wen, vind ik het best een gezonde ontwikkeling dat het aantal bran den stabiel blijft." Zelf schoorsteenbrand blussen Een beginnende schoorsteen brand is te herkennen aan een hard 'loeiend geluid' in het rook kanaal. Het vuur kan het beste worden gedoofd door zand in de haard of houtkachel te gooien. Di rect daarna moet de klep in de schoorsteen worden gesloten en indien mogelijk ook de luchttoe voer van de kachel. Bel altijd het alarmnummer 1-1-2. Blussen met water wordt door de brandweer afgeraden, omdat er dan een enor me stoomvorming ontstaat. Daar door komt het het rookkanaal on der grote druk te staan en kan het scheuren of zelfs exploderen. Kijk ook op: www.pzc.nl/video aan de Universiteit van Leiden, met als specialisatie Maritieme Geschiedenis. Hij promoveerde in 1998 in Leiden op de postgeschie denis van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC). Hij publi ceerde boeken en artikelen over de VOC en de Nederlandse visse rijgeschiedenis. Hij is een historicus van de Leid- se maritieme school, die uitvoerig gebruik maakt van ongepubliceer de primaire bronnen. Moree heeft veel bezoeken afgelegd aan archie ven in het buitenland waar zich Nederlandse bronnen bevinden (onder meer Zuid-Afrika, Indone sië en het Verenigd Koninkrijk). Moree was één van de initiatiefne mers van het digitaliseringspro ject Sailing Letters. Dat is een con- serverings- en massadigitalise- ringsproject van door Nederlan ders geschreven en nooit bezorg de 17e- en i8e-eeuwse post. Deze brieven bevinden zich in The Na tional Archives in Kew, Londen. In 2011 won Moree, samen met Els van Eijck van Heslinga, de Lin- schotenpenning voor 'Sailing Let ters'. Moree was als redacteur (en auteur) in de periode 2009-2014 betrokken bij de vijfdelige reeks Sailing Letters Journaal. Hij bekleedt bestuursfuncties, on der meer bij de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en het Victorine van Schaick Fonds. Hij beschikt over een breed netwerk en is internationaal actief als voor zitter van de Management Mar keting sectie van de IFLA (Interna tional Federation of Library Asso ciations and Institutions). 0 5 10 Van Mierlo blijft tot aan zijn pen sionering werkzaam bij de ZMf en zal zich richten op het inwer ken van Argeloo. Daarnaast blijft Van Mierlo in deeltijd aan als be leidsmedewerker op de terreinen 'verduurzaming van de Zeeuwse havens en bedrijven', 'Windpark Zeeland' en 'Westerschelde'. De 55-jarige Argeloo heeft veel er varing in de natuur- en milieusec tor. Als eigenaar van adviesbureau planG was hij adviseur van maat schappelijke organisaties, bedrij ven en overheidsinstellingen op het gebied van natuur en duur zaamheid. Hij werkte voor Shell, VPRO, We reld Natuur Fonds (diverse lan den), IUCN NL, Vogelbescher ming Nederland en de Universi teit van Amsterdam. Ook werkte hij voor de Vogelbescherming en bij het WNF Nederland. De afge lopen jaren heeft Argeloo ook boe ken geschreven. Hij is (mede-)au- teur van vijf boeken waaronder het boek bij de televisieserie O'Hanlons Helden 'In het Spoor van de Grote Ontdekkers'. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier MIDDELBURG - Pieter Jan 'Perry' Mo- ree (Vlaardingen, 29 november 1960) is vanaf 1 april de nieuwe di recteur van de fusieorganisatie Zeeuws Bibliotheek/Scoop. Veilig stoken slaat aan door Marcel Modde SCHOORSTEENBRANDEN PER PROVINCIE Perry Moree foto Dick Hogewoning Aantal per 100.000 inwoners in 2013 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Flevoland Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg SCHOORSTEENBRANDEN IN ZEELAND Aantallen over 2013 zijn voorlopig 120 20 1985 1990 1995 2000 2005 2010 2013* GOES - Marc Argeloo wordt per 1 april de nieuwe directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. Hij volgt Tjeu van Mierlo op, die al ruim 25 jaar directeur is van de ZMf. Mare Argeloo, de nieuwe direc teur van de ZMf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26