Agenten en militairen moeten Nederland beschermen tegen een aanslag. Met welk wapentuig kunnen ze een zwaarbewapende terrorist te lijf? 12 VERDIEPING TERREUR Twintig minuten. Binnen die tijd kunnen zo'n duizend ge trainde agenten en speciale eenheden ter plaatse zijn bij een terreuraanslag op Neder landse bodem. Is het dan nog nodig om de gewone wijkagent zwaarder te bewape nen? Ja, zegt de WD in de Tweede Kamer. Nee, vinden wapendeskundigen én politie mensen zelf. „Het feit dat er tot nu toe zo weinig aanslagen zijn geweest, heeft zeker te maken met het feit dat de politie dicht bij de burgers staat", zegt Ruud Vermeu len, brigadegeneraal buiten dienst en voor zitter van de Nederlandse Officieren Vere niging. „Laat het optreden in groepsver band met zwaardere geautomatiseerde wa pens vooral over aan de delen van de krijgs macht die daarvoor zijn getraind." Agenten moeten contact maken met de buurt, vindt ook de centrale onderne mingsraad (cor) van de politie. „Als je als een soort tank door de wijk heen gaat lo pen, ben je niet meer aanspreekbaar en dat vinden wij zorgelijk", aldus politieman en cor-voorzitter Frank Giltay. Extreem ge weld kunnen 'gewone' politieagenten niet het hoofd bieden, vindt hij. Wat kan een agent eigenlijk met zijn dienstwapen? Ruim 40.000 politiemensen in Nederland dragen een Walther P99Q. Met dat dienstpistool is het vrijwel on doenlijk om een zwaarbewapende terro rist uit te schakelen. „De Walther en semi-automatische wa pens zijn onvergelijkbaar en ontworpen voor totaal verschillende toepassingen", zegt wapendeskundige Ton Hartink. Hij wijst erop dat bij de aanslagen in Parijs po litiemensen zijn gesneuveld die semi-auto- matische wapens droegen. Zelfs zwaarbe wapende agenten zijn niet veilig. Bij dreiging of een aanslag kan de politie snel opschalen. Geoefende schutters van de Mobiele Eenheid (ME) worden nu inge zet voor de beveiliging van mogelijke doel witten van terreur, zoals ambassades en joodse scholen. Zij dragen pistoolmitrail leurs en hebben meer munitie bij zich dan gewone agenten. Deze specialisten kunnen een aanval met machinegeweren weerstaan Als een situatie écht gevaarlijk wordt, kan de politie een arrestatieteam (AT) op pad sturen. Nederland telt zo'n 150 AT-agenten die in actie komen bij levensbedreigende omstandigheden, zoals gijzelingen en arres taties van vuurwapengevaarlijke verdach ten. Ze rijden rond in onopvallende, ge pantserde auto's en rukken gemiddeld één keer per dag uit. Ook zij dragen automati sche pistolen, mét laser. Daarnaast beschik ken arrestatieteams over stroomstootwa pens, waarmee ze een verdachte tijdelijk kunnen verlammen om ze vervolgens in de boeien te slaan. Het overgrote deel van de inzetten van AT's blijft onbekend. Dat is ook bedoeld om de identiteit van de politiemensen ge heim te houden. Zo dragen leden van een arrestatieteam altijd een bivakmuts. Als er sprake is van terreur, kunnen politie en defensie speciale eenheden inzetten. In de eenheden Unit Interventie (UI) en Unit De agent Leden van de Unit Interventie Mariniers Ruud Bik, Nationale Politie Doelwit: terrorist door Peter Winterman illustratie Mark Reijntjens kan met zijn dienstwapen weinig uithalen tegen zwaar bewapende terroristen. zijn de meest ervaren en zwaar bewapende elitemilitairen van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12