oplaaien strijd Kapotgeschoten vliegveld Donetsk speelt hoofdrol in oorlog Oekraïne w ajJ da gMmiüü'üvtB BMi P b Ènmmm.M 1 BUITENLAND 9 Gevangenen van Boko Haram bevrijd Het Kameroense leger heeft gis teren 24 van de 80 mensen be vrijd die de Nigeriaanse ter reurbeweging Boko Haram zon dagochtend bij een aanval op het dorp Mabass in Kameroen had ontvoerd. Het ministerie van Defensie in Yaoundé zei dat de gijzelaars werden be vrijd nadat militairen de strij ders van Boko Haram hadden achtervolgd op hun weg terug naar Nigeria. Kameroen meld de zondag dat de terroristen uit Nigeria waren gekomen. Scholen in ebolaland Guinee weer open Na een sluiting van zo'n vijf maanden als gevolg van de uit braak van ebola, zijn gisteren de scholen en universiteiten in het West-Afrikaanse land Gui nee opengegaan. In nieuwe ont smettingsruimtes moeten scho lieren er eerst hun handen was sen en hun temperatuur laten opnemen voordat ze de klas in kunnen. Het wekelijkse aantal nieuwe gevallen van ebola lijkt af te nemen in Guinee. In het land zijn zeker 1800 mensen aan het virus overleden. Ansar Allah (zoals de groepering ook wel heet) doet er wat aan. Wat voor de bevolking geen on welkome verandering is. „Al sta ik niet achter hun godsdienstige ideeën, op politiek niveau steun ik ze", hoor je dezer dagen veel. Dat is voor president Abdu-Rabo Mansour Hadi geen goed nieuws. „Ze willen de president niet meer. Hij wil het land namelijk opdelen, terwijl Ansar Allah de eenheid wil bewaren. Ik denk dat de strijd zal doorgaan totdat hij is opgestapt", legt een pompbedien de de situatie kort uit. Lange rijen auto's en vrachtauto's staan voor de benzinestations. De eigenaars anticiperen op een dreigend brandstoftekort en gaan op benzi ne- en dieseljacht. Gas is al tijden niet meer verkrijgbaar. Een inwo ner van Sanaa merkt bij de pomp op: „Gas is niet zo'n probleem. We kunnen altijd brandhout ge bruiken of naar een restaurant gaan. Benzine is anders. We wil len graag mobiel blijven." Veel winkels en scholen waren gisteren dicht, de bevolking bleef liever afwachtend thuis. Want wie zegt dat het dit keer niet echt uit de hand loopt? „Dit land heeft het vermogen de meest uiteenlopende problemen als het ware op te zuigen", zegt een buitenlander in Sanaa, die anoniem wil blijven. „Ik ben er van overtuigd dat ze hier ook wel weer bovenop komen." Wie weet. Ondanks berichten over een staakt-het-vuren bleef het gisteren de gehele dag onrus tig in de stad. Geweld in Niger houdt aan: 45 kerken in brand Sinds de rellen van afgelopen vrij dag in Niger, zijn er zeker 45 ker ken in brand gestoken en tien mensen omgekomen. Dat meld den internationale media giste ren. De protesten begonnen na het vrijdaggebed uit woede over de jongste uitgave van het Franse satirische blad Charlie Hebdo. Daarop is een huilende Moham med te zien. Een deel van de ge welddadige betogers hield dit weekend volgens regeringsbron nen vlaggen van terreurgroep Boko Haram in de lucht. 5 vragen over strijd om vliegveld vuur van de opstandelingen te be antwoorden. Die zouden zich schuilhouden in de woonwijken. De gegevens van weerskanten zijn onbetrouwbaar. Rebellen hij sen zo nu en dan een vlag op een gebouw, maar de Oekraïense tweekleur zou nog altijd boven de inmiddels totaal verwoeste hoofdterminal wapperen. Het pand is voor de rebellen uiterma te lastig te veroveren, omdat de Oekraïners zich in de uit Sovjet- tijd daterende ondergrondse gan gen verschansen. „Ze komen uit de kelders als ratten, dus moeten we telkens weer vechten om ter rein terug te winnen," verklaarde een separatistencommandant on langs op de Russische tv. De terminals en hangars zijn com