Jihadist is dol op zijn kalasjnikov VERDIEPING 13 Expertise en Operationele Ondersteuning (UE&OO) zitten zowel agenten als militai ren. Het zijn speciaal gerekruteerde leden: ze volgen zware trainingen en beschikken over geavanceerde wapens. In de UE&OO zitten scherpschutters. Bij bijzondere acties bevinden zij zich vaak op het dak of in naastgelegen gebouwen om rugdekking te geven aan andere eenheden. Over de leden van deze speciale eenheden is weinig bekend: niemand kan zeggen hoe veel agenten en militairen er deel van uit maken. Wél is bekend dat de korpsleiding van de Nationale Politie wil dat de speciale eenhe den sneller ter plaatse moeten zijn bij een terroristische aanslag. „Ik vind dat wij er nu alles aan doen om de responstijden in te korten", zei korpslid Ruud Bik vorige week. „Die responstijd is voor politiemen sen in surveillanceauto's van buitenge woon groot gewicht." Wat er precies wordt gedaan om de aanrij- tijden van de teams te verkorten, wil Bik niet zeggen. Dan is er ook nog de Unit Interventie Mari niers, gevormd door de meest ervaren en zwaarbewapende elitemilitairen die Neder land kent. Zij werden eerder ingezet in Irak en Afghanistan en hielpen bij de bescher ming van schepen in de Golf van Aden bij Somalië. In Nederland kennen we de mariniers nog van het beëindigen van de treinkaping bij De Punt in 1977, het bewaken van de Schip- holtunnel in 2001 en de arrestatie van le den van de Hofstadgroep in 2004. „Deze specialisten kunnen de taken bij es calatie buitengewoon snel overnemen en ze beschikken over de meest moderne mid delen, die ook een aanval met machinege weren kunnen weerstaan", zegt Ruud Bik van de Nationale Politie. „Agenten staan er dus zeker niet alleen voor." De terroristen Ze zien zichzelf graag als 'soldaten van Al lah', de jihadisten die aanslagen ple gen. Qua wapenarse naal doen ze inderdaad niet on der voor militairen. Waar Mo hammed B. één semi-automa- tisch wapen - afkomstig uit ille gale handel in Kroatië - gebruik te om Theo van Gogh te ver moorden, lijken kalasjnikovs, handgranaten en zelfs raketwer pers inmiddels tot de standaard uitrusting van terroristen te ho ren. Bij de aanslagen in Bombay in 2008, in Toulouse in 2012 en in het Brussels Joods Museum vorig jaar werden ook al kalasj nikovs en andere (semi)automa- tische wapens gebruikt. Terroristen zijn dol op hun ka lasjnikovs. Zodra buitenlandse jihadstrijders in Syrië arriveren, is het eerste wat ze doen een fo to maken waarop ze poseren met hun geweer van Russische makelij. Het wapen is relatief gemakke lijk te krijgen, eenvoudig te be dienen en je hoeft met dertig patronen per magazijn niet na ieder schot te laden. Het is, kort om, het 'ideale' wapen voor wie eenvoudig en snel zo veel moge lijk slachtoffers wil maken. Kalasjnikovs en andere machi negeweren circuleren volop in Europa, valt in het politierap port De illegale handel in vuurwa pens en explosieven te lezen. Wapendeskundige Ton Hartink bestrijdt de mythe dat dit soort oorlogstuig 'zomaar" op een markt in Tsjechië, Kroatië of Bosnië gekocht kan worden. Ka lasjnikov zijn weliswaar in gro- te aantallen beschikbaar, maar daarvoor moet je toch echt de zwarte markt op. „Zonder een bekende van een kennis van een kennis en aanbevelingen kom je er echter niet. Dat geld niet zo'n grote rol speelt in ter roristische kringen, helpt wel." Bij de plaatselijke politiedien sten op de Balkan heeft illegale wapenhandel niet de hoogste prioriteit. De wapens worden vaak ongestraft verkocht aan cri minele bendes die zich daar naast vaak ook met drugs, siga retten- of vrouwenhandel bezig houden. Vervolgens gaan de wa pens naar groeperingen die een specifieke bestelling doen. „Ie dere tussenhandelaar wil er iets aan verdienen", schetst Har- tink. Reken maar dat je zo 2.000 euro voor een kalasjnikov of Skorpion pistool neerlegt." Via busjes, kofferbakken van personenauto's, vrachtwagens en touringcars worden de wa pens in kleine aantallen vanaf de Balkan naar West-Europa verplaatst. Oostenrijk is een be kend doorvoerland. Soms onderschept de Neder landse politie dit soort transpor ten. Vorige week pakte de poli tie in Den Bosch en in Kroatië mannen op die onder andere zes raketwerpers, een mitrail leur en kalasjnikovs zouden hebben willen smokkelen. Jaarlijks worden er naar schat ting meer dan 10.000 illegale wapens Nederland ingevoerd. Hoeveel daarvan automatische wapens zijn, is moeilijk te zeg gen. De politie heeft becijferd dat in het Schengengebied 400.000 le gaal geproduceerde vuurwa pens als 'vermist* te boek staan. Hartink: „Om het even welke groepering met voldoende geld kan dit soort zware wapens op de zwarte markt bemachtigen. Ook terroristen." rr Leden van een arrestatieteam WOENSDAG 21 JANUARI 2015 in Parijs beschikten over een enorm wapenarsenaal, waar onder een raketwerper en machinegeweren. door Niki van der Naald M82 raketwerper automatisch pistool automatisch pistool 1 Skorpion militair pistool 2 Tokarev pistolen zwaar kogelwerend vest stroomstootwapen Taser type X26E machinegeweren Titan IV helm tactische kogel-/ meswerende handschoenen automatisch machinepistool Heckler Koch MP5 met laser zijn beter getraind dan gewone agenten en rukken elke dag wel een keer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13