32 ZEELAND DOCUMENTAIRE OVER ZEEUWEN IN BRAZILIË In Espirito Santo klinkt oud-Zeeuws, dat daar gebracht is door Zeeuwen die in Brazilië hun geluk zochten. Arjan van Westen en Monique Schoutsen volgden de sporen van de Braziliaanse Koorts. Arjan van Westen en Monique Schoutsen hebben de even dramatische als fascinerende geschiedenis van de Zeeuwse Brazilianen vastgelegd, die vanaf 1858 tot 1862 naar de West vertrok ken. Nazaten van de landverhuizers leven nog steeds in de heuvels van Espirito San to. Een levenswerk is misschien een groot woord, maar Van Westen en Schoutsen hebben met overgave de emigratie van de 700 Zeeuwen naar Brazilië in beeld ge bracht. Ze volgden de afgelopen jaren nauwgezet de tocht van de Zeeuwen naar een nieuwe toekomst. De moedige Zeeuwen vertrokken met vrouw en kind uit het arme Land van Cad- zand, Schouwen-Duiveland en Zuid-Beve land. Het werden de Braziliaanse koortsen genoemd. Van Westen: „Ze werden voor die landverhuizingen geronseld door 'vage types' en de belofte eigen grond te krij gen, vast werk, goede vooruitzichten en een toekomst voor hun kinderen. Maar wat ze voorgespiegeld kregen, werd niet bewaarheid. Ze stevenden af op een bik kelhard bestaan, ver weg van alles wat maar een beetje vertrouwd was. Het werd een vergeten emigratie van een volk dat al leengelaten werd." Arjan van Westen, voormalige journalist van de PZC, maar nu freelancer en filmma ker, legt uit: „Ze vertrokken naar Brazilië, maar ze wisten waarschijnlijk helemaal niet waar dat lag. Ze moesten genoegen nemen met hutten, gemaakt van boom stammen met een dak van palmbladeren. Ze werden weer hardwerkende landarbei ders, die weinig te verteren hadden. Trou wens, de reis er naar toe was al loodzwaar. Veel kwamen om." Van Westen en zijn vrouw Monique Schoutsen vertrokken drie jaar geleden voor een reis naar Brazilië op zoek naar Ton Roos en Margje Eshuis, een zendings echtpaar dat in het Braziliaanse Espirito Santo was terechtgekomen. Het echtpaar had het boek 'Op een dag Als we in het Hollands gingen vertellen, werden we geslagen zullen ze ons vinden', geschreven. Van Westen en Schoutsen lazen het en von den het een prachtig document dat in zicht gaf in de trek van Zeeuwen naar de West. Ze regelden een ontmoeting met het zen dingsechtpaar, dat 'wonderwel gemakke lijk lukte' en vanaf dat moment wisten ze zeker dat ze het Zeeuws dialect in de tro pen én de Zeeuwse geschiedenis in beeld en geluid wilden opzoeken en koesteren. Ze zetten een crowdfunding op en verza melden 20.000 euro. In maart 2014 vertrokken ze weer naar Bra zilië voor drie weken en werkten dag en nacht aan opnames te maken. „We heb ben veel nazaten van de Zeeuwse emigran ten ontmoet. Ik ben opgegroeid op Tholen en kon mijn interviews gewoon in het Ne derlands houden en sprak dan met een Zeeuwse tongval. Dan begrepen we el kaar. Het is ongeloof bijzonder om namen te horen als Boone, Lauret, Heule, Van Schaffel, Smoor, Louwers en Den Hollan der. Zeeuwse klanken en namen op het land van Espirito Santo", zegt Van Wes ten. De eerste beelden van de documentare spraken zo aan dat de programmaraad van DutchCulture besloot het project te onder steunen uit het zogenoemde Gedeeld Cul- Braziliaanse koorts laat Nazaten van families Boone en Lauret uit Alto Jatibocas. In hun jeugd konden ze alleen maar 'Ollands' praten, wat op school op hardhandige wijze werd afgeleerd. Stills uit de documentaire van Arjan van Westen en Monique Schoutsen, Braziliaanse Koorts. door Edith Ramakers Quote uit de documentaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32