'Koning van Roermond' is klaar voor de strijd 44 Oud-minister Dales zei dat je niet een beetje integer kunt zijn - je bent het wel of niet 44 Ik ben niet corrupt; Ik heb nooit steekpenningen gehad STUDENTEN TERECHT 6 BINNENLAND Opvallend veel wethouders stapten vorig jaar op na twijfels over integriteit. Toch lijkt van een corruptiegolf geen sprake. ËMjmm AMSTERDAM - Wethouders treden tegenwoordig sneller af als hun in tegriteit ter discussie staat of kan komen te staan. Er is de laatste ja ren veel meer aandacht voor inte griteit. De omgeving van openbaar bestuursleden is daardoor meer gespitst op niet-integer optreden of de schijn van belangenverstren geling. Dat zegt Henk Bouwmans van onderzoeksburo De College tafel. 9 van de 27 wethouders die in 2014 om politieke redenen sneu velden, moesten weg vanwege niet-integer optreden of de schijn van belangenverstrengeling. In voorgaande jaren waren dat er tus sen de vier en zes, terwijl er in to taal veel meer wethouders stop ten. Dat blijkt uit onderzoek van De Collegetafel, in opdracht van vakblad Binnenlands Bestuur. Dat wil niet zeggen dat wethou ders de laatste tijd corrupter zijn geworden. Volgens politicoloog Hij hoeft zich pas later te verant woorden voor zijn gedrag; van daag gaat het om een regiezitting. Volgens de aanklager heeft Van Rey smeergeld aangenomen van projectontwikkelaar Piet van Pol, van een beveiligingsbedrijf en van een vastgoedbedrijf. Van Pol staat ook terecht, net als de Roermondse ex-wethouder Til- man Schreurs (eveneens VVD) die van corruptie wordt verdacht. Reisjes, uitstapjes naar vastgoed beurzen en donaties aan het cam pagne-adviesbureau dat op naam van zijn kinderen staat; Van Rey zou volgens het Openbaar Minis terie voor 108.000 euro aan zulke gunsten hebben ontvangen. Een ton daarvan kwam van Van Pol, die in ruil daarvoor een voorkeurs behandeling kreeg en informatie die voor concurrenten verborgen bleef. Ook zou Van Pol voor pro jecten, gronden en gebouwen veel meer geld van de gemeente Roermond hebben ontvangen dan 'in redelijkheid op dat mo- Kees Aarts van de Universiteit Twente kijkt de politiek de laatste tijd met een andere bril naar inte griteit. „Oud-minister Ien Dales zei dat je niet een beetje integer kunt zijn - je bent het wel of niet. Maar dat is niet waar. Normen en waarden verschuiven door de tijd." Een van de aanleidingen voor de grote aandacht voor onkreukbaar heid is de kwestie Van Rey, de Roermondse wethouder die on der meer verdacht wordt van het ment in het economisch verkeer' gangbaar was. Van Rey zou de gemeenteraad in formatie hebben onthouden of eenzijdig hebben voorgelicht bij besluitvorming die Van Pol aan ging. Daarnaast heeft Van Rey bouwconcern Vermeulen en be veiligingsbedrijf Red Security op dezelfde wijze bevoordeeld als Van Pol, stelt het OM. Toen Dag blad De Limburger in de herfst van 2012 over de banden tussen de beveiliger en Van Rey schreef, zorgde Red Security dat het boze mailtjes regende op de redactie. Het OM heeft Van Rey al op de ?n van steekpenningen. begint de rechtszaak tegen hem. Opvallend is dat er vorig jaar na e raadsverkiezingen relatief wei- ig wethouders zijn vertrokken, namelijk zestien. Dat is aanzien lijk minder dan in het eerste jaar na de raadsverkiezingen van 2010 (28), 2006 (33) en 2002 (29). Een reden daarvoor is volgens Bouwens dat gemeenten druk zijn met taken voor jeugd, werk en zorg. Die waren tot vorig jaar in handen van het Rijk en de pro vincies. Nieuwe coalities hebben daardoor politieke menings verschillen vermoedelijk niet op de spits gedreven in de raad. Die decentralisatie leidde vorig jaar al tot een politiek slachtoffer. Wethouder Sybren Gerlofsma van Kampen wilde tegen de zin van zijn SP de huishoudelijke zorg schrappen. Of dit jaar veel collega's hem zullen volgen, durft Bouwens niet te zeggen. „Over de vorige decentralisatie, van de Wet werk en bijstand in 2010, is geen wethouder gevallen. Maar toen ging het financieel nog