Baggeren is begonnen Doorlaat Rammegors is nog steeds afgesloten Nu 6 maanden korting op Alles-in-1. «ei 3 5 r Alles-in-1 Standaard kpn SCHOUWEN-DUIVELAND 31 kpn.com dorpskenner Flip de Rijke, tevens initiatiefnemer van het binnen kort te openen Watersnoodhuis in Stavenisse, was van de partij. Bij de haven werden eerst wat al gemene opnames gemaakt. Ook moesten Hendrikse en Wesdorp voor het oog van de camera een nonchalant wandelingetje maken. Dat ging niet in één keer goed. „Minder snel lopen", riep de ca meravrouw richting Wesdorp, na dat hij voor de eerste keer over het havenplateau was gelopen. Na de tweede take moest het juist weer wat sneller. Na nog een paar pogingen stond het er naar tevre denheid op. Het gezelschap vertrok daarna naar de Noorse woning bij streek museum De Meestoof in Sint-An- naland. Het is één van de wonin gen die na de ramp van 1953 door Noorwegen aan Stavenisse werd geschonken. In 1993 werd hij afge broken en in delen naar het mu seum vervoerd, waar hij weer werd opgebouwd en ingericht. In het huis deden Hendrikse en Wes dorp voor de camera hun verhaal over de verschrikkelijke gebeurte nissen van destijds. 's Middags maakte de filmploeg ook nog opnames bij de Storm vloedkering. Afgelopen weekend werden ook al beelden geschoten in het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. „Verder gaan we naar on der meer de Maeslantkering en de Technische Universiteit in Delft, waar ze een overstromingssimula tor hebben", wist Aart Heering van de ambassade te vertellen. „En niet te vergeten de drijvende woningen in de Amsterdamse wijk IJburg. Dat vinden ze in Ita lië echt heel exotisch." STAVENISSE - Als een echte film ster liep Jan Wesdorp (75) maan dagochtend over het havenpla teau in Stavenisse. De oud-inwo ner van het dorp had zich laten overhalen om zijn opwachting te maken in een documentaire van de Italiaanse publieke omroep over de strijd van Nederland te gen het water. Hij had er zicht baar plezier in. „Het is nu gelukt, hoor", riep hij enthousiast toen de cameravrouw en regisseur na een aantal takes eindelijk tevre den waren. RAI 3, het derde net van de Itali aanse openbare omroep, maakt onder de naam 'II futuro gia qui' (De toekomst is er al) documen taires over de grote ecologische problemen van de huidige tijd. Voor een aflevering over waterma nagement is een televisieploeg de hele week in Nederland. „Ze zijn echt onder de indruk van onze Deltawerken", zegt Aart Heering van de Nederlandse ambassade in Italië. Hij neemt de Italianen de hele week mee op sleeptouw. Na een aantal forse overstromin gen in het recente verleden is wa termanagement volgens Heering een belangrijk thema in Italië. Toen de ambassade een telefoon tje kreeg van de RAI met het ver zoek mee te werken, bedacht Hee ring zich geen moment. „Dit is een uitgelezen kans om Neder land te promoten op de Italiaanse televisie", stelt hij. „Er kijken we kelijks vier miljoen mensen naar de documentairereeks, die prime time wordt uitgezonden. Ik kan me voorstellen dat veel Italianen na het zien van deze aflevering naar Nederland komen om het al lemaal eens met eigen ogen te be kijken. Dan is het nog goed voor het toerisme ook. Het is geweldig dat straks een half uur lang op te levisie te zien is hoe goed wij het hier hebben geregeld." De watersnoodramp van 1953 vormt het begin van de documen taire. Om die reden streek de film ploeg gisteren neer in Stavenisse, het dorp waar 156 mensen om kwamen. Net als een aantal maan den geleden, toen een groep schrijvende journalisten uit on der meer China, India en Ameri ka naar Tholen kwam, werd ge meentearchivaris Fred van den Kieboom om medewerking ge vraagd. Hij vond Jo Hendrikse (76) en Jan Wesdorp (75) bereid mee te werken aan de documen taire. Beiden maakten de ramp als tiener mee in Stavenisse. Ook SINT-ANNALAND - Vooruitlopend op de dijkversterking is Bureau Zeeweringen gisteren begonnen met het baggeren van het westelij ke deel van de haven in Sint-An- naland. De bodem wordt ongeveer 30 cen timeter verdiept tot anderhalve meter. In totaal wordt zes- tot ze venduizend kuub bagger verwij derd. Dit wordt per schip naar een speciale stortlocatie in de Oos terschelde bij Bruinisse gebracht. Het baggeren heeft op zich overi gens niets met de dijkversterking te maken. Maar op het moment dat ergens een dijk wordt ver sterkt, wordt bekeken of dit met andere werkzaamheden gecombi neerd kan worden. Het baggeren gebeurt op verzoek van de water sportvereniging. Het doorlaatmiddel dat gebouwd is om natuurgebied Rammegors weer zout te maken, werd 5 de cember in werking gesteld. Twee weken later werd de buis gesloten omdat de bodem aan de kant van de Oosterschelde sneller weg spoelt dan was verwacht. De maat regel is vooral genomen om te voorkomen dat de bodembescher ming schade oploopt, iets wat ove rigens nog niet is gebeurd. Het Rammegors was tot veertig jaar geleden een overgangsgebied tussen de Oosterschelde en de Eendracht. Het gebied werd afge sloten van de zeearm door de aan leg van het Schelde-Rijnkanaal en ontwikkelde zich tot een (zoet) natuurgebied. Door het doorlaat middel in de Krabbenkreekdam kan er weer zout water in het ge bied stromen. Hierdoor ontstaat een gebied met 150 hectare aan nieuw schor en slik. /mnd* iTvOtime kpn Bellen DINSDAG 20 JANUARI 2015 Italianen filmen in Stavenisse door Rob Paardekam Op het door mist omgeven havenplateau in Stavenisse werd Jan Wesdorp (75) gisteren gefilmd door een Italiaanse televisieploeg. De oud-inwoner van het dorp maakte als tiener de watersnoodramp mee. foto Leo Adriaansen door Joeri Wisse SINT PHILIPSLAND - Het doorlaat- middel in de Krabbenkreekdam bij Sint Philipsland is nog steeds tijde lijk afgesloten. Het onderzoek naar bodemerosie aan de Oosterschelde- zijde heeft enigszins vertraging op gelopen maar is volgens Rijkswater staat 'binnen afzienbare tijd' klaar. i programma (5 GEMIST Of Kijk voor beschikbaarheid en voorwaarden op kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44