SPORT 35 Pantic via Londen naar Arnhem De talentvolle Servische voetballer Danilo Pantic te kent op korte termijn een vierjarig contract bij de En gelse topclub Chelsea. Wan neer de achttienjarige mid denvelder van Partizan Bel grado dat gedaan heeft, spoedt hij zich van Londen naar Arnhem om zich aan te sluiten bij Vitesse. Pantic, voor wie ook Ajax en Juventus belangstelling had den, maakte dat gisteren be kend. Arjen Robben wint prijs Sport Pers Arjen Robben is gisteren in Rotterdam uitgeroepen tot Sportpersoonlijkheid van het jaar. De voetballer van Bayern München en Oranje kreeg in de verkiezing die in deze vorm voor het eerst werd ge houden door de Nederland se Sport Pers (NSP) de voor keur boven atlete Dafne Schippers en wielrenner Ni- ki Terpstra. Boilesen lijkt klaar voor klassieker Nicolai Boilesen kan zondag waarschijnlijk met Ajax te gen Feyenoord voetballen. De linksback lijkt hersteld van een knieblessure en trainde gisteren volledig mee. Boilesen staat aan de kant sinds de uitwedstrijd van Ajax tegen Paris Saint-Ger- main op 25 november vorig jaar. Stroetinga met Bergsma naar WK Arjan Stroetinga mag met Jorrit Bergsma Nederland tij dens de WK afstanden in Heerenveen (12-15 februari) vertegenwoordigen op het onderdeel massastart. Bij de vrouwen kregen op grond van de voorselectie en de NK-uitslag Irene Schouten en Mariska Huis man de voorkeur. vragen over Matchfixing In sport wordt er gesproken van matchfixing als het resultaat van een wedstrijd volledig of gedeelte lijk bepaald wordt door een be trokkene die moedwillig verliest of valsspeelt. Matchfixing is in de meeste gevallen strafbaar. Spor ters kunnen financieel vergoed worden voor het moedwillig ver liezen of negatief beïnvloeden van een wedstrijd. Er wordt aangenomen dat fixers binnen een voetbalteam, zoals in het geval van Willem II, minstens drie veldspelers in hun macht moeten hebben om 'succes' te hebben. Als er een keeper bij be trokken is, ligt dat logischerwijs anders. Het feit dat het bij Willem II ver moedelijk om 'slechts' twee gema nipuleerde wedstrijden gaat zou erop kunnen duiden dat het gok- syndicaat in kwestie te weinig grip had op de Tilburgse spelers groep van dat jaar. In de tijd dat dit speelde bij Wil lem II, het seizoen 2009-2010, was matchfixing bij vrijwel niemand in Nederland bekend. De fixers sturen bovendien niet aan op enorme blunders; eigen doelpun ten vallen bijvoorbeeld snel op. Het is dan ook vrijwel niet te be wijzen dat een speler bewust de fout in gaat of dat het onkunde is. De voetbalbond kwam met een statement. 'Voetballiefhebbers moeten er op kunnen vertrouwen dat niet criminelen op de gok- markt, maar spelers op het veld het wedstrijdverloop bepalen. Dit is de meest concrete zaak tot nu toe in Nederland. Onze actie be staat uit twee onderdelen. Ten eer ste doen we aangifte bij het Open baar Ministerie, zodat deze zaak strafrechterlijk onderzocht wordt. Ten tweede onderzoekt ook de in- tegriteitseenheid van de KNVB op verzoek van de aanklager be taald voetbal de zaak. Dit onder zoek bestaat uit het horen van spe lers, trainers, officials en de arbi trage en het analyseren van tv- beelden en wedstrijdformulieren. Ook gaat de eenheid de Uefa vra gen om met de kennis van nu te analyseren of er destijds opvallen de gokbewegingen waren rond om deze wedstrijd en neemt con tact op met de Fifa om te achter halen of er informatie over deze speler, club of periode is die duidt op manipulatie.' Er is verschil tussen journalistiek en juridisch bewijs. De journalis ten van de Volkskrant hebben grondig onderzoek verricht en hebben diverse bronnen gevon den die oud-speler Kargbo en de duels van Willem II met Ajax en Feyenoord aanwijzen in het kader van matchfixing. Voor een juridi sche veroordeling zal echter bewe zen moeten worden dat er een geldoverdracht heeft plaatsgevon den. Willem Il-directeur Berry van Gooi zei graag te willen weten wat er waar is van de verhalen over matchfixing bij zijn club. In een statement op de clubwebsi te staat dat Willem II een eerlijke sport wil, dat de integriteit van de sport behouden moet blijven en dat sporters hiertegen beschermd moeten worden. 'Wij hebben al leen geen interne recherche', con stateerde Van Gooi. DINSDAG 20 JANUARI 2015 Kiki Bertens knokte zich in Melbourne voor het eerst naar de tweede ronde van de Australian Open. foto VI Images BELGRADO ROTTERDAM AMSTERDAM UTRECHT 6 Bij Willem II had niemand iets door. Pas jaren later komen nu de aantijgingen. Matchfixing is (nog) iets ongrijpbaars. Gaat deze kwes tie gevolgen hebben? door Pim Dikkers en Max van der Put Het gaat al dagen over match- -®- fixing. Wat betekent dat begrip? Hoe werkt matchfixing in de praktijk? 3 Waarom is het bedrog niet eer der opgemerkt bij Willem II? 4 Hoe heeft voetbalbond KNVB op de aantijgingen gereageerd? 5 Is het waarschijnlijk dat er straf fen zullen worden uitgedeeld? 6 Wat doet Willem II intussen zelf?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35