Staten wisten al langer van logo zonder leeuw Wat voor goedje is styreen? Arduin benoemt Calvijn College 21 e bij van Toezicht landelijke debatten Zeeuwse scholen aan de slag met zeespiegel Kosten 26 ZEELAND AANVARING Bij een aanvaring lekte styreen in Westerschelde. Niets aan de hand, zeggen autoriteiten. leden Raad MIDDELBURG - Provinciale Staten hadden al lang kunnen weten dat het logo van de provincie Zeeland zou worden aangepast en dat de leeuw daaruit zou verdwijnen. Dat is al in oktober met de Staten gecommuniceerd. Daarna passeerde het onderwerp nog een keer bij de begrotingsbe handeling half november in de Statenvergadering, was er begin december een presentatie van de nieuwe huisstijl en is er in die tijd een artikel over het onder werp verschenen in de publicatie Provinciewerk. Ook het perso neelsblad voor de medewerkers VLISSINGEN - Delta Academy van HZ University of Applied Scien ces heeft in samenwerking met CSW Van de Perre en SSG Neha- lennia en Bèta Plaza Zeeland de onderwijs-module 'Zeespiegelstij- ging in een deltagebied' ontwik keld. Scholen die ermee aan de slag gaan, laten hun leerlingen naden ken over het opnieuw inrichten van hun omgeving, rekening hou dend met de stijging van de zee spiegel. Dynamisch kustbeheer, natuur, aquatische ecotechnolo- van de provincie Zeeland heeft er al enige tijd geleden een artikel aan gewijd. Om die redenen is het niet voorgelegd aan de Staten. Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van het Statenlid Frans Babijn van de fractie van de Partij voor Zeeland. Die wilde ook weten wat de hele operatie de provincie gekost heeft. Dat is volgens GS een bedrag van 15.000 euro. Babijn zegt dat zijn partij het de Zeeuwse bevolking niet kan uitleggen dat in deze 'moeilij ke tijden gemeenschapsgeld ver kwist wordt' aan de invoering van een nieuw logo. gie en recreatie staan centraal. De module is in december gecertifi ceerd en kan nu worden gebruikt binnen het onderwijs voor leerlin gen in havo 4 en 5. Vijf Zeeuwse scholen gaan komend schooljaar al aan de slag met de module. In 2050 woont 80 procent van de we reldbevolking in een deltagebied. Tegelijkertijd zorgt de klimaatver andering voor meer wateroverlast en een stijging van de zeespiegel. Kustgebieden dienen niet alleen als waterkering, maar zijn ook voor de economie van belang. VLISSINGEN - Het overpompen van de lading styreen uit de Almira duurt volgens de Antwerpse ram pencoördinator Bart Bruelemans 'in het meest optimistische scena rio' nog tot woensdagavond. De beschadigde chemietanker ligt voor anker in het Belgisch-Neder landse grensgebied van de Wester- schelde. De Vlamingen hebben de leiding over de bergingsoperatie. „Afhankelijk van het tij ligt het de ene zes uur in Nederland en de volgende zes uur in België", grin nikt Bruelemans. Het schip is na de aanvaring doorgevaren, maar mocht de haven van Antwerpen niet in. De Almira ligt daardoor nog steeds midden op de rivier, maar buiten de vaargeul, bena drukt de rampencoördinator. Het mag daar pas weg wanneer het brandbare styreen volledig uit de tanks is verwijderd. „Dat moet omzichtig gebeuren. Want we wil- VLISSINGEN - De Raad van Toe zicht van Stichting Arduin heeft Silvia Bal, Jan Jaap Ensing en Jan Geluk benoemd als nieuwe leden. Bal en Ensing volgen Elly van der Vliet en Jan Tijmstra op. Geluk is benoemd als 'inkomend' voorzit ter. Hij volgt op 1 januari 2016 hui dig voorzitter Wim van Gelder op. Bal heeft dertig jaar ervaring bij onder andere ABN Amro Bank en Rabobank. Ensing heeft ruime ervaring in de zorg en is vanaf 1 fe bruari directeur HR in het Eras mus medisch centrum in Rotter dam. Geluk is dijkgraaf van water schap Hollandse Delta. Daarvoor was hij WD-Tweede Kamerlid. len nieuwe geurhinder voorko men. Het schip wordt in de gaten gehouden om te zorgen dat het stabiel blijft liggen." Volgens Bruelemans is er 'geen moment gevaar geweest voor de volksgezondheid'. „Alle waarden die zijn gemeten, liggen ver bene den het maximaal toegestane. Zelfs de waarden op het schip zijn nog zodanig dat je er een tijdje in kunt vertoeven. De hinder bestaat uit de geur. Je ruikt het al heel snel." Voorzitter Jan Lonink van de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ) en burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal erkennen dat onno dig paniek is gezaaid door de waar schuwingen die achtereenvolgens Er is onnodig paniek ge zaaid door de waarschuwin gen die zijn rondgestuurd na het lekken van styreen. GOES - Het Calvijn College uit Goes is 21e geworden op het Ne derlands Kampioenschap Debatte ren voor Scholieren 2014/2015. Een recordaantal van 120 middel bare scholen nam dit jaar aan de competitie deel, waarvan de 30 beste scholen zich plaatsten voor de finale afgelopen zaterdag in Lei den. Uiteindelijk kwam het Utrechts Stedelijk Gymnasium als beste uit de bus na een zinderend slotde bat met het Stedelijk Gymnasium Nijmegen. De beste individuele debater tijdens de finaledag was Floris Holstege van het