Taalkennis Mijn gevonden bij Cadzand-Bad almanak Benjamin van der Spek metHumbertoTan f naar Oostvti^rdersplassen Matchfixing erger dan doping 34 en 35 ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 21 januari 2015 25 Rinco de Koeijer voelt zich bedrogen met Waterdunen Buiten Het heeft veel langer geduurd dan verwacht, maar Axel krijgt in 2016 dan toch één gezondheidscentrum. AXEL - Het gezondheidscentrum aan de De Ruyterstraat in Axel, waar alle vormen van eerstelijns- zorg onder één dak komen, moet in de loop van 2016 gereed zijn. Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, die optreedt als bouwheer, heeft in principe een aannemer geselecteerd. Pol van de Vijver, projectmanager bij Woongoed, verwacht dat de bouw april dit jaar kan beginnen. Van de Vijver is opgelucht. Al sinds 2009 wordt serieus over de komst van één gezondheidscen trum in Axel gesproken. De huur woningen die plaats moesten ma ken voor het centrum, zijn ruim drie jaar geleden gesloopt. Het heeft allemaal vrij lang geduurd, onderkent Van de Vijver, maar hij vindt dat goed verklaarbaar. In het gebouw krijgen onder meer drie huisartsenpraktijken, fysiotherapie Van Doeselaar, de Mediq-apotheek, wijkverpleeg kundigen (ZorgSaam), welzijnsin- stelling Aan Z (maatschappelijk werk) en het Centrum voor Jeugd en Gezin onderdak. Het kost tijd om zoveel verschillende partijen op één lijn te krijgen. Vooral de gemeente Terneuzen - tot maart vorig jaar met name voormalig wethouder Co van Schaik - hechtte er veel waarde aan in Axel één 'toekomstbesten- dig' gezondheidscentrum van de grond te tillen. De gemeenteraad besloot al in 2011 er 764.000 euro in te steken, geld dat overigens uit de reserve Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) kwam. De provincie heeft er ook nog eens een kleine 300.000 euro in gesto ken, omdat het eerstelijns-gezond heidscentrum als voorbeeld kan dienen voor andere Zeeuwse plat telandskernen. Of het centrum in Axel ooit navol ging vindt, is overigens zeer de vraag. Woningcorporaties als Woongoed mogen vanaf 1 juli niet meer in maatschappelijk vast goed als multifunctionele centra - bijvoorbeeld De Statie in Sas van Gent - en gezondheidscentra in vesteren. Ingegeven door de finan ciële schandalen bij een aantal cor poraties moeten zij zich van de rijksoverheid weer toeleggen op hun kerntaak: bouwen en behe ren van sociale huurhuizen voor lage inkomens. Met de bouw van het gezond heidscentrum in Axel is een inves tering gemoeid van al met al 4,5 miljoen euro. Een regionale aan nemer is in beeld om het project te bouwen, vertelt Van de Vijver. Welke, meldt hij niet vóór de op dracht is gegund. CADZAND-BAD - Leden van de Ex plosieven Opruimingsdienst heb ben gistermiddag op het strand bij Cadzand-Bad, vlakbij de mon ding van het Uitwateringskanaal, een landmijn onschadelijk ge maakt. De mijn was daar gevon den bij onderzoek naar niet-ge- sprongen explosieven. Het onder zoek vindt plaats als voorberei ding op werken ter versterking van de kust en voor de aanleg van een jachthaven in Cadzand-Bad la ter dit jaar. Het speurwerk begon zondag. Wanneer het wordt afge rond, is afhankelijk van de weers omstandigheden. De kennis van de Nederlandse taal die de Vlissinger bezit, laat weinig te wensen over. En dat is maar goed ook, want zijn professie brengt met zich mee dat een goede zinsbouw, een vlekkeloze spelling en creatief schrijven tot de basale vaardighe den dienen te behoren. Op school heeft hij bij taal altijd goed zijn best gedaan. Hij heeft in de loop der ja ren een voorliefde opgedaan voor woorden die letterlijk uitdrukken wat ze betekenen. Zo beleeft hij veel plezier aan het Tilburgse woord voor reuzenrad: hooggaatie. Waar die kinderlijke fascinatie vandaan komt1 „Ik begreep als kind nooit waarom de Wie-kent-kwis op week dagen werd uitgezonden." Hoogleraar Marjan Olfers en Herman Ram van de Nederlandse dopingautoriteit noemen matchfixing een groter probleem dan doping Gezondheidscentrum komt er door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl IJZENDIJKE - Jurgen Michielsen, agrarisch adviseur van de Suikerllnie in Zeeuws- Vlaanderen, kan zich nauwelijks een mooiere bietencampagne heugen. De vooruitzichten waren niet best aan het begin van het seizoen De structuur van de grond was slecht door de milde winter en de vele regen. Met nog een enkele lading te gaan naar de suikerfabriek in Dinteloord, gisteren onder meer aan de Zevenhofstedestraat bij IJzendijke (foto), kan Michielsen de balans opmaken. In Zeeuws-Vlaanderen is een historisch hoge opbrengst gehaald, 93 ton per hectare. Ook het suikerpercentage (zeventien procent) is heel mooi. De hoge opbrengst heeft ook een keerzijde. Suikerproductie is nog aan grenzen gebonden door de Europese Unie. Wat er dit seizoen te veel is geproduceerd, moet verrekend worden met komend seizoen. De productie moet landelijk 19 procent omlaag. Michielsen verwacht dat dit nog iets hoger uitvalt voor Zeeuws-Vlaanderen, waar dit seizoen op 4800 hectare suikerbieten stonden. Voor ruim 900 hectare moeten Zeeuws-Vlaamse boeren dus op zoek naar alternatieve gewassen. Suiker bieten zijn een financiële zekerheid, van alternatieve gewassen moetje dat altijd maar afwachten, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25