Jemeniet blijft koel onder effeweg.nl 8 BUITENLAND President Joko Widodo is niet onder de indruk van internationale kritiek na executie van gevangenen. JAKARTA - De internationale kri tiek die losbarstte na de executie van zes drugskoeriers door een vuurpeloton, laat de Indonesische president Joko Widodo volkomen koud. „Ik begrijp heel goed dat landen voor hun burgers opko men. Maar wij hebben nu een maal onze wetten en daar dient ie dereen respect voor te hebben." Hij is niet van plan voor de bui tenlandse druk te zwichten. Geen enkele veroordeelde drugsdelin quent krijgt van hem gratie. „De enige manier om de drugshandel in Indonesië hard aan te pakken, is met een schoktherapie." Nederland en Brazilië riepen voor straf hun ambassadeurs terug, wat tot irritatie leidt. „Het terug roepen van de ambassadeurs maakt geen enkele indruk. Ze ko men vanzelf weer terug. Uiteinde lijk heeft het buitenland ons meer nodig dan wij het buiten land", meent internationaal recht- professor Hikmahanto Juwana. „Tijdens de koloniale tijd moch ten wij toezien hoe de Nederlan ders ons doodschoten. De rollen zijn nu omgedraaid", zegt een voorbijganger op straat. Indonesië houdt per definitie niet van buitenlandse bemoeienis. Het Indonesische bedrijfsleven vreest wel voor de terugtrekking van buitenlands kapitaal. Onder de 64 uitgeprocedeerde ver oordeelden bevinden zich twee Australiërs, Myuran Sukumaran en Andrew Chan. In 2005 werden zij op Bali met 8 kilo heroïne bij zich opgepakt. Een actiegroep ver zamelde 20.000 handtekeningen met een petitie om gratie. De Australische regering is door de publieke opinie onder druk gezet om Indonesië te boycotten als pre sident Widodo niet wil luisteren. Ook de Britse grootmoeder Lindsy Sandiford (58), gepakt met verdovende middelen ter waarde van 1,4 miljoen euro, wacht op Bali in een dodencel. Ze zegt on schuldig te zijn. Groot-Brittannië vecht voor haar gratieverlening. „Indonesië kan maar beter hier en daar een doodstraf omzetten in le venslang", adviseert Poengky In- darti van de mensenrechtenorga nisatie Imparsial. Widodo's voor ganger deed dat ook. Die willigde 19 van de 128 gratieverzoeken in. „Dat was puur politiek; om Indo nesiërs uit buitenlandse dodencel len te redden", legt Indarti uit. „Er is niets mis met de dood straf', zegt rechtenstudent Marcel- la. „Maar er is sprake van een dub bele standaard. Waarom schieten we veroordeelden wegens corrup tie niet ook dood? Politie en justi tie nemen steekpenningen aan van drugsbendes en verdachten van drugshandel!" Ze heeft een punt. Ang Kiem Soei's broer pro beerde hem in 2003 te redden door de rechter 50.000 euro te be talen. Het geld werd aangeno men, Soei werd geëxecuteerd. De Nederlandse regering zal er al les aan doen om te voorkomen dat Indonesië een tweede Neder lander executeert. Dat zei minis ter Koenders gisteren in Brussel na een EU-vergadering. Ook deze Nederlander is ter dood veroor deeld voor een drugsdelict. Hij staat echter nog niet op de execu- tielijst, omdat er nog juridische procedures lopen. Het is een typisch Jemenitische reactie. Er is nooit echt wat aan de hand. Mensen gaan door met hun dagelijkse bezigheden, totdat zo'n granaat (of bom of kogel) je gewond in het ziekenhuis doet be landen of zelfs doodt. Wat de laat ste tijd niet eens zo denkbeeldig is. Jemen lijkt te zijn weggezakt in een warboel van strijd. Gisteren waren er rond het presi dentieel paleis in de hoofdstad Sanaa hevige gevechten tussen Houthi-rebellen en de presiden tiële garde. De Houthi's vormen een minderheid van sjiieten uit het noorden van het land. Ze wer den jarenlang bestreden door soennitische legereenheden, maar de Houthi's overrompelden vorig jaar de hoofdstad Sanaa. Sinds september is die voor het grootste deel in handen van Houthi-rebellen. De Jemeniet bleef ook gisteren tij dens de gevechten opgewekt kalm, want het is niet te doen je door elke schietpartij of ontplof fing van je stuk te laten brengen. Ook als het gedreun van geschut wel erg lang aanhoudt, wat giste ren op verschillende plaatsen in Sanaa het geval was. Verrast? Nee, dat was niemand echt. De situatie in het land is natuur lijk al tijden gespannen, al is het in Sanaa relatief rustig sinds de Houthi-strijders de stad in sep tember onder controle kregen. Sindsdien hebben ze praktisch de taak van de politie en het leger overgenomen. Bijna alle check points zijn nu in handen van Houthi's en als je de verslagge ving van de Houthi-media mag geloven, werkt dat stukken beter. Of het nu om een gestolen auto gaat of om verborgen explosie ven, UNIEKE AANBIEDINGEN www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 Indonesië wijkt niet voor kritiek door onze correspondent Wilma van der Maten door onze correspondent Sarah Rijziger SANAA - „Wat was dat?" „O, een granaat, geloof ik." De man steekt zijn hoofd naar buiten. We bevin den ons in een winkel in de Jemeni- tische hoofdstad Sanaa. „Niks aan de hand", zegt hij vrolijk. Houthi-strijders hebben praktisch de taak van de politie en het leger overgenomen in Sanaa Houthi-strijders tonen hun wapens tijdens de strijd bij het paleis van de president in Sanaa, foto Hani Mohammed/HH NU VANAF Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Berlijn va.€99 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt BrandenburgerTor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie Een van de meest bezochte Europese steden! Sauerland - All-inclusive va €379 All-inclusive verblijf in een 3* hotel Paderborn,Teutoburgerwoud, Kahler Asten, Atterdorn Uitgebreid entertainment! Schitterend Ierland va €699 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Cliffs of Moher, Killarney, Ring of Kerry, Dublin Adembenemend landschap en bruisende steden! 0? Noorse fjorden en Fagernes va €869 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Jotunheimen, Flam, Naerofjord, Oslo Een fantastische reis vol natuurschatten en cultuur!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8