beter." Politicoloog Aarts denkt dat het zal meevallen. „De decentralisatie was tot nog toe vooral een be stuurlijke zaak, het uitvoeren van bepaalde taken, die niet of nauwe lijks politiek gekleurd is." korrel sinds de media in 2012 aan dacht gingen besteden aan zijn banden met Van Pol. Onderzoek in opdracht van de burgemeester wees toen op de schijn van belan genverstrengeling. De Rijksrecherche viel op 19 okto ber 2012 Van Reys thuis en zijn ka mer in het Roermondse stadhuis binnen. Er waren toen vermoe dens over lekken in de sollicitatie procedure voor de nieuwe burge meester. In telefoontaps werd ge hoord dat Van Rey geheime infor matie lekte aan de kandidaten Ri- cardo Offermanns en Vincent Zwijnenberg. Behalve corruptie en lekken ont dekte de politie verkiezingsfrau de. Bij Van Rey werden volmach ten en stempassen gevonden. Hij zou tussen 2010 en 2012 stemmen hebben geronseld bij de verkiezin gen voor de Roermondse gemeen teraad, de Tweede Kamer en Pro vinciale Staten van Limburg. Van Rey meent dat hij is kapotge maakt. Hij toont zich strijdbaar. „Ik ben niet corrupt. Ik heb nooit steekpenningen gehad", zegt hij. Van Rey is sinds maart vorig jaar raadslid voor de Liberale Volkspar tij Roermond. Hij richtte die par tij op nadat premier én WD'er Mark Rutte zei dat iemand die verdacht wordt van corruptie, bij de VVD niet op een verkiezings lijst mag staan. Terreurmaatregelen voor vrijwillige politie De politie heeft bijzondere maatregelen genomen voor de vrijwillige politie na de terreur daden in Frankrijk en België. Zo mogen vrijwilligers bijvoor beeld niet langer in uniform van en naar huis reizen. De Landelijke Organisatie van Poli- tievrijwilligers (LOPV) is daar over niet te spreken.De LOPV is van mening dat voor de poli- tievrijwilliger hetzelfde moet gelden als voor beroepsperso- neel. Volgens de Nationale Poli tie gaat het niet om bindende adviezen. Omroepman van het jaar: Jan Slagter Jan Slagter is gisteren door de redactie van het mediavakblad Broadcast Magazine uitgeroe pen tot Omroepman van het jaar 2014. De baas en presenta tor van Omroep MAX kreeg in Studio 21 in Hilversum de prijs uit handen van Bert Habets (RTL Nederland), die vorig jaar won. Broadcast Magazine reik te de prijs voor de 24e keer uit. Eerder kregen onder anderen Paul Witteman, Joop van den Ende, John de Mol en Paul de Leeuw de titel toebedeeld. Advies: levenslang tbs voor moordverdachte De verdachte van de moord op de verstandelijk gehandicapte Daniëlla van Bergen (20) uit Groningen moet tbs krijgen. Dat is het advies van twee des kundigen in de rechtszaak tegen Geert W. (46). De man zou zijn stiefdochter na weken van ernstige mishandelingen met een honkbalknuppel heb ben gedood. Volgens deskundi gen moet de man levenslang begeleid worden. Eerder werd hij veroordeeld voor het mis bruiken van twee andere stief kinderen. Levenslang cel in voor doden ex-vriendinnen Faig B. moet voor de moord op twee ex-vriendinnen en de zus van één van hen levenslang de cel in. Dat heeft het gerechts hof gisteren bepaald. B. (29) werd in 2011 aangehouden na dat hij zijn ex-vriendin Nargiz en haar zus in Zwijndrecht met gerichte schoten had ge dood. Ook de 57-jarige moeder van de zussen kwam om. Na B.'s arrestatie trof de politie in zijn woning in Helmond zijn ex-vriendin Farida (20) dood aan. Zij bleek doodgeschoten. LbV <rA<x£«iF<5> Wethouder onder vergrootglas door Niek Opten ROTTERDAM - De rechtbank van Rotterdam buigt zich vandaag over de zaak van de van corruptie ver dachte oud-WD-wethouder van Roermond Jos van Rey. De 'koning van Roermond' heeft volgens het Openbaar Ministerie (OM) steek penningen aangenomen, informa tie gelekt én verkiezingsfraude ge pleegd. Kees Aarts, Universiteit Twente Jos van Rey LEUSDEN HILVERSUM GRONINGEN DEN HAAG Marije de Groot (22) uit Zwolle, een van de drie studenten, komt even bij op een stretcher, foto's Suleyman Elcin/HH e- I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6