Utrechts Stedelijk Gymnasium. Tijdens de zijn rondgestuurd. Met name de oproep aan inwoners van Bath om ramen en deuren te sluiten en om niet langs de Westerschelde te gaan wandelen, deed vermoeden dat het weggelekte goedje (140 ton) in de Westerschelde gevaarlij ker was dan de sussende woorden die de veiligheidsregio via de (so ciale) media sprak. Lonink: „Men had al vrij snel door dat er niets ge vaarlijks aan de hand was. Daar om ook is afgeweken van het stan daardprotocol, dat in dit soort si tuaties voorschrijft dat alle ge meenten in het gebied worden ge waarschuwd. Maar vervolgens heb ben we het verkeerde signaal aan de bevolking afgegeven. Dat on derschrijf ik wel. Het sluiten van ramen en deuren heeft toch meer de associatie met een kernongeval of een zware wolk die is ontsnapt bij een chemische fabriek." Ook Huisman trekt zich de kritiek van inwoners van Bath en de ge meenteraadsfractie van de Chris tenunie aan. „Achterafhoor je dat sommigen niet wisten dat er iets aan de hand was. Wanneer je dan toch iets ruikt, krijg je vragen. Het rondsturen van een geluidswagen of brieven zou mogelijk beter zijn geweest", denkt hij. Huisman is zelf op de dijk gaan staan om poolshoogte te nemen. „Daar heb ik niks geroken." finale gingen de scholieren in de bat met staatssecretaris Teeven over actuele maatschappelijke the ma's, waaronder het vluchtelin genbeleid, godsdienstkritiek en herstelbetalingen aan families met een slavernijverleden. De leerlingen debatteerden dit jaar onder meer over de volgende stellingen: 'Studiefinanciering moet als gift verstrekt worden' en 'Rijke landen moeten vluchtelin gen opvangen in de regio van her komst'. Daarnaast waren er twee improvi satiestellingen, die pas vlak voor het debat werden bekendge maakt. dinsdag Weet u wel wat dat kost? We krijgen de vraag steeds vaker. Want kosten zijn verkeerd. Het geld is namelijk op. Deze keer is blijven zitten te duur, zo heeft het Centraal Planbureau deze week berekend en ge meld. Heeft u enig idee wat dat kost? Nou, nou? Een half mil jard per jaar. Boem: U bent zo juist van uw stoel gevallen. 'Al lemachtig wat een geld. Gutte- gut, ts jonge jonge'. En geef het maar toe: Ook u bent ooit blijven zitten. Altijd al geweten dat u een uitvreter was. En nu niet aankomen met die oorontsteking of dat onge luk. Daardoor miste u maar een paar weken. Die had u makke lijk in kunnen halen. Als u en al die anderen gewoon wat be ter hun best hadden gedaan wa ren we het Monaco van het Noorden geweest. Miljarden hadden we kunnen uitsparen. Kortom het was hier luilekker land geweest. Als u maar niet was blijven zitten. Die banken- crisis was er ook nooit geweest als u maar had opgelet bij de wiskunde- en de economieles. De eerlijkheid gebiedt me te zeggen, dat ook ik ervaringsdes kundige ben op dit gebied. Ik bleef ooit zitten en durf te be kennen dat dit een noodzakelij ke stap in mijn schoolcarrière was. Daar had geen zomer school wat aan kunnen veran deren. U en ik hebben behoorlijk bijge dragen aan de staatsschuld van nu. Misschien bent u nu wel be jaard en heeft u zorg nodig. Nou dat is helemaal erg. Wat dat wel niet kost- Ouderen, kinderen, zieken, Gro ningers: het wordt allemaal veel te duur dezer dagen. Vader tje Staat moet keuzes maken. Binnenkort wordt dan ook het Deltaplan Kostenwering 2040 gepresenteerd. Alle 25-minners en 50-plussers worden het land uitgezet. Die zoeken maar el ders hun geluk. Algehele ge boortebeperking wordt ver plicht. Zo zijn we binnen één generatie van alle kosten en problemen af. U wil geen af scheid nemen van ouders of kinderen? Jammer, bijzondere tijden vragen nu eenmaal bij zondere offers. Overdreven? Dat is het inderdaad, net als een eenzijdige benadering van kosten dat is. Styreen is een transparant (je ziet het dus niet), brandbaar en biologisch afbreekbaar oplosmiddel. Het wordt gebruikt voor de productie van plastics, rubber en kunstharsen. In de verfindustrie wordt styreen toegepast om polyesterlakken en -plamuren mee te maken. Wat opvalt als het vrijkomt is de stank; vergelijkbaar met verf of polyester. Het is al te ruiken als de stof in de lucht nog maar nauwelijks te meten is. Het inademen van hoge concentraties is ir riterend voor neus, ogen en slijmvliezen. Bij zeer ho ge concentraties kan styreen de longen aantasten. Herhaald of langdurig huidcontact kan huidontste king veroorzaken en de huid gevoelig maken. De concentraties waren volgens de Veiligheidsregio Zee land zeer laag en lagen ver beneden het schadelijke niveau. Bij de huisartsenpraktijk in Rilland-Bath heeft zich niemand met klachten gemeld. Op het water vormt styreen een olie-achtig laagje. Of er gevolgen voor het milieu zijn is niet duidelijk. Styreen blijft drijven en verdampt, stelt het Konink lijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in Yerseke. Dus is de kans op schade gering, denkt het. Belgen beducht op geurhinder door Jeffrey Kutterink en Marcel Modde Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26