Israël verwacht actie van Hezbollah 66 Het gaat goed met ons, maar we weten niet hoe het morgen zal zijn Houthi's dringen paleis van president Jemen binnen 10 BUITENLAND Bidden bij heilige rivier Een Nederlandse zuster-missionaris van de Witte Paters maakt de verschrikkingen van de Boko Haram-terreur mee. NIAMEY - „Eerst de stad Zinder drie dagen geleden. Kerk in de fik, die waar de Witte Paters wonen. Hun huis, auto's, school. Alles in brand, vijf doden, vier in de kerk, één in een bar. De christenen moeten dood, zo kunnen wij naar de hemel, zeggen de aanhangers van Boko Haram. Diabolisch, hè? Charlie Hebdo heeft de wereld in brand gezet, ook hier in Niger. Waarom zoveel haat? Wij hui len." Een noodkreet uit Niger. Het be richt van de Witte Paters in Niger kwam eergisteren bij deze krant binnen via een in Noord-Afrika werkende Nederlandse Witte Pa ter. In Niger, het woestijnachtige, noordelijke buurland van Nigeria, breidt de Boko Haram-terreur zich uit. De cartoon met een hui lende Mohammed op de cover van de meest recente Charlie Heb do zorgt er al dagen voor rellen. De Witte Paters en de zusters van dezelfde congregatie zijn op de vlucht. Een Nederlandse zuster- missionaris die om begrijpelijke redenen anoniem wil blijven, doet vanuit haar onderduikadres op huiveringwekkende wijze ver slag. „Het is allemaal gepland, zo als destijds in Rwanda", zegt ze. „Met de kerst wilde Boko Haram kerken in de fik zetten tijdens de nachtmis en ons levend verbran den. Nu, na de Charlie Heb- do-cover, kwamen mannen op motoren. Ze gooiden bidons met benzine in onze kerk. Gisteren was Niamey aan de beurt. Ze heb ben bars, restaurants en benzine stations geplunderd, weeshuizen aangevallen. Het Frans cultureel centrum is vernield en ook de BRS bank." De zusters van Assomption schui len nu in een militair kamp. Ze hebben niets meer, vertelt de zus ter. „Alleen hun leven. En veertig kerken in brand, niet te geloven. Een pater ligt gewond in een zie kenhuis. In Niamey, de hoofd stad, hetzelfde scenario. De zus ters van Mother Theresa die in Niamey een ziekenhuis hebben, waren moedig. Ze zeiden: 'Mogen we eerst de zieken weghalen voor jullie het hier in de fik steken?'" „We kregen verontruste telefoon tjes van islamitische vrienden die zeiden: 'Kom bij ons... blijf niet in die volkswijk. Je weet nooit met al die bendes'. De bisschop vroeg ons meteen weg te gaan. Ie dereen scharrelde in een mum van tijd van alles bij elkaar. Onze Rwandese zuster, die gewend was te vluchten tijdens de helse genocide in haar land in 1994, deed alle kleren aan die ze had: vijf rokken, vijf T-shirts. Een Liba nese familie haalde ons op met de auto. Onderweg zag ik een protes tantse kerk platgebrand. Ongeloof lijk, in dat rustige Niger." „Sjeik Berham, een gematigde is- lam-geestelijke, stuurde een sms'je rond: 'Beste vrienden chris tenen en moslims. Het geweld te gen onze christelijke broeders en zusters maakt me triest. Het is een zwarte dag, schande over ons'. We zijn nu veilig, wonen bij een familie. We komen niet bui ten. We hebben telefonisch con tact met het bisdom en met de Nederlandse ambassade. Het gaat goed met ons, maar we weten niet hoe het morgen zal zijn. We huilen, Jezus redt ons." HINDOEFESTIVAL Houthi-opstandelingen zijn gis teren het presidentieel paleis in de Jemenitische hoofdstad Sanaa binnengedrongen. Dat gebeurde na een kort gevecht met de bewaking van het ge bouw, lieten getuigen en bron nen binnen de veiligheidsdien sten weten. President Abd-Rab- bu Mansour Hadi zou in veilig heid zijn. Bewakers zeiden dat zij het terrein rond het paleis aan Houthi-rebellen hadden over gedragen. Getuigen zeiden dat zij hadden gezien dat de Houthi's pantservoertuigen bij het paleis hadden veroverd. Maandag werd rond het gebouw al hevig gevoch ten tussen de rebellen en de presi dentiële garde. Een bestand werd al snel geschonden. Kort voor de Houthi's het paleis binnendron gen, riep de president nog op tot eenheid in het straatarme land. Tijger is in India bezig aan een comeback Na decennia van achteruitgang is de positie van de ernstig bedreig de 'koning van de jungle' de afge lopen vier jaar behoorlijk verbe terd. Het aantal tijgers is met bijna een derde toegenomen, maakte de Indiase minister van Milieu gisteren bekend. In 2010 werden op bijna tienduizend ca mera's die in leefgebieden van tij gers staan opgesteld, 1.706 tijgers geteld. Afgelopen jaar werden er 2.226 geregistreerd. „Een grote prestatie", vond de minister. Gecrashte toestel AirAsia steeg te snel Het vliegtuig van AirAsia dat eind december in de Javazee stortte, steeg voorafgaand aan de crash veel te snel. Dat heeft de Indonesische minister van Transport gezegd tegen een par lementaire onderzoekscommis sie. Hij baseert zich op radarge- gevens. „In de laatste minuten van de vlucht klom het vlieg tuig met een snelheid die ho ger was dan normaal. Daarna verloor het vliegtuig zijn lift- kracht", aldus de minister. JERUZALEM - Israël versterkt de noordgrens om een eventuele ver geldingsactie van Hezbollah van uit Libanon te pareren. Het anti raketsysteem Iron Dome (IJzeren Koepel) wordt versneld opgesteld en het aantal verkenningen van uit de lucht wordt opgevoerd. De extra waakzaamheid van Is raël is ingegeven door dreigemen ten van het in het zuiden van Li banon gevestigde Hezbollah. Die dreigementen zijn een reactie op de luchtaanval afgelopen zondag op een Hezbollah-eenheid aan de Syrische kant van de Golanhoog- vlakte. Het sjiitische Hezbollah beschul digt Israël van het uitvoeren van deze aanval, maar Jeruzalem doet geen mededelingen over haar be trokkenheid. Bij de aanval kwa men zes leden van Hezbollah om het leven, evenals generaal Mo hammad Ali Allahdadi van de Re volutionaire Garde, een elite-een heid van het leger van Iran. Mo hammad Ali Jafari, commandant van de Revolutionaire Garde, zei gisteren dat Israël een 'vernieti gend antwoord' kan verwachten, meldt The Jerusalem Post. Jihad Mughniyeh, een prominent lid van de sjiitische beweging, is ook een van de slachtoffers. Hij was de zoon van Imad Mugh niyeh, een topman van Hezbollah die in 2008 in de Syrische hoofd stad Damascus bij een bomaan slag om het leven kwam. Hezbollah zegt dat de Israëlische geheime dienst de Mossad achter deze aanslag zat. Bij een Israëlische lucht aanval in Syrië kwam zondag een prominent lid van Hezbollah om het leven die haat? We huilen 'Waarom door Paul de Schipper Nederlandse zuster-missionaris door onze redactie buitenland ALLAHABAD - Een Indiase vrouw houdt bij Allahabad een olielamp in haar handen en zegt gebeden op nadat ze zich heeft ondergedompeld in de rivier Sangam. Honderd duizenden hindoes ontmoeten elkaar op de plaats waar de rivieren de Ganges en Yamuna samenkomen. Ze hou den daar hun jaarlijkse religieuze bijeenkomst. Pelgrims komen er een maand lang samen tijdens het Magh Mela- festival en dompelen zich onder in de Sangam om hun zonden weg te wassen. foto Rajesh Kumar Singh/HH SANAA NEW DELHI JAKARTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10