pleet vernietigd, de landingsba nen zitten vol gaten. Daarom is de verovering voor beide kanten vooral van emotionele waarde. Toch zijn er ook strategische be langen. Het vliegveld ligt op een heuvel en die is voor zowel rebel len als Oekraïners van belang. Bo vendien ligt 'Sergej Prokofijev' vrijwel op de grens van door DNR en door Oekraïne beheerst gebied. Met de luchthaven in han den, zouden Kiev-troepen kun nen doorstoten naar Donetsk (on geveer 6 kilometer ten zuiden van het vliegveld) zelf. Op 26 mei 2014, een dag nadat Petro Porosjenko tot president van Oekraïne was verkozen, open den pro-Russische rebellen van de zelfverklaarde Volksrepubliek Donetsk (DNR) de aanval op de luchthaven. Ze werden bijgestaan door uit Rusland overgekomen Tsjetsjeense vechtjassen. De sepa ratisten hielden de in 2012 nog compleet gerenoveerde luchtha ven Sergej Prokofijev een dag in handen. De Oekraïners wisten de indringers te verdrijven. Er vielen die dag zeker dertig doden aan de kant van de rebellen. De hele zo mer bleef het onrustig rond het vliegveld, met steeds oplaaiende gevechten. Eind september brak de strijd weer in volle hevigheid los, ondanks het bestand dat werd getekend in Minsk. Tot op heden is die strijd niet meer geluwd. Aan Oekraïense kant zijn dat drie luchtmobiele brigades, eenhe den van een gemechaniseerde bri gade en een commandoregiment. Zij worden bijgestaan door de vrij willigers van het Dnjepr-bataljon, dat inmiddels valt onder het Oe kraïense ministerie van Binnen landse Zaken, en de onafhankelij ke Rechtse Sector (die ook tijdens de opstand tegen ex-president Ja- noekovitsj een vooraanstaande rol speelde). Aan DNR-kant knokt het Leger van Novorossia, zoals de rebellen Zuidoost-Oekraïne noemen. Het belangrijkste onder deel daarvan is de Vostok-briga- de. Oekraïne beweert dat het ook vecht tegen eenheden van het re guliere Russische leger. Nota be ne de Russische staatstelevisie toonde zondagavond militairen met een embleem op de mouwen dat verdacht veel leek op dat van het Russische marinekorps. Dat is heel lastig te zeggen. De propagandamachine draait aan beide kanten op volle toeren. Ze ker is dat er de laatste maanden tientallen doden te betreuren wa ren. Een Rechtse Sector-comman dant spreekt zelfs van 'honder den' aan de separatistenkant. Ook zijn er veel burgerslachtoffers ge vallen in de wijken vlakbij de luchthaven. Rebellen beschuldi gen de Oekraïners van het opzet telijk beschieten van burgers. Oe kraïners beweren alleen maar het 10 dagen Eilanden Kroatië en Istrië Dalmatië 8/10 dagen Cöte d'Azur Van der Valk Saint-Aygulf 8/10 dagen Barcelona Gaudi en Dali Van der Valk Barcarola 10/12 dagen Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 8/10 dagen Boedapest en omgeving/ Balatonmeer DINSDAG 20 JANUARI 2015 YAOUNDÉ CONAKRY NIAMEY door Joost Bosman 4 Wie heeft nu eigenlijk wat in handen? 5 Waarom is de luchthaven belangrijk? Wanneer begon de strijd? Wie vechten er tegen elkaar? Regeringstroepen en separatisten strijden om het bezit van de lucht haven van Donetsk. Het is voor beide partijen een doelwit met grote emotionele waarde. 3 Hoeveel slachtoffers zijn er gevallen? v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 13,27 april 4,18 mei1,15, 29 junietc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ComfortM Tf7y "Vksfl km m ÊaiiifoïibÜEi Rai Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11,18, 25 mei 1, 8,15,29 juni/etc. Vertrekdata: 14maart/4,13,20 april/4,18 mei 1 juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei8,22 junietc. Vertrekdata: 13, 20, 27april/4,11,18, 25 mei1, 15,22,29